مهدی جلال پور از عباس آباد چوپانان  محیط بان برتر زیستگاه یوزپلنگ 
کد خبر: ۲۵۴۸۵۸
۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۶
به گزارش فرارو :نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در چندین سال گذشته موفق شدیم روند انقراض یوزپلنگ آسیایی را معکوس کنیم.

به گزارش ایرنا، گری لوییس روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی یوزپلنگ افزود:امروز علاوه بر اینکه به مناسبت روز جهانی حفاظت از یوزپلنگ گرد هم آمده ایم، 12 سال همکاری مشترک سازمان ملل و سازمان محیط زیست را در راستای حفاظت از یوز نیز جشن می گیریم.

وی اظهار کرد: در خلال دوازده سال گذشته سازمان ملل به کمک سازمان حفاظت محیط زیست آمد و برای تهیه دوربین های تله ای در زیستگاه یوزها کمک کرد.

وی ادامه داد: دراین مدت مناطق حفاظت شده را افزایش دادیم و در کنار آن محیط بانان هم در راستای حفاظت از یوزپلنگ آسیای بسیار موثر بودند به طوری که امروزه روند انقراض این گربه سان ارزشمند معکوس شده است.

وی تاکید کرد: همچنان نیز فرصت داریم تا از یوزها و زیستگاه های آنها محافظت کنیم، سازمان ملل در برنامه خود دارد یوز را حفظ کند و هر کمکی که دولت ایران بخواهد سازمان ملل از آن دریغ نمی کند.

گری لوییس گفت: در 10 سال گذشته سازمان ملل دو میلیون دلار بودجه برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تخصیص داد و افزایش آن جزو برنامه های آینده سازمان ملل است.اکنون عدد و رقم دقیقی مشخص نیست اما درحال مذاکره برای تعیین دقیق آن هستیم.

در پایان این مراسم از 13 محیط بان برتر زیستگاه یوزپلنگ در کشور تقدیر شد. اصغر شریعتی از منطقه حفاظت شده بافق، کمال اخوان از میاندشت، محسن رشیدی از سیاه کوه یزد، سید اصغر حسینی از کالمند یزد، علیرضا رمضانی از دره انجیر، علیرضا دزیانیان از خوش ییلاق شاهرود، محمدرضا حسن خانی از نایبندان خراسان جنوبی، رضا قاسمیان از خراسان رضوی، حسن سربازی از پارک ملی کویر، موسی احمدی از راور کرمان، مهدی جلال پور از عباس آباد نایین، مهدی خرسندی از پارک توران و محمد قربانی از استان البرز تقدیر شدند.

در مراسم تقدیر ازاین محیط بانان، معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، مورالی معاون دفتر عمران سازمان ملل و گری لوییس نماینده مقیم سازمان ملل در ایران حضور داشتند.
https://telegram.me/choopananabad