تبلیغات
چوپانانِ آباد - مطالب شهریور 1396

چوپانانِ آباد

mostaghimi.25@gmail.com

پروژه های بیابان زدایی در سطح 250 هکتاردرنایین آغازشد

اصفهان-ایرنا- پروژه های بیابان زدایی در سطح 250 هکتار ازاراضی بیابانی انارک و چوپانان از توابع شهرستان نایین با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال آغاز شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از مدیر اداره منابع طبیعی شهرستان نایین طرح های یاد شده در سطح منطقه با کاشت نهال گیاه تاغ در اراضی تحت فرسایش بادی انجام می شود.
کیوان لوکی انارکی افزود: کانون های فرسایش بادی در سطح شهرستان بیشتر در منطقه کویری انارک و چوپانان واقع شده که در بسیاری از موارد منشأء تشکیل گرد و غبار و ریز گردهاست.
وی افزود: با اجرای عملیات بیابان زدایی و تثبیت و کنترل حرکت ماسه های روان می توان تا حدودی از پیشروی بیابان و افزایش آلودگی هوا جلوگیری کرد. 
مدیر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نایین خاطر نشان کرد: با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر که خسارات جبران ناپذیری را به پوشش گیاهی مراتع وارد آورده است از دامداران، روستائیان و سایر اقشار مردم شهرستان تقاضا داریم در حفاظت از پوشش گیاهی موجود جهت تثبیت خاک برای جلوگیری از فرسایش بادی و آبی کما فی السابق اهتمام داشته باشند.
چوپانان در190 کیلومتری وانارک در 75 کیلومتری نایین وشهرستان نایین با بیش از39 هزارنفرجمعیت در140 کیلومتری شرق اصفهان قراردارد.
ت 7136 / 6022 خبرنگار: حسین فرزانیان محمدی - انتشار دهنده : عمادی


معاون اجتماعی پلیس استان اصفهان خبرداد:

معاون اجتماعی پلیس استان اصفهان گفت: از كشف مقدار 20 كیلوگرم مواد افیونی ازسوی ماموران انتظامی پاسگاه چوپانان شهرستان نائین و دستگیری یك سوداگر مرگ خبر داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،سرهنگ "جهانگیر كریمی گفت : ماموران انتظامی پاسگاه چوپانان شهرستان نائین حین كنترل و نظارت بر تردد خودروهای عبوری به یك دستگاه سواری پراید مشكوك و آن را متوقف كردند.

وی افزود: در بازرسی از این خودرو مقدار 20 كیلو گرم تریاك كه زیر صندلی های خودرو جاساز شده بود كشف شد.

این مقام انتظامی ادامه داد: در این خصوص یك سوداگر مرگ دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شد.

معاون اجتماعی پلیس اصفهان در پایان خاطر نشان كرد: نیروی انتظامی شبانه روز در سرتاسر مرزهای جغرافیایی كشور عزیزمان با سوداگران مرگ و قاچاقچیان مواد افیونی برخورد قاطع و قانونی خواهد كرد و اجازه جولان به آنان نخواهد داد.                                    


 دکتر فرحناز صدیقی انارکی پزشک بر گزیده اصفهان 

خانم دکتر فرحناز صدیقی انارکی از نوادگان مرحوم میرزا مهدی مستقیمی و دختر خاله مهندس محمدرضا مستقیمی امسال برای دومین بار به عنوان پزشک بر گزیده اصفهان معرفی شدند این موفقیت را به ایشان تبریک عرض نموده موفقیت های بیشتری برایشان آرزومندیم


متأسفانه خرابش کردند!!!!!! 

