تبلیغات
چوپانانِ آباد - مطالب مهر 1395

چوپانانِ آباد

mostaghimi.25@gmail.com

قلعه بیاضه، جلوه ای از هنر و تمدن منطقه خور و بیابانک

به گزارش ایرنا، آثار تاریخی و بناهای معماری به جای مانده از گذشتگان در منطقه زیبا و کویری خوروبیابانک از سابقه دیرینه این دیار سخن می گوید.
شهرستان خور و بیابانک با قدمتی چندین هزار ساله در دل کویر مرکزی ایران قرار دارد که از شمال به دامغان در استان سمنان، از جنوب به اردکان در استان یزد، از شرق به طبس در استان خراسان جنوبی و از غرب به نایین در استان اصفهان متصل می شود.
خور و بیابانک دارای روستاهایی بکر با آب و هوایی متنوع است که در نوع خود کم نظیرند. بافت تاریخی و معماری کویری روستاهای گردشگری این خطه فرصتی را برای توجه و توسعه گردشگری فراهم کرده است.
در خور و بیابانک، هریک از آثار تاریخی و طبیعی مجموعه ای از فرصت های گردشگری است و این موضوع نه تنها در آثار تاریخی و طبیعی بلکه در ارزش های فرهنگی و دینی آن نیز نهفته است. 
علاوه بر آن وجود روستاهای سنتی و تاریخی با زیبایی ها و جذابیت های خاص خود که از زمان هخامنشی تا به امروز به حیات خود ادامه می دهند به بهترین شکل ممکن نمایانگر تمدن ایران اسلامی است.
آثار تاریخی به ثبت رسیده در خور و بیابانک از دوره های ساسانی، پهلوی، ایلخانان، قاجاریه، صفویه، صدر اسلام، سلجوقی و قرن هفتم است.
روستای تاریخی و توریستی بیاضه با جمعیتی افزون بر 400 نفر در 55 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان خور و بیابانک و 480 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد. 
بیاضه روستایی است که قلعه آن نشان از قدمت، فرهنگ و هنر معماری اصیل ایرانی را دارد و یادگار ایثار و مقاومت نسل های گذشته است که با حضور در این قلعه، به مقابله با متجاوزان و غارتگران می پرداختند و به بیان دیگر نمونه ای از اقتدار و عزت کویرنشینان است. 
منصوره سپهری نویسنده و پژوهشگر حوزه اجتماعی در رابطه با این روستا و قلعه زیبای آن می گوید: این روستا به جز قدمت، از چند جهت دیگر اهمیت دارد و قابل بررسی است. 
نخست شناسایی جنبه های فرهنگی به واسطه ترغیب سیاحتگران برای رفتن و بازدید از آنجا و دیگری، شناخت آب، زمین، خاک و محصولات متنوعی که در این روستا به عمل می آید.
وی افزود: این روستا برغم کویری بودن به سبب استقرار در نزدیکی کوهی موسوم به همین نام که از رشته های فرعی سیاه کوه است وضعیتی استثنایی دارد.
این پژوهشگر ادامه داد: بیاضه، یکی از کهن ترین قلعه های شهرستان خور و بیابانک است که در ردیف حصارها و دژهای قابل توجه قرار دارد. 
وی با اشاره به اینکه از زمان ساخت این اثر سند مکتوبی در دست نیست، افزود: اما هرچه هست هنر و طراحی آن به دست افرادی متخصص صورت گرفته که کارشناسانی متبحر بوده اند. 
سپهری افزود: بسیاری از مورخان به استناد برخی از روایات محلی زمان ساخت قلعه را به دوران ساسانی تخمین زده اند، ناصرخسرو قبادیانی نیز به هنگام عبور از این روستا، قلعه را مورد بازدید قرار داده و از استواری و ایستادگی آن سخن گفته است. 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خور و بیابانک نیز در این باره گفت: این قلعه از نمونه های با ارزش هنر، فرهنگ و مهندسی معماری آثار تاریخی دوران ساسانی می باشد و بیشترین مصالح به کار رفته در این قلعه، خشت است.
حسین رییسی افزود: این اثر حدود یکهزار متر مربع مساحت دارد و در اطراف آن خندقی به عمق 10 تا 12متر با پهنای هفت الی هشت متر وجود داشته است که ارتفاع دیوار بالای قلعه تا سطح زمین 30 الی 40 متر تخمین زده می شود.
به گفته وی این قلعه در گذشته دارای امکانات و تجهیزات مختلفی چون کانال داخلی، چاه های متعدد برای آبگیری، میدانگاه، محل تجمع، اتاقک و راهروهای پیچ در پیچ در پنج طبقه بوده است.
رییسی افزود: آنچه که به استحکام و ماندگاری قلعه تداوم بخشیده نوع هنر معماری و رعایت اصولی دقیق مهندسی است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خور و بیابانک خاطرنشان کرد: این اثر تاریخی یک درب ورودی در قسمت جنوب دارد که اندازه آن در برابر شکل قلعه بسیار کوچک و تنها مسیر عبور ساکنان از معابر پر پیچ و خم به درون قلعه بوده است.
وی اضافه کرد: پتانسیل بسیار بالای خور و بیابانک در امر گردشگری این فرصت را فراهم کرده که هرساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی این شهرستان را مقصد خود انتخاب کنند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خور و بیابانک خاطرنشان کرد: این شهرستان دارای 150 اثر تاریخی می باشد که 11 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
رییسی خاطرنشان کرد: بیاضه، قلعه ای تاریخی و زیبا در چندین طبقه است که 2 طبقه آن در زیر زمین و 2 طبقه آن در روی زمین و بخشی از آن دارای المان های خاص خود است. 
وی افزود: پیش بینی تهویه هوا برای طبقات زیرین این قلعه خود دقت و ظرافت طراحان در هزار سال پیش را نشان می دهد.
قلعه تاریخی و گردشگری بیاضه به شماره 4701 در اول دی سال 1380 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. 
همچنین این اثر طی سه دوره در سالهای 85، 90 و 92 با اعتباری حدود یکهزار و 232 میلیون ریال مرمت و بازسازی شد.
شهرستان کویری خور و بیابانک در 420 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد. 
گ/م.ف/ 6020 ** تنظیم کننده: علیرضا حکیمیان ** انتشاردهنده: اصغر دواتگر 
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/esfahanirna

