چوپانانِ آباد

mostaghimi.25@gmail.com

تسنیم گزارش می‌دهد

شترهای استان‌های کویری به گردنبند شبرنگ تجهیز می‌شوند

کمربند شبرنگ شتر

استان‌های کویری کشور سالیانه با حوادث جاده‌ای برخورد شتر با خودرو مواجه هستند که در این راستا شرکت کویر تایر بیرجند تصمیم گرفت گردنبدی طراحی و تولید کند که در جهت جلوگیری از وقوع حوادث جاده‌ای برخورد شتر با خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ردنبند شبرنگ محافظ شتر برای کاهش تصادفات در جاده های کویری خراسان جنوبی، بر گردن این حیوان نصب می شود.

به گزارش خبرنگار تسنیم در بیرجند، شنیدن اخبار تصادفات جاده‌ای خبری است که همیشه از رسانه‌ها به گوش می‌رسد و در جاده‌های کویری مانند استان خراسان جنوبی که شتر در این استان زیاد است خبر تصادف با شتر بیشتر از دیگر استان‌ها به گوش می‌رسد.

جاده‌های شرقی کشور در زمینه برخورد با شتر در دل شب وضع مناسبی ندارد و وجود گله‌های بزرگ شتر در حاشیه جاده از جمله خطرهایی است که رانندگان در هنگام شب با آن مواجه هستند به طوری که سالیانه تعداد زیادی از رانندگان و مسافران در این جاده‌ها در اثر برخورد با شتر جان خود را از دست می‌دهند.

نبود نور کافی، بی‌توجهی شترران به چراغ و بوق خودرو، شترهای بدون پلاک و شب نما از جمله دلایلی است که رانندگان از آن گلاه دارند و همچنین رانندگی در شب در جاده‌های کویری از آن جایی که میدان دید رانندگان کاهش پیدا می‌کند و عرض جاده هم کم می‌شود خطر برخورد با شتر و بروز تصادفات مرگبار وجود دارد.

رضاپور یکی از رانندگان ماشین‌های بزرگ است که همیشه مسیر بیرجند به اصفهان را طی می‌کند که با اشاره به وجود شتر در محور بیرجند- طبس و دیهوک اظهار داشت: تلفات جاده‌ای در اثر برخورد با شتر سالیانه به گوش همه مردم می‌رسد چون شترها بیشتر بدون صاحب در بیابان مشغول چرا هستند وبه هنگام شب در نور چراغ اتومبیل در وسط جاده آمده و خودوریی که سرعت داشته و در حال حرکت است به ویژه خودورهای سنگین با دیدن حیوان بزرگ و عظیمی مانند شتر بلافاصله نمی‌توانند ترمز بگیرند و دچار صانحه می‌شوند.

وی بیان کرد:  همیشه به هنگام شب در این مسیر سعی می‌کنم تمام توجهم به جاده باشد تا مبادا شتری در جاده جلوی ماشین سبز شود و این موضوع همیشه برایم استرس‌زا بوده است.

فرمانده پلیس راه خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: ورود شتر به دل جاده‌های کویری از عوامل تصادف در جاده‌ها است.

سرهنگ رضایی افزود: سالیانه تعداد زیادی از حوادث جاده‌ای در خراسان جنوبی در اثر برخورد خودرو با شتر است که در این راستا کارخانه کویر تایر بیرجند با تولید شبرنگ و گردنبند برای شترها سبب می‌شود بازتاب گردنبد نوری را برای راننده ایجاد کند و رانندگان این شترها را در جاده ببیند و از تصادفات جلوگیری شود.

مدیرعامل شرکت کویر تایر بیرجند در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: از آن جایی که کارخانه کویرتایر بیرجند حامی محیط زیست در استان است و سالیانه بخشی از تصادفات جاده‌ای دراثر برخورد شتر با خودرو است تصمیم گرفتیم در راستای کاهش این تصادفات هزاران قطعه شبرنگ و گردنبد شتر را طراحی و تولید کرده و به سازمان محیط زیست کشور تحویل دهیم.

زینلی افزود: پیشنهاد می‌شود این گردنبد و شبرنگ‌ها به استان‌های کویری و شترداران داده شود تا شاهد کاهش تصادفات از این قبیل باشیم.

انتهای پیام/تاریخ: ۱۵:۵۵ :: ۱۳۹۶/۰۷/۳۰

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ،سرهنگ صادق کاظم ‌زاد روز یکشنبه به ایرنا گفت: مأموران انتظامی مستقر در پاسگاه چوپانان، به همراه عوامل یگان امداد شهرستان مستقردرسه راهی اردکان به چوپانان به یک دستگاه پژو پارس مشکوک و آن را متوقف کردند.وی افزود: در بازرسی از این خودرو مقدار ۱۰۰ کیلو و […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ،سرهنگ صادق کاظم ‌زاد روز یکشنبه به ایرنا گفت: مأموران انتظامی مستقر در پاسگاه چوپانان، به همراه عوامل یگان امداد شهرستان مستقردرسه راهی اردکان به چوپانان به یک دستگاه پژو پارس مشکوک و آن را متوقف کردند.
وی افزود: در بازرسی از این خودرو مقدار ۱۰۰ کیلو و ۶۰۰ گرم مواد مخدرازنوع تریاک که زیر صندلی ها جاسازی شده بود، کشف شد.
فرمانده انتظامی شهرستان نائین بیان کرد: در این رابطه سه سوداگر مرگ دستگیر و پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل شدند.
سرهنگ کاظم‌ زاد تأکید کرد: نیروی انتظامی برخورد با سوداگران مرگ و قاچاقچیان مواد افیونی را در اولویت کاری خود قرار داده و هرگز اجازه جولان و سرکشی به آنان نخواهد داد.
سه راهی اردکان به چوپانان در۱۹۰ کیلومتری نایین وشهرستان نایین با بیش از۳۹ هزار نفر جمعیت در۱۴۰ کیلومتری شرق اصفهان قراردارد.
ت ۷۱۳۶ / ۶۰۲۲ خبرنگار: حسین فرزانیان محمدی – انتشار دهنده: عمادی


