باز دید امام جمعه نائین از پناهگاه حیات وحش عباس آبادچوپانان

امام جمعه نایین:

حفظ و نگهداری محیط زیست عبادتی بزرگ است

نایین،اصفهان-ایرنا- امام جمعه نایین گفت: حفظ و نگهداری محیط زیست عبادتی بزرگ و وظیفه ای بر عهده همگان است.

به گزارش روز شنبه ایرنا،حجت الاسلام و المسلمین سید علی سجادی درسفر یک روزه به پناهگاه حیات وحش عباس آباد از پروژه ها و اقدامات زیست محیطی در این منطقه دیدن کرد.

وی دراین سفر از پروژه ها وفعالیتهای زیست محیطی از جمله ساخت ، احداث و تجهیز منابع آبی حیات وحش اعم از آب انبارها ، چشمه ها و چاه ها ، چگونگی راهکارهای حفاظت و احیای تنوع زیستی ، آبرسانی سیار و مستمر به مناطق ، به کارگیری فن آوری دوربین های تله ای و خودکار در تحقیقات و همچنین فعالیتها ی آموزش و ترویج دیدن کرد.

امام جمعه نایین در این بازدید حفاظت از محیط زیست را رسالتی خطیر و حوزه محیط زیست را بسیار گسترده دانست و گفت: در واقع حفاظت از حیات و بستر توسعه ی انسانی و پیشرفت سالم در گروه محیط زیست سالم است.

حجت الاسلام سجادی افزود: مناطق حفاظت شده ثروت وسرمایه های بسیار با ارزش فرانسلی و ملی است و محیط بانان سربازان شجاع وسخت کوشی هستند که در شرایط بسیار سخت محیطی و باوجود مشکلات و کمبودهای زیاد، تمام قد و صادقانه به حفاظت از طبیعت مشغولند.

امام جمعه نایین همچنین حمایت مسئولین برای رفع کمبود ها و تامین تجهیزات زیست محیطی را مورد تاکید قرار داد.

پناهگاه حیات وحش عباس آباد با وسعت بیش از 300هزار هکتار در 90 کیلومتری شمال شرق شهر نایین واقع است و به لحاظ جغرافیایی در شهرستان نایین و بخشی از آن در شهرستان خور و بیابانک قرار دارد.

منطقه عباس آباد دارای انواع پستانداران، پرنده بومی، گونه خزنده و طیف وسیعی از پرندگان مهاجر و نیز گونه نادر یوز پلنگ آسیایی است.

تاکنون وجود چندقلاده یوز پلنگ در این منطقه اثبات شده و پیش بینی می شود جمعیت آن حدود 10 قلاده باشد.

چهارمنطقه تحت مدیریت و شکار ممنوع عباس آباد، منطقه حفاظت شده و پارک ملی سیاهکوه'، 'منطقه شکار ممنوع کوه بزرگی' و 'منطقه شکار ممنوع هیزم چاه' با بیش از 700 هزار هکتار مساحت در محدوده شرق استان اصفهان قرار دارد.

این مناطق با زیستگاه های غنی و متنوع، دارای جایگاه ممتازی به لحاظ ظرفیت های طبیعی و جمعیت های حیات وحش است.

منطقه حفاظت شده عباس آباد در 190 کیلومتری شرق نایین واقع شده است.

ت7136/ 6022