انتهای پیام /*                           می‌گویند در منطقه ای از بیابان ایران به نام «ریگ جن» اجنه‌ها حضور دارند و حتی با یکدیگر صحبت می‌کنند و 
باعث اتفاقاتی برای گردشگرانی می‌شوند که به این منطقه بیابانی می‌روند، مباحثی که چهره ماندگار جغرافیای ایران به آن پاسخ می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ... «این کویر جن داره» ... جمله ای که هرزگاهی افرادی که برای تورهای بیابان و کویر گردی و سافاری یا وحش‌گشت (safari) به منطقه کویری و دارای تپه‌های ماسه‌ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران می‌روند می‌شنوند، ولی واقعاً این مکان محفلی برای اجنه‌ها است؟ حتی می‌گویند اجنه‌ها در این مکان با یکدیگر صحبت هم می‌کنند! ادعاهای که پرویز کردوانی - دکترای رشته عمران کویر از آلمان به آن پاسخ می‌دهد.

این چهره ماندگار جغرافیا در توضیح وجود اجنه در کویر مرکزی ایران که به «ریگ جن» معروف است، به تسنیم می‌گوید: وقتی افراد به منطقه ریگ جن می‌روند به دلیل شواهدی این تصور برای آنان بوجود می‌آید که این منطقه دارای جن است زیرا در این مناطق در داخل زمین فرو می‌روند و این رخداد زمانی رخ می‌دهد که کویر در مقاطعی خیس باشد و این تصور به وجود می‌آید که کویر جن دارد و اجنه این کار را انجام می‌دهند که باید عنوان کنم چنین چیزی حقیقت ندارد.

کردوانی در ادامه توضیح می‌دهد: الان در ریگ جن جاده ای به طول 70 کیلومتر کشیدند و خودروها می‌توانند وارد این منطقه شوند و افراد بر خلاف گذشته راحت‌تر می‌توانند به این منطقه بیابانی سفر کنند.

وی با بیان اینکه بنده خودم 50 سال پیش به ریگ جن سفر کردم و پس از آن نیز ده‌ها بار به این منطقه بیابانی رفته ام، درباره ادعای صحبت کردن اجنه در ریگ جن نیز توضیح می‌دهد: بنده خودم حتی شب هنگام در ریگ جن خوابیدم و ادعای صحبت کردن اجنه در ریگ جن نیز به دلیل برخورد شن‌ها است که صدای عین صحبت کردن ایجاد می‌کند و افراد تصور می‌کنند که اجنه با هم صحبت و گفت‌وگو می‌کنند.

