طرح پوشش تنه درختان (رنگ آمیزی)توسط کائولن

اجرای طرح رنگ آمیزی تنه درختان با استفاده از ترکیب کائولن:

باتوجه به شرایط آب وهوایی استان و اختلاف دمای شبانه روزی بخصوص در فصل سرما ، جهت جلوگیری از خسارت سرما روی تنه درختان استفاده از پودر کائولن توصیه شد. بدین ترتیب که تنه درختان بخصوص قسمتهای رو به جنوب و احیانا قسمت شرقی درختان هنگام شب به مقدار کافی سرد شده و هنگام روز با تابش آفتاب به سرعت گرم و موجب ایجاد پارگی در پوست تنه می گردد.بر اثر این پارگیها علاوه بر خسارتی که به تنه درخت وارد میشود محل مناسبی نیز برای ورود عوامل بیماریزا از جمله شانکرهای سیتوسپورایی و باکتریایی به تنه درخت ایجاد می شود که این بیماریها باعث خشکیدگی درختان آلوده می گردد علاوه بر ایجاد بیماری این ترکها محل مناسبی برای زمستانگذرانی آفات می باشد بنابراین با استفاده از ماده کائولن علاوه بر کاهش میزان خسارت آفات و بیماریها از خسارت دیدن تنه درختان به نحو چشمگیری جلوگیری می نماییم. که این ماده به دلیل ایجاد پوشش سفید رنگ مانع جذب تشعشعات خورشید هنگام روز شده واز گرم شدن پوست تنه جلوگیری می نماید.محلول کائولن با فرمول زیر تهیه و دور تنه درختان از طوقه تا ارتفاع یک متری تنه با قلم مویی یا اسفنج مالیده می شود.

1(کائولن 5 کیلو    2)آب 10 لیتر   3)ترکیب بردو 200 گرم   4)چسب کاغذ دیواری 70 گرم

 

111

 

کائولن چیست:

كائولن یك اصطلاح اقتصادی است كه برای كانسارهای رسی تقریباً سفید به كار می رود و از نظر صنعتی به رسی هایی كه دارای مقدار قابل توجهی كائولینیت باشند،اطلاق می‌شود. این كانسارها اغلب شامل كانی كائولینیت و یا فرآورده های بدست آمده از آن می باشند. در گذشته اصطلاح خاك چینی به عنوان مترادف كائولن استفاده می شد. نام كائولن از كلمه كائولینگ چینی به معنای تپه سفید مشتق شده است که از آن خاك كائولن استخراج می شده است.كائولن از مجموعة كانی های رسی بوده و فرمول شیمیایی آن H4Al2Si2O9 می باشد.كانی های كائولن شامل كائولینیت، دیكیت، ناكریت و هالوزیت می باشد. فراوان ترین كانی این گروه كائولینیت می باشد. همه این كانی ها جزء كانی های آلومینو- سیلیكات می باشند كه در سیستم مونوكلینیك و یا تری كلینیك متبلور می شوند. از مهم ترین خصوصیات كانی شناسی رس های كائولن نرمی و عدم سایندگی آنها می باشد. سختی كائولن در مقیاس موهر در حدود 2-5/2 می باشد. این نرمی در كاربردهای صنعتی آن یك مزیت محسوب می شود.
رس های كائولن اكثراً از آلتراسیون كانی های آلومینیوم سیلیكات در نواحی گرم و مرطوب بوجود می آیند. فلدسپات ها از جمله كانی های عمومی منشاء پیدایش آنها می باشد. پلاژیوكلاز فلدسپارها (سدیم یا پتاسیم) معمولاً در ابتدا كائولینه می شوند. فلدسپارهای پتاسیك به كندی آلتره شده و تولید كائولن های مخلوط با سریسیت دانه ریز، ایلیت یا هیدروموسكویت می كند.
كائولن یا خاك چینی به رنگ سفید بیشترین كاربرد را در تولید چینی و سرامیك دارد.
آمریكا، روسیه، جمهوری چك و برزیل بزرگ ترین تولید كنندگان كائولن می باشند.
به طور خلاصه خصوصیات مهم كائولن، كه مصارف متعدد آن را سبب شده است می توان به صورت زیر نام برد:
1. از نظر شیمیایی در گستره وسیعی از تغییرات PH بدون تغییر می ماند.
2. داشتن رنگ سفید كه آن را به صورت ماده رنگی قابل استفاده می سازد.
3. دارا بودن خاصیت پوششی بسیار خوب
4. نرمی و غیر سایشی بودن آن
5. قابلیت اندك هدایت جریان الكتریسیته و گرما
6. قیمت ارزان

روش کار:

1 – حذف وبرداشتن پوستهای آلوده وآفتاب سوخته

2 – استفاده از یک برس پلاستیکی جهت تمیز کردن کامل پوست از قارچ ها وآلودگی ها.

3 – پانسمان درخت با چسب پیوند ویک قارچ کش

4 – پوشش ورنگ آمیزی مجدد با ترکیب کائولن

 

 

(حذف پوست وقسمتهای آلوده)

 

2222

 

 

پانسمان تنه درخت با استفاده از چسب پیوند

99

 

 

(پوشش تنه درخت با ترکیب کائولن)

 

97

 

 

100

 

101

 

بعد از تراشیدن کائولن استفاده شدن روی تنه درختان بعد ازگذشت نزدیک به 6 ماه همانگونه که درتصویر  زیرمشخص است چوب همچنان شادابی اولیه خود را دارا است. وهیچ کونه علایم بیماری و آفت به خصوص موریانه که یکی ار علایم خسارت زا بر روی ردختان عرعر بود مشاهده نگردید.

98

http://minagolespadana.com/?p=1056