نخودو

گیاهی است كه در سالهایی كه بارندگی خوب بوده به وفور در اطراف چوپانان می روید و امسال شما می توانید به راحتی آنرا بیابید و بر روی آن مطالعه كنید 

متاسفانه در اینترنت من اطلاعاتی از این گیاه بدست نیاوردم و شاید هم این گیاه دارای اسمی دیگر است كه من نام دیگر آنرا نمی دانم البته چند نوبت از گیاهی به نام نخودك نام برده شده بود كه به عنوان گیاهان منطقه كویری معرفی شده بود كه من احتمال می دهم كه نخودك همان نخودو ی ما باشد.

در سالهایی كه بارندگی خیلی خوب است هر بوته گیاه مساحتی بین نیم متر مربع تا یك متر مربع از زمین را می پوشاندو سرسبز است كه انسان را جذب خودش می كند.

این گیاه بسیارمورد علاقه گوسفندان است و خصوصاً این گیاه یكی از علف های مورد علاقه شدید شتر می باشدو شتر ها برای خوردن این گیاه ولع زیادی دارند .

از خواص دارویی این گیاه اطلاعی بدست نیاوردم 

در شهریور ماه كه من تصاویر این گیاه را در دامنه كوه قبرستان چوپانان تهیه كردم بهترین فصل برای مطالعه بر روی این گیاه است 

گلهای این گیاه در اواخر اردیبهشت و اوائل خرداد شكوفا شده و زرد رنگ است .

امید است محققان چوپانانی هنگام مسافرت به چوپانان در این ایام از مطالعه بر روی این گیاه غافل نباشند 

 

 بوته نخودو


بر گهای نخودو از یك ساقه مركزی كه برگچه هایی به تعداد6 تا7 عدد در طرفین آن روئیده زیبایی خاصی به گیاه داده است


 تصویر برگهای نخودو


میوه نخودی را كپسول هایی تشكیل می دهد كه كمی از یك نخود بزرگتر است كه در تصویر به صورت سبز متمایل به زرد دیده می شود متاسفانه هنوز میوه كال و آبدار بود و من نتوانستم متوجه شوم كه این میوه آیا شباهتی به نخود هم دارد . هیچ گزارشی برای استفاده انسان از این گیاه داده نشد .

انتظار از دانشجویان رشته های زیست شناسی و گیاه شناسی و كشاورزی است كه این گیاه بومی منطقه را به صورتی علمی معرفی نمایند

تصویرمیوه نخودو


   مقایسه برگ ها و میوه نخود با نخودو

 تصویر برگ و بوته نخود