دهیار روستای چوپانان گفت: بعد از حدود ۴۰ سال یک قلاده پلنگ در منطقه عباس آباد مشاهده که توسط حفاظت کل محیط زیست اصفهان حمایت و نگهداری می‌شود.

 به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، محمود مختار دهیار روستای چوپانان گفت: پناهگاه حیات وحش عباس آباد با وسعت نزدیک به ۴۰۰ هزار هکتار در شرق استان اصفهان و مرز غربی این منطقه از کیلومتر ۹۰ جاده نایین_چوپانان آغاز و به سمت شرق ادامه یافته و تا کلوت و شاخ بیاضه کشیده شده است که بعد از حدود ۴۰ سال وجود یک قلاده پلنگدر این منطقه ثابت شد که با حفاظت کارشناسی شده محیط بانان منطقه و با نظارت، حفاظت و حمایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان و نگاه ویژه به این منطقه، احیا و حفاظت از پلنگ به ثمر نشسته است.

وی افزود: پناهگاه حیات وحش عباس آباد از بهترین مناطق حفاظت شده استان و معروف به آفریقا و بهشت گربه سانان استان اصفهان که پناهگاه حیات وحش عباس آباد جز بهترین زیستگاه گربه شنی، کاراکال، پلنگ و پرندگان حمایت شده ای، چون زاغ بور، هوبَره، بالابان و... است.

دهیار چوپانان با اشاره به اقلیم جغرافیایی منطقه عباس آباد بیان نمود: موقعیت جغرافیایی این خطه و قرار گرفتن آن در ایران مرکزی و تلاقی با کوهستان، جنگل، بیابان و رمل‌های ماسه ای، شرایط منحصر به فردی را تنوع زیستگاهی آن فراهم نموده است.