این چهره ماندگار جغرافیا در ادامه عنوان می‌کند: البته الان دیگر آنقدر کویر خشک شده است که دیگر بحث خیس شدن بیابان مطرح نمی‌شود که افراد بخواهند در کویر فرو روند تا ذهنیت وجود "جن" پیش آید و جالب است الان که این اتفاق رخ نمی‌دهد باور دیگری به وجود آمده و عنوان می‌کنند که اجنه از این مناطق کوچ کردند! ولی در مجموع کویر علی الخصوص ریگ جن - اجنه ای ندارد و این اتفاقات فرو رفتن به دلیل کویر نمک زار و خیس است.

به گزارش تسنیم، ریگ جن منطقه‌ای کویری و دارای تپه‌های ماسه‌ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران است. این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد. این منطقه به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب در گذشته محل عبور کاروان‌ها نبوده و فقط در سال‌های اخیر چند گروه به آن منطقه رفتند.

ریگ جن منطقه‌ای کویری و پر از تپه‌های شنی و اطراف آن دارای باتلاق‌های نمکی است. این کویر در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق پارک ملی کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است و وسعت تقریبی آن 3800 کیلومتر مربع است. هیچ‌گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد.

در سال 1900 حدود 114 قبل سون هدین، کویرنورد بزرگ سوئدی از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن عبور کرد. او بعدها در کتاب کویرهای ایران به طور مفصل دربارهٔ ریگ جن نوشت. در سال 1930 آلفونس گابریل از جنوب ریگ جن گذشت. از 1376 تاکنون گروه‌هایی از کویر پیمایان با خودروهای بیابانی و حتی پیاده به نقاط مختلف ریگ جن رفته‌اند.


شروع عملیات گاز رسانی به انارک

به گزارش کانال تلگرامی انارک نیوز:آغاز پروژه گاز رسانی به شهر انارک از روز گذشته
پیمانکار شرکت ارکشن گاز ایران را عهده دار می باشد


کارشناس تحقیقات میکروبیولوژی مواد غذایی گفت : هویج چه ازنوع فرنگی و چه ایرانی دارای اثرات ضد میکروبی قوی است ولی هویج ایرانی یا همان زردک دارای قند و آهن بیشترنسبت به هویج فرنگی است .
به گزارش مشرق به نقل از ایرنا، دکتر ˈنسرین حاجی سید جوادیˈ روز یکشنبه افزود : هویج گیاهی است از خانواده چتریان است که دارای چندین زیر گونه و رقم است . منشا اصلی هویج از افغانستان است و از این طریق به هند و چین راه پیدا کرده است . هم اکنون در اصفهان و نائین نوعی از هویج وجود دارد که به نام هویج ایرانی یا زردک نامیده می شود که فقط در فصل زمستان قابل برداشت است.وی خاطرنشان کرد : خواص هویج ایرانی با هویج فرنگی در بسیاری جهات مشابهت دارد. مثل وجود ماده کاروتن که در بدن به ویتامین Aتبدیل می شود.اما میزان قند این نوع از هویج بیشتر از هویج فرنگی و آهن آن حدود سه برابر بیشتر است .

به گفته وی از این رو هویج ایرانی برای جلوگیری از کم خونی توصیه می شود .این نوع هویج به دلیل داشتن کلسیم و فسفر فراوان برای تحکیم استخوان ها بسیار مفید است.

وی اظهار داشت : متاسفانه در حال حاضر مصرف این نوع هویج در کشورمان بسیار محدود است و بیشتر به مصرف خوراک دام می رسد .این در حالی است که هویج ایرانی یا زردک به خصوص برای کودکان و نوزادان بسیار مفید است و می توان آن را به صورت رنده شده و یا پخته در طبخ غذاها استفاده کرد و یا آب این هویج را خورد .
چوپانان آباد: یکی از میوه های زمستانی نسل من در دوران بچگی زردک های شیرین چوپانان بود که دو سه ماهی به صورت خام و به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می گزفت و مردان و زنان سالخورده که از نعمت دندان بر خوردار نبودند آنرا بصورت رنده شده تناول میکردند 
به کانال تلگرامی چوپانان آباد بپیوندید


كشف بیش از 104 كیلو تریاك در چوپانان

سرهنگ"جهانگیر كریمی" در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس گفت :ماموران یگان تكاوری "اصفهان" حین گشت زنی در سه راهی "چوپانان" شهرستان "نائین" به یك دستگاه سواری پژو 405 مشكوك و آن را متوقف كردند.