این تصویر زیبا و خاطره انگیز را با توضیحات زیر کانال تلگرامی میراث فرهنگی نائین منتشر کرده است 
این تصویر یکی از 5 برج اطراف چوپانان بود که توسط یکی از شورا ها خراب شد و فکر می کردند که دارند به عمران و آبادی روستا خدمت می کنند!
تصویر یکی ازبر ج های تاریخی دفاعی و کارکرد روزنه روی بدنه (تیرکشها)

نایین دارای ۴۷برج تاریخی دفاعی ونگهبانی است
کانال اطلاع رسانی  اداره  میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستانی نایین
@mirasnaein


برداشت پسته در شهرستان نائین منطقه چوپانان

 به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نائین، برداشت پسته در این شهرستان از اویل شهریور ماه آغاز و تا اواسط مهرماه ادامه خواهد داشت. به گفته آقای مهندس باقریان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان برداشت ارقام زودرس پسته از اوایل شهریور ماه در منطقه چوپانان آغاز شده و تا اواسط مهرماه ادامه خواهد داشت. متوسط عملکرد این محصول 1400 کیلوگرم در هکتار می باشد که در سال جاری با توجه به گرمای هوا، وزش باد و بارندگی در زمان گرده افشانی پیش بینی می شود از مجموعه 600 هکتار از باغات بارور این شهرستان حدود 700 تن محصول پسته خشک برداشت گردد. شایان ذکر است سطح کل باغات پسته شهرستان بالغ بر 1200 هکتار می باشد و در مرداد ماه سال جاری یک واحد جدید ترمینال فرآوری پسته در شهرستان نایین به بهره برداری رسیده است.

استفاده از این خبر بدون ذكر منبع ممنوع است


واقعه ای تلخ در فرخی
به گزارش کانال تلگرامی فروی نیوز:
S jalali:
مسئولین فرهنگی و علی الخصوص نیروهای انتظامی خواهشا در اصرع وقت رسیدگی و متخلفین را توجیه نماید

سلام 
امشب بعد از اذان مغرب در حال عبور از بلوار ولی عصر بودیم که ترافیک سنگین توجهمان را جلب کرد ابتدا فکر کردیم در میدان ولی عصر عج تصادف شده سریع برای تهیه گزارش به محل شلوغی میدان رفتیم (اوج ترافیک شهر فرخی بعد از اذان مغرب پنج شنبه ها از گلزار شهدا تا میدان ولی عصر میباشد)

یک ماشین سواری جلوی یک تریلر در وسط میدان توقف و راه بندان کرده بود فرد معلوم الحالی از شهر در حال فحاشی (فحش های رکیک رد و بدل شدکه زن بچه مردم از خجالب لب به دندان میگرفتند)راننده و شاگرد تریلر نتوانستند این فرد را متقاید کنند و وی حرف زور میزد 
ظاهرا این فرد در حال تحریک حاضرین و جوانان برای ضرب و شتم این راننده بود و راننده بنده خدا از ترس سوار ماشین شد و خواستند جانشان را نجات بدهند و معرکه را ترک نماید که این فرد جلو ماشین ایستاد و به ماشین چسبید و تا حدود 300 متر تا دو راهی فرخی به ماشین آویزان بود (هم خطر برای خود هم برای دیگر همشهریان ایجاد کرده بود) خلاصه تعدادی از جوانان هم به تحریک این فرد با پاره آجر و سنگ به تریلر میزدنند و تریلر از شهر خارج شد.
باور کنید اگر راننده از شهر نگریخته بود جان سالم به در نمی برد یا هم کتک مفصلی نوش جان مینمود

و جای تاسف دارد که در سال 1396 در شهر فرخی مانند گردنه جلو ماشینی را بگیرند فحش و کتکاری و عربده کشی کنند مگر در مملک ما قانون حاکم نبوده که چنین افرادی با هوچی گری و پرخاشگری سعی در تشنج اوضاع دارند.
و شعار میدهند اینجا شهرماستا و همینجا....بوق ....