فرمانده انتظامی نائین خبر داد:

فرمانده انتظامی نائین از کشف 145کیلو و250گرم تریاک ، 65کیلو و 750گرم حشیش و 450 شیره تریاک توسط ماموران انتظامی این فرماندهی در چوپانان نایین خبر داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازاصفهان،سرهنگ صادق کاظمزاد  اظهار کرد: ماموران انتظامی شهرستان نائین در جریان کنترل خودروهای عبوری در سه راهی چوپانان به یک دستگاه سواری پراید، یک سواری 405 و یک وانت نیسان مشکوک و آنها را متوقف کردند.

وی افزود: در بازرسی از وانت نیسان مقدار 145 کیلو و 250 تریاک ، 65 کیلو و 750 گرم حشیش و 450 گرم شیره تریاک که به طرز ماهرانه ای در سقف خودرو جاسازی شده بود، کشف شد.

کاظمزاد افزود : در این عملیات پنج سوداگر مرگدستگیر و پس از تشکیل پرونده برای انجام مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل شدند.


ریگ جن بزرگترین ریگ ایران و جهان
پروفسور پرویز کردوانی
پروفسور پرویز کردوانی، جغرافی دان به خبرنگار ایسکانیوز در شناساندن این منطقه از خاک ایران می گوید:ریگ جن منطقه‌ای کویری و پر از تپه‌های شنی و اطراف آن دارای باتلاق‌های نمکی است.وی با اشاره به اینکه ما در ایران چند ریگ داریم می گوید:ریگ های معروف ایران شامل:1-ریگ دهلی که در جنوب کرمان قرار دارد و به طرف سمسور و بلوان در سیستان و بلوچستان می رود و بومیان منطقه معتقدند که از آنجا صدای دهل شنیده می شود. 2-ریگ شتران بین یزد و طبس 3-ریگ جن که بزرگترین ریگ ایران و جهان است.

کردوانی اضافه می کند: رسیدن به ریگ جن یا ریگ لوت شرقی که بالاترین ارتفاع از سطح دریا را دارد(1070 متر9)از چند راه میسر است : از جنوب یکی از راهها جندق است که سالهای قبل شهردار آن 70 کیلومتر جاده ای را احداث کرد که در امتداد این جاده روستاهایی به نام عشین و علم وجود دارد که قدمتی صد ساله دارند و متاسفانه اکنون خالی از سکنه است.

وی با اشاره به اینکه این منطقه قابلیت این را دارد که مسئولان به آن اهمیت بیشتری را بدهند 

افسانه های ریگ جن

حاشیه نشینان و محلی‌های این منطقه، چوپان‌ها و ساربان‌ها معتقدند که اگر کسی پایش به ریگ جن برسد، بلافاصله ناپدید و توسط ارواح و موجودات ماورایی به قلب ریگ‌جن فرستاده می‌شود! یکی از کاوشگران می‌گوید که حتی شتر‌های اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می‌رسند، می‌ایستند و به هیچ عنوان حرکت نمی‌کنند!

همچنین حرکت تپه های ماسه ای و تغییر شکل آنها را بدلیل وجود قدرت های شیطانی در این منطقه میدانستند. آنچه مشخص است قسمت عمده ریگزارهای ریگ جن بدلیل عدم وجود پوشش گیاهی دایما تحت تاثیر نیروی باد در حال تغییر و حرکت هستند.

این چهره ماندگار جغرافیا تاکید می کند: وزش باد در شب باعث حرکت شن ها و تشکیل صدایی شبیه به آهنگ و موسیقی می شود که آن را به صدای جن تعبیر و تشریح کرده اند و جریان آبهای زیر زمینی که از سمت سمنان و گرمسار به طرف جنوب (ریگ جن) سرازیر می شود این منطقه را خیس و با پوشش ماسه روی آن، باتلاق ایجاد شده است و علت فرو رفتن انسان در این منطقه به همین دلیل است این منطقه دارای پوشش گیاهی و حیوانی پراکنده و بسیار کم است.

البته الان دیگر آنقدر کویر خشک شده است که دیگر بحث خیس شدن بیابان مطرح نمی‌شود که افراد بخواهند در کویر فرو روند تا ذهنیت وجود "جن" پیش آید و جالب است الان که این اتفاق رخ نمی‌دهد باور دیگری به وجود آمده و عنوان می‌کنند که اجنه از این مناطق کوچ کردند! ولی در مجموع کویر علی الخصوص ریگ جن - اجنه ای ندارد و این اتفاقات فرو رفتن به دلیل کویر نمک زار و خیس است.

آنچه مهم است این است که اگر تا بحال کویر نوردی را تجربه نکرده اید لازم است همراه تان کسانی باشند که با ناشناخته های کویر،عجین و راهنمای شما باشند.


حرکت معقولانه میراث فرهنگی نائین
کانال میراث فرهنگی نائین تصویری از حیان وحش منطقه عباس آباد چوپانان را به نقل از کانال تلگرامی حیات وحش عباس آباد در کانال خود آورده و در توضیحات دو بار برای شناخته شدن چوپانان به جهانیان از نام چوپانان بهره برده است . اما مدیران کانال تلگرامی حیات وحش عباس آّباد که همگی هم چوپانانی هستند از نوشتن عباس آباد چوپانان خودداری نموده اند که جای گله دارد . امیدوارم که