زاغ بور، پروفسور امریکایی را به عباس آباد چوپانان کشاند

نایین، اصفهان- ایرنا- پروفسور چارلز فیشر، اکولوژیست (بوم شناس) و پرنده شناس مشهور آمریکایی برای دیدن زاغ بور، پرنده منحصر به فرد ایران به عباس آباد نایین در شرق اصفهان سفر کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، زاغ بور پرنده ای از خانواده کلاغها است اما رنگ حنایی مایل به نارنجی اش باعث تفاوت چشمگیرش با دیگر کلاغ سانان شده است.

زاغ بور در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی زندگی می کند و وابستگی زیادی به گیاهیِ کویری به نام قیچ دارد و لانه اش را بر روی این گیاه بوته ای می سازد.

این پرنده، یگانه پرنده خالص ایرانی است که معرف شمای محیط زیستی کشور ما در دنیا محسوب می شود، لذا این مرغک زیبای کویری می تواند بعنوان یکی از مهمترین مظاهر طبیعت ایران زمین به جهانیان معرفی شود و گردشگران بسیاری را به سوی کویر مرکزی ایران بکشاند.

از همین رو، پرفسور چارلز فیشر با سفر به نایین و پناهگاه حیات وحش عباس آباد بدنبال تنها پرنده آندمیک ( بومی) ایران آمد تا این شاهکار خلقت را از نزدیک مشاهده کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین با اشاره به سفر این پروفسور امریکایی به ایرنا گفت:

این کارشناس برای مشاهده زاغ بور، تنها پرنده آندمیک و منحصر بفرد ایران در جهان در سفر خود از برخی از زیستگاههای نایین و پناهگاه حیات وحش عباس آباد بازدید کرد.

حسین اکبری افزود: پروفسور فیشر در آستانه ورود به پناهگاه حیات وحش عباس آباد از فاصله بسیار نزدیک شش قطعه از پرنده کمیاب زاغ بور را مشاهده و تصویر برداری کرد.

اکبری اظهار کرد: این دانشمند پرنده شناس با مشاهده این صحنه با شور و هیجان اعلام کرد که مشاهده زاغ بور، پرنده منحصر بفرد ایران در جهان آرزویم بوده و تحقق آن در این سفر، افتخاری بزرگ و فراموش نشدنی در طول زندگی حرفه ای من محسوب می شود .

رئیس حفاظت محیط زیست نایین گفت: این بوم شناس امریکایی، زاغ بور را گنجینه سترگ گردشگری و ژنتیکی برای ایران خواند.

پرفسور فیشر در این سفر با مشاهده گونه های حیات وحش اعم از پرندگان، خزندگان و پستانداران، تنوع زیستی پناهگاه حیات وحش عباس آباد نائین را بسیار غنی توصیف کرد .

این دانشمند امریکایی 81 ساله، سابقه 56 سال کار و مطالعه تخصصی روی پرندگان و زیستگاههای مختلف کشورهای جهان را دارد و سفر تحقیقاتی طولانی مدت و پنج ساله در دهه 1960 با خودرو شخصی به طبیعت و زیستگاههای پنج قاره جهان از جمله ایران یکی از کارهای تخصصی این پژوهشگر است.

پرفسور چارلز فیشر یکی از مدعوین و سخنرانان اجلاس بین المللی انجمن موسسات آموزش عالی جنوب شرقی آسیا (آسایهل 2015) در اصفهان بود که دوم و سوم خرداد برگزار شد.

پناهگاه حیات وحش عباس آباد در 190کیلومتری شرق نایین قراردارد و یکی از با ارزش ترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی محسوب می شود.

این منطقه سال ۱۳۸۴ بعنوان منطقه شکار ممنوع و سال 89 طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست به دلیل ظرفیتهای برجسته و کم نظیر زیست محیطی از جمله حضور یوزپلنگ آسیایی و وجود انواع گونه های کمیاب، نادر یا در خطر انقراض با تصویب هیات دولت به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت.

عباس آباد نائین زیستگاه 400 گونه گیاهی و گونه هـای جانوری متعددی از جمله گربه شنی، جبیر، آهو، قوچ و میش، کل و بز، بحری و زاغ بور است.

ت/7136/3011/ 6508