حادثه امشب آبستن حوادثی جانی و خطرناکی بود که به خیر گذشت و از مسئولین انتظامی و شورای تامین شهرستان  خواهشمندین با خاطیان به شدت برخورد نماید تا هر کسی به خود اجازه ندهد باعث صلب آسایش و نا امنی جاده و شهر شود.
99 درصد حاضرین در صحنه از این رفتار ناشایست ناراحت بودند و به شدت این اقدامات را محکوم مینمایند.


بسیاری به مدیر فروی نیوز گله خواهند کرد چرا این مسائل را در کانال منعکس می نماییم ولی تا  فرهنگ سازی نشود باید اقدام کرد 
باید این گونه افراد از جامعه طرد شوند و همه مردم آنها را سرزنش کنند و کسی به خود اجازه تخلف ندهد

از روحانیین و و ائمه جمعه نیز خواهشمندیم از تریبون های نماز جمعه و منبر ها هشدارها و رهنمود های خود را بیان نمایند

مدتی پیش افرادی جلو اتوبوسی از  بیرجند را گرفته بودند و راننده را مورد ضرب و شتم قرار دادند و در دادگاه نیز محکوم شدند و چه بد شده که راننده اتوبوسی به خاطر نادانی چند نفر مایل به سوار کردن مسافران دیگر نباشد و هر جا بروند از شهر و دیارمان بد بگویندعبور تیم رالی پاریس -پرسپولیس از چوپانان

ورود تیم رالی پاریس - پرسپولیس به شیراز
تیم رالی پاریس - پرسپولیس امروز وارد شیراز می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام کرد: تیم رالی پاریس - پرسپولیس با عنوان "ترانس ایران" که نهمین سال تور دور ایران خود را از ۱۵ شهریور ماه امسال در مرز بازرگان شروع کرده اند عصر امروز وارد شیراز خواهند شد.

بنابر این گزارش، این گروه ۳۰ نفره با ملیت‌های ایسلندی، بلژیکی، سوئیسی و فرانسوی سفر ۲۰ روزه خود را با ۱۵ خودروی ۲ دیفرانسیل از شهر شوط در آذربایجان غربی شروع کرده و سپس از شهر‌های مراغه، سنندج و گاماسیاب گذشته وارد الیگودرز و تاغان و مارگون شده و عصر امروز ۲۲ شهریور ماه وارد شیراز خواهند شد.

این گزارش حاکی است، تیم رالی پاریس - پرسپولیس پس از اقامت ۲ روزه در شیراز به سوی پس بل، اصفهان، چوپانان، خور رفته و در بازگشت از کیاسر، آلاشت، رامسر، خلخال و تبریز دیدن می‌کنند.

گفتنی است این گروه علاقه‌مند به طبیعت در مسیر خود در اقامتگاه‌های طبیعت گردی اقامت داشته اند و تنها در ۳ شهر شیراز و اصفهان و تبریز از هتل استفاده می‌کنند.

سفر این گروه سوم مهر در تبریز به پایان می‌رسد.پایان عملیات اجرایی پروژه آبیاری کم فشار نورآباد چوپانان

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نایین، در شهریورماه سال جاری عملیات اجرایی پروژه آبیاری کم فشار مزرعه نورآباد چوپانان در سطح 42 هکتار به پایان رسید. شایان ذکر است این پروژه با اعتبار دولتی و آورده شخصی بالغ بر سه میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

استفاده از این خبر بدون ذكر منبع ممنوع است


وقتی من خجالت کشیدم!!!!!!!


 
کانال تلگرامی پناهگاه حیات وحش عباس آباد در مقاله ای دردناک از زبان دوستداران محیط زیست چوپانان به این حرکت زشت اعتراض منطقی نموده است شما می توانید اعتراض آنها را در ادرس زیر مطالعه کنید
https://t.me/abbasabadchoopanan/1879
امیدواریم این حرکت از مردم شریف چوپانان نبوده و کار دیگران بوده است