وی افزود: در بازرسی از این خودرو مقدار 104 كیلو و 900 گرم تریاك كه به طرز ماهرانه ای در صندوق عقب خودرو جاساز شده بود كشف شد.

این مقام انتظامی بیان داشت : در این خصوص چهار سوداگر مرگ دستگیر و پس از تشكیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شدند.

سرهنگ جهانگیر كریمی در پایان خاطر نشان كرد: نیروی انتظامی با سوداگران مرگ و قاچاقچیان مواد مخدر برخورد قاطع و قانونی می كند و اجازه جولان به این افراد نخواهد داد.#

انتهای خبر // پایگاه خبری پلیس ایران


روزبروز به تعداد خیرین چوپانان افزوده می شود
به گزارش کانال تلگرامی سلام چوپانان:جناب آقای دکتر ابوالحسن حلوانی با پرداخت مبلغ یک میلیون و پانصدهزارتومان  ، به جمع خیرین مدرسه یار چوپانان پیوستند .
قبلا نیز خیرین زیادی  هم در زمینه آموزش و پرورش وهم در زمینه بهداشت و سلامت و هم در زمینه مذهبی در سال گذشته به امور خیر پرداخته اند،اسامی این خیرین تا آنجا که قلم یاری می کند به شرح زیر است :
آقای محمود مختار -علینقی جلال -خانم ثریا کاظمی -آقای محمد علی سلطانی -آقای محمدعلی علی بمانی -خانم صدیقه مطلبی -آقای رضا علی بمانی-آقای محمدرضا جلالپور-قای محمد جعفر یزدانی -خانواده مرحوم ابوالقاسم جلالپور پسر مهدی قاسم-قای مهدی عظیمی-حاجیه خانم خدیجه رفیع -آقای محمد آزاد-آقای فرهاد نجفیان -خانواده مرحوم علی اکبر مرتضوی-قای فرشید نجفیان -آقای حاج نصرت اله (حجت) جلالپور-آقای رضا فاتح -قای علی جلال -قای امیرحسین خاکسار-آقای محمد مرتصوی-آقای علی اکبر جلال -آقای امیر جلال-آقای کورش قاسمیان-ورثه مرحوم استاد رضا ظرافتکار-سرکار خانم پری طباطبایی انارکی -آقای دکتر عباسعلی حلوانی -آقای مهندس علی عسکریان -ورثه مرحوم حاج اسداله ثابتی -سرکارخانم مهری عسکریان-حاج مهدی عسگری -سعید عسکری-حاج محمدعلی صدیقی انارکی -ماندانا ایرانی-حسن سعادت-و عده زیادی که در سالهای قبل اقدام به همیاری و وقف نموده اند و اکثرا هم بیاد پدر مادر و فرزندانشان این کارهای خیر را انجام داده اند.
ان شاالله روزبه روز بر تعداد این نیکو کاران در چوپانان اضافه شود و خداوند همه اموات آنها را در این روز پر برکت مورد رحمت خود قرار دهد 
چوپانان آباد به سهم خود از کانال تلگرامی سلام چوپانان تشکر و دعای خیر می نماید زیرا مدیران این سایت سر منشا این امر خیر و مشوق خیرین هستند ان شاالله خداوند به کلیه کسانی که در امور فرهنگی در زمینه زنده نگهداشتن چوپانان فعالیت می نمایند اجر عظیم و موفقیت عنایت فرماید 
ان شاالله خداوند به خوانندگان مسائل مطرح شده در سایت های مربوط به چوپانان عنایت فرماید تا اگر مطلبی به مذاقشان خوش نیامد با مدرک و منطق از نظر خود دفاع کنند و حقایق را آشکار نمایند و از عصبیت های عصر حجری بپرهیزند


Image result for ‫تسلیت عاشورا و تاسوعا‬‎


استاندار یزد با حضور در بیمارستان فرخی یزد از هاشم‌زایی نماینده تهران عیادت کرد.
خبرگزاری ایسنا: استاندار یزد با حضور در بیمارستان فرخی یزد از هاشم زایی نماینده تهران عیادت کرد.

