تسنیم گزارش می‌دهد

شترهای استان‌های کویری به گردنبند شبرنگ تجهیز می‌شوند

کمربند شبرنگ شتر

استان‌های کویری کشور سالیانه با حوادث جاده‌ای برخورد شتر با خودرو مواجه هستند که در این راستا شرکت کویر تایر بیرجند تصمیم گرفت گردنبدی طراحی و تولید کند که در جهت جلوگیری از وقوع حوادث جاده‌ای برخورد شتر با خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ردنبند شبرنگ محافظ شتر برای کاهش تصادفات در جاده های کویری خراسان جنوبی، بر گردن این حیوان نصب می شود.

به گزارش خبرنگار تسنیم در بیرجند، شنیدن اخبار تصادفات جاده‌ای خبری است که همیشه از رسانه‌ها به گوش می‌رسد و در جاده‌های کویری مانند استان خراسان جنوبی که شتر در این استان زیاد است خبر تصادف با شتر بیشتر از دیگر استان‌ها به گوش می‌رسد.

جاده‌های شرقی کشور در زمینه برخورد با شتر در دل شب وضع مناسبی ندارد و وجود گله‌های بزرگ شتر در حاشیه جاده از جمله خطرهایی است که رانندگان در هنگام شب با آن مواجه هستند به طوری که سالیانه تعداد زیادی از رانندگان و مسافران در این جاده‌ها در اثر برخورد با شتر جان خود را از دست می‌دهند.

نبود نور کافی، بی‌توجهی شترران به چراغ و بوق خودرو، شترهای بدون پلاک و شب نما از جمله دلایلی است که رانندگان از آن گلاه دارند و همچنین رانندگی در شب در جاده‌های کویری از آن جایی که میدان دید رانندگان کاهش پیدا می‌کند و عرض جاده هم کم می‌شود خطر برخورد با شتر و بروز تصادفات مرگبار وجود دارد.

رضاپور یکی از رانندگان ماشین‌های بزرگ است که همیشه مسیر بیرجند به اصفهان را طی می‌کند که با اشاره به وجود شتر در محور بیرجند- طبس و دیهوک اظهار داشت: تلفات جاده‌ای در اثر برخورد با شتر سالیانه به گوش همه مردم می‌رسد چون شترها بیشتر بدون صاحب در بیابان مشغول چرا هستند وبه هنگام شب در نور چراغ اتومبیل در وسط جاده آمده و خودوریی که سرعت داشته و در حال حرکت است به ویژه خودورهای سنگین با دیدن حیوان بزرگ و عظیمی مانند شتر بلافاصله نمی‌توانند ترمز بگیرند و دچار صانحه می‌شوند.

وی بیان کرد:  همیشه به هنگام شب در این مسیر سعی می‌کنم تمام توجهم به جاده باشد تا مبادا شتری در جاده جلوی ماشین سبز شود و این موضوع همیشه برایم استرس‌زا بوده است.

فرمانده پلیس راه خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: ورود شتر به دل جاده‌های کویری از عوامل تصادف در جاده‌ها است.

سرهنگ رضایی افزود: سالیانه تعداد زیادی از حوادث جاده‌ای در خراسان جنوبی در اثر برخورد خودرو با شتر است که در این راستا کارخانه کویر تایر بیرجند با تولید شبرنگ و گردنبند برای شترها سبب می‌شود بازتاب گردنبد نوری را برای راننده ایجاد کند و رانندگان این شترها را در جاده ببیند و از تصادفات جلوگیری شود.

مدیرعامل شرکت کویر تایر بیرجند در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: از آن جایی که کارخانه کویرتایر بیرجند حامی محیط زیست در استان است و سالیانه بخشی از تصادفات جاده‌ای دراثر برخورد شتر با خودرو است تصمیم گرفتیم در راستای کاهش این تصادفات هزاران قطعه شبرنگ و گردنبد شتر را طراحی و تولید کرده و به سازمان محیط زیست کشور تحویل دهیم.

زینلی افزود: پیشنهاد می‌شود این گردنبد و شبرنگ‌ها به استان‌های کویری و شترداران داده شود تا شاهد کاهش تصادفات از این قبیل باشیم.

انتهای پیام/