اظهار لطف یک همکار به چوپانان آباد و درد دل های او


درودبرشما.جناب مستقیمی عزیز
باعث افتخارومباهات است ڪه بزرگانی چون شمادرمورد سرزمین آباء واجدادی خودقلمفرسایی میڪنند وتاریخ پرافتخار چوپانان رابرای معرفی به نسل آینده ثبت می نمایید.بنده ازنحوه نگارش درهمان ابتدا پی بردم ڪه باید ازمالڪان باشید وبسیارخرسندم ازاین بابت.
اگرچه ڪاربرای چوپانان وچوپانانی درپشت پرده بهترجواب میدهد وبنده هم ازهمان ابتدا معرف حضور همشهریان بودم وهمانطورڪه درسال گذشته استحضار دارید دوستان بسیارنزدیڪ بنده وآنان ڪه ادعای دوستی ورفاقت میڪنند وتاحدودی هم خودراشریڪ ڪارفرهنگی چوپانان میدانند بقول خودشان میخاستندمراترور شخصیتی بڪنند وڪارهایی هم ڪردند وشایعاتی هم پخش ڪردند مبنی براینڪه صمیمی. درڪارشوراودهیاری دخالت میڪند ودستور به آنان میدهد.اما اگرڪسی میخواهد ڪارفرهنگی برای این دیار بڪند باید ظرفیتش بالا باشد وپوستش هم ڪلفت.
امیدوارم درزمینه ڪارفرهنگی واشاعه فرهنگ چوپانان همواره ڪوشا,موفق وسربلندباشید.
ارادتمندشما.صمیمی


قیمت املاک چوپانان در شهریور 96
طبق گزارشات و شایعاتی که در چوپانا ن منتشر شده بود ادعا می شد که 3 حبه از املاک چوپانان جمعا به مبلغ 130 ملیون تومان به فروش رفته است البته یکی می گفت از قرار حبه ای 40 ملیون به فروش رفته به هر صورت اگر کسی می تواند اطلاعات دقیق تری از خریدار و فروشنده در اختیار ما برای انتشار و اطلاع سایر خریداران و مالکان به ما بدهد آماده ایم خبر موثق را منتشر سازیم

                                    


اجاره املاک در چوپانان و آشتیان و حجت آباد سال زراعی 96-95


قبل از هر چیز بر خود وظیفه می دانم که به مالکین چوپانان که املاک خود را به اجاره به کشاورزان واگذار نمایند تذکر دهم که اکنون اول سال زراعی است و شما مالکین لازم است که یکی از خانواده شما برای تجدید قرار داد به چوپانان سفر کندو حتما با زارع خودتان قرار داد یکساله ببندیدو حتما آنرا به امضا حداقل دو شاهد برسانیدو این قرار دادها را همیشه در جایی بایگانی نمایید. 
اما من در امسال املاکی را که اختیارش را به من برای اجاره داده بودند در چوپانان حبه ای از قرار یک ملیون و دویست هزار تومان به اجاره دادم در حقیقت این اجاره حداقلی و اجاره آب چوپانان است اگر املاک شما دارای ویژگی خاصی است قیمت اش از این بیشتر است 
ضمنا اگر بهاربند یا منزل دارید که کشاورز مجانی در اختیار دارد آجاره آن هاجدا گانه است 
مخارج قنات در چوپانان حبه ای هشتاد هزار تومان بوده است حتما رسید پرداخت به آقای رفیع حسابدار قنات را از کشاورز خود بگیرید.
املاک آشتیان
من امسال خانه و املاک آشتیان را حبه ای یک ملیون تومان به اجاره دادم مخارج قنات و چاه موتوری در آشتیان حبه ای 300 هزار تومان بوده است
 حجت آّباد  
مالکین محترم حجت آباد وضعیت حجت آباد بحرانی است زیرا کشاورز من ادعا داشت که پارسال ضزز کرده و امسال هم نمی تواند اجاره را افزایش دهد و او درخواست حبه ای 300 هزار تومان را داشت که چون نرخ بسته می شد من زیر بار نرفتم و سایر مالکین هم زیر بار این نرخ نروید و بیایید در یک روز در چوپانان جمع شده همه باهم و با کشاورزان جلسه ای بگذارید و فکری به حال حجت آّباد بیچاره نمایید 
مخارج سال گذشته قنات حجت آباد حبه ای 50 هزار تومان است