هاشم‌زایی نماینده تهران که در اثر یک سانحه رانندگی دچار مصدومیت شده است، در بیمارستان فرخی یزد بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.
 
جزئیات تصادف مرگبار نماینده تهران 

سیدمحمد میرمحمدی استاندار یزد نیز با حضور در بیمارستان از هاشم‌زایی عیادت کرد.

رئیس سنی مجلس دهم بعدازظهر جمعه در یک سانحه رانندگی در ۱۲۰ کیلومتری اردکان دچار مصدومیت شد.
 
جزئیات تصادف مرگبار نماینده تهران 

در این حادثه یک خودروی ۲۰۶ از مسیر خود منحرف شد و با خودروی لکسوس حامل نماینده مردم تهران برخورد کرد که در این تصادف دو سرنشین خودروی ۲۰۶ دچار سوختگی شدند و جان باختند و هاشم‌زایی و راننده وی نیز مصدوم شدند.

نماینده مردم تهران در این سانحه علاوه بر شکستگی دست راست، دچار خون‌ریزی داخلی شد.
 
جزئیات تصادف مرگبار نماینده تهران 

در پی این سانحه، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در مذاکره‌ای با قائم‌مقام و معاون وزارت بهداشت خواستار رسیدگی فوری به وضعیت مصدومان این حادثه شد.
 
جزئیات تصادف مرگبار نماینده تهران


حال هاشم زایی نماینده مردم تهران خوب است


در تماسی که با خانواده هاشم زایی گرفته شد همسر ایشان گفتند که حال ایشان مساعد است و دل درد ایشان هم ناشی از سنگ کلیه ایشان است که احتمالا موقع تصادف باعث تحریک حرکت سنگ شده است ما برای بهبودی کامل آقای هاشم زایی دعا می نمائیم
به کانال تلگرامی چوپانان آباد بپیوندید


تابش به فارس خبرداد
مصدومیت رئیس سنی مجلس در تصادف/ سرنشینان پژو کشته شدند
خبرگزاری فارس: مصدومیت رئیس سنی مجلس در تصادف/ سرنشینان پژو کشته شدند

محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، از تصادف و برخورد خودروی عبدالرضا هاشم زایی نماینده مردم تهران در مجلس و پژوی 206 در ساعت پیش خبر داد و اظهار داشت: در این حادثه آقای هاشم‌زایی دچار جراحت شده و اکنون در بیمارستان یزد بستری است.

وی افزود: پزشکان معالج و عوامل درمانی در حال اقدامات تشخیصی هستند تا جراحات وارده را مورد بررسی قرار داده و درصورت لزوم عمل جراحی کنند؛ چراکه در حال حاضر آقای هاشم زایی از ناحیه شکم درد شدیدی دارد و دست او نیز آسیب دیده است.

تابش بر همین اساس اضافه کرد: متأسفانه هر دو سرنشین خودروی پژو 206 که دچار آتش‌سوزی شدند، فوت شده و هویت آنها قابل تشخیص نیست، اما راننده خودروی آقای هاشم‌زایی دچار جراحات سطحی شده که از همشهریان وی است.

نماینده مردم اردکان در مجلس در خاتمه اعلام کرد که در حال حاضر عوامل پلیس و امنیت در صحنه حاضرند تا علت حادثه را مورد بررسی قرار دهند.


کربلایی استاد غضنفر (عباس حسن کلانتری)
نویسنده: مهدی افضل - ۱۳٩٥/٧/۱٦

 

 

فقط خاطره ها میماند........ و خاطره سازان هرگز نمی میرند.....

 

گفت:" چرا چاییت را تلخکی می خوری؟"

گفتم:" یک قندشا لازم دارم."

-برای فردا صبحت میخوای؟

-نه برای کاکام میخوام.

برای مطالعه بقیه خاطره اینجا را کلیک کنید


ادامه مطلب

هاشم زایی گفت : فساد در همه دستگاهها نهادینه شده

نمایندگان تهران دیروز در طبقه هفتم ساختمان مجلس، میزبان اعضای شورای شهر پایتخت بودند.
در این جلسه نظرات انتقادی گوناگونی توسط آقایان عارف -چمران-تقی پور- انصاری - کواکبیان-فتحی _دوستی و دیگران و هاشمزایی انجام پذیرفت برای مطالعه کامل مطلب اینجا را کلیک کنید  اما هاشمزایی چنین گفت :

طعنه هاشم‌زایی به منتقدان 

عبدالرضا هاشم‌زائی، نماینده تهران، هم از دیگر افرادی بود که در این جلسه، به بیان نظرات خود پرداخت و گفت: «اگر به سیاه‌نمایی متهم نشوم، می‌خواهم بگویم که فساد در همه دستگاه‌های ما نهادینه شده است. علت این است که هر وقت نهاد اجرا و نهاد نظارت همسو بوده‌‌اند، فساد رو نمی‌شد و با آن برخورد نمی‌شد. دراین‌باره چپ و راست هم با هم فرقی ندارند. الان هم خوشبختانه چون نزدیک انتخابات است، برای حمله به دولت پشت سر هم فساد رو می‌شود؛ مثل همین فیش‌های حقوقی که طبق گزارش دیوان محاسبات، تنها چهاردهم‌درصد یعنی چند مدیر حقوق اضافه گرفته‌‌اند که البته بیخود هم گرفته‌اند؛ اما من از یک مسجد در خور و بیابانک تا تریبون‌های نمازجمعه شنیدم که همه فریاد می‌زدند فیش‌های نجومی و اینها هیچ‌کدام، سیاه‌نمایی نبود». او افزود: «در کنار اینها پرونده فسادهای ٤٠هزارمیلیاردی و ٥٠هزارمیلیاردی را هم می‌بینیم که بایگانی شده و من نمی‌خواهم اسم ببرم. تا این وضعیت اصلاح نشود و این مسائل حل نشود، خیالتان راحت باشد که نه شهرداری درست کار خواهد کرد، نه شورای شهر می‌تواند نظارت کند و نه مجلس می‌تواند کاری انجام دهد». پایان‌بخش جلسه دیروز هم، سخنان چمران و درخواست او از نمایندگان برای رأی‌ندادن به بخشی از لایحه برنامه ششم بود که براساس آن مالیات بر ارزش افزوده به عنوان تنها منبع درآمد پایدار شهرداری‌ها، از اختیار شوراها خارج و به خزانه کشوری واریز می‌شود تا براساس نظر شورای برنامه‌ریزی استان، هزینه شود. 


نصب تابلو های ورودی
نقل از کانال تلگرامی شورای اسلامی چوپانان
ساخت و خرید دو عدد تابلوی ورودی روستا به مبلغ 60/000/000 ریال که از اعتبارات دولتی بوده و مجوزهای نصب آن نیز از مراجع ذیربط گرفته شده و به زودى در ورودی های روستا نصب خواهد شد


استقبال از زائران پیاده انصارالحسین
زائران پیاده انصارالحسین از مشهد دیروز واردچوپانان شده و مورد استقبال گرم مردم قرار گرفتند و امروز به سوی انارک حرکت می کنند
عکس از کانال تلگرامی سلام چوپانان


به بهانه روز باز نشسته

 شمشیر زخم خورده هرگز غلاف نیست
     بشنو حقیقتی که مجاز وگزاف نیست
     باز, نشسته اند ،نه که با زن نشسته اند
     هرچند نشستن با زن خلاف نیست
     باز, نشسته به کوهی زتجربه
     این واژه اییست حقیقت، که لاف نیست
     سیمرغ عمر به فتح چنین کوه داده اند
     این کوه واقعیست ،خیالی چو قاف نیست
     دست ستم کشیده ،کمرهای خم شده
     خود شاهدیست که دراو اختلاف نیست
     نایی نمانده که گوید چه سان گذشت
     حتی نفس برای دوخط اعتراف نیست
     لیکن بجای مهر بدین قشر سرفراز
     بیمهری وستم چو بگویم، خلاف نیست
     با ادعای عشق, به این قشر،گاف میدهند
     در متن "عشق"که حرفی زگاف نیست
     بحث لحاف ودزد وصحبت ملا شنیده ای؟
     حق وحقوق این قشر گرامی  لحاف نیست!!
     طاهر، به سنگ دلان سیه روی دل مبند
         هر سنگـ اسودی که مکان طواف نیست
                                                                       شعر از : طاهر چوپانانی
                                                                        نقل از : کانال تلگرامی گل بیکاری


  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

همه پیوندها