نسل سومی هایی که برای چوپانان دل می سوزانند

نتیجه تصویری برای باغ پسته چوپانان

خوشبختانه تعدادی از مالکان کوشا  با علم و دانشمند و با همت چوپانان و اکثراٌ هم از نسل سومی ها کمر همت بر میان بسته اند و بیل کشاورزی را در دست گرفته و اقدام به احداث باغات پسته نموده اند که من در سفر اخیر خود به چوپانان حاصل زحمات این بزگواران را در دشت وسیع و با صفای چوپانان تماشا کرده ام و جا دارد از این بزرگواران تشکر نمایم 
جناب آقایان عباس زاهدی و بهروز زاهدی و نیره خانم زاهدی به اتفاق همسرشان فرزندان مرحوم عبدالرحیم و مرحوم حاج محمد که هر دو بزرگوار از مدیران مقتدر دوره خویش در چوپانان بوده اند تا کنون چند هکتاری باغ خوب پسته احداث فرموده اند
سرکار خانم زاهدی و همسرشان از فرزندان مرحوم ابوالقاسم زاهدی و نوه مرحوم حاج محمد که به احداث چند هکتار باغ پسته اقدام فرموده اند مرحوم ابوالقاسم هم همانند پدر شان سالها بعد از هجرت از گنبد کاووس در مدیرات امور کشاورزی و قنات خدمات شایانی فرموده اند
جناب آقای مهندس محمد رضا مستقیمی از نوادگان حاج مندلی و از نوادگان مرحوم ملا و فرزند خانم صفایی که هردوی این دوبزرگوار حق بزرگی در تعلیم و تربیت فرزندان چوپانان داشته اند ایشان نیز به تنهایی چند هکتار باغ پسته خوب ایجاد کرده است
جناب آقای مهندس مسعود عمادی که با طرحهای مبتکرانه به ایجاد چند هکتار باغات پسته و سایر میوه ها فرموده اند ایشان هم از نوادگان یکی از بنیانگذاران چوپانان مرحوم محمد ابراهیم عمادی و برادر آقایی محمد عمادی یکی از مدیرا خوب و مقتدر قبل از انقلاب در بخش شورای چوپانان و مدیریت مالی معدن سرب نخلک هستند
نتیجه تصویری برای باغ پسته چوپانان
آقای مرتضی مستقیمی فرزند یدالله فرزند محمد حاج مندلی از نسل چهارمی ها نیز اقدام به احداث باغ پسته نموده اند 
تعدادی از آقایانی که املاک چوپانان را خریده اند مانند آقایان رفیع و طاهر و ..... که البته از نسل دوم یا سوم کشاورزان چوپانان هستند نیز اقدام به احداث باغات پسته نموده اند 
ان شاالله خداوند به این بزرگواران خیر عنایت فرماید


من ابوالقاسم مستقیمی یک نسل سومی هستممن ابوالقاسم مستقیمی یک نسل سومی از فرزندان بنیانگذاران چوپانان هستم 
پدرم محمدرضا مستقیمی معروف به شیخ مستقیمی و چون در جوانانی بز اپر حادثه ای یکی از پا هایش کوتاه شده بود و زانویش خم نمی شد یشتر او را شیخ شل در پشت سر صدا می کردند.
پدر بزرگم حاج محمدعلی مستقیمی فرند رمضان معروف به حاج مندلی و به انارکی حاج مدعلی یکی از شتر داران انارکی مالک قسمتی ازآبادی هایی مثل گرمه در شهرستان خور - و اسماعیلان در انارک و چوپانان و بزرگترین و سالمندترین بنیانگذاران چوپانان و یکی از پیشنهاد دهندگان جایابی چوپانان برای تاسیس
برادرم مرحوم مصطفی مستقیمی یکی از مدیران تاثیر گذار بعد از انقلاب خصوصا در قنات های چوپانان - حجت آباد آشتیان
و من خودم در زمینه آبادی چوپانان مدتها تحت عنوان نسل سومی قلم زده ام که امیدوارم قلمم به نفع چوپانان و مردم این خطه عزیز بوده باشد
و هرچند که همه امروزه می دانند نسل سومی منم اما تصمیم گرفتم اکنون که راه خود را پیدا نمودم علنا به معرفی خود بپردازم


استادفرهادمیرزایی عشین
معرفی یکی از افتخار آفرینان شهر انارک
جناب اقای فرهادمیرزایی عشین 
فرزندمرحوم رضامیرزایی عشین
متولدمرداد1354 در شهر انارک.
ازدوران طفولیت وکودکی علاقه  زیادی به نقاشی ومجسمه سازی داشته
درنقاشی کشیدن حوصله واستعدادخوبی داشته بطوریکه دردوران دبستان دفترنقاشی هایش رومعلمهابه دفترمعلمین میبردن وبازدیدمیکردند.
بعدازدوران  مقدس خدمت سربازی دربهمن 1376بسفارش دامادگرامی شان آقای محسن کاشهی توسط دوست مرحوم عزیزشان جناب علی خلیلیان ،نزداستادبزرگوارش جناب استاد اکبرابراهیمی، دراصفهان ،خیابان کاوه،کوی آسیاب،قلمزنی را به سبک ریزه به شاگردی مشغول شده است پس ازدوماه ونیم شاگردی بخاطرعلاقه شدیدش به خلق اثربرجسته برروی پلاک مس ،مستقل شده وبصورت خودجوش وکاملاتجربی به خلق اثرپلاک برجسته پرداخته است.
ابتدا قطعه ورق مسی به ابعاد40×60سانتیمترخریداری کرده،پس ازساختن قلمهای موردنیازش وتهیه قیرمخصوص قلمزنی باطرح حضرت یونس درشکم ماهی که ازکتاب سوم راهنمایی کپی برادشته بود ، اولین تابلوی برجسته خودش راطی19روز بصورت نیمه وقت قلم زدن و برحسب شانس وشایدهم کمی کیفیت خوب، اون تابلوراتاجری خریدوبه دبی برد.
این مساله باعث تشویق بیش ازپیش شدویکی پس ازدیگری تابلوآماده میکرد.تابلوی چهارمی که توسط ایشان زد ه شدد طرح برزخ ازاستادفرشچیان بود.اولین نمایشگاهش را مجتمع فرهنگی کوثرواقع درخوراسگان اصفهان برگزارکرد .سپس بصورت آزادآزمون داده وگواهینامه مهارت قلمزنی رادریافت نمود.
بعداز8سال درسال 1387درمسابقه ای که بین مربیهای استان اصفهان برگزارشد باهمان تابلوی طرح برزخ رتبه اول راکسب نموده.ازسال 1386تا به امروزبعنوان مربی رشته قلمزنی درشرق استان اصفهان و زیرنظرمیراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری نایین و استان اصفهان به آموزش درشهرهای نایین ،انارک وچوپانان پرداخته است.
تاکنون درنمایشگاههای مختلفی درچندشهرازجمله تهران:برج میلاد،اصفهان مجتمع فرهنگی خوراسگان،آتشگاه، آدینه هنر،پل شهرستان،ابیانه،شاهینشهر،ونایین وانارک شرکت داشته است
به امید موفقیت روز افزون برای جناب اقای میرزایی این افتخار افرین بزرگ و گرانقدر شهر انارک .
روابط عمومی آستان مقدس زیارتگاه شهر انارک


  • کل صفحات:3  
  • 1
  • 2
  • 3
  •   

همه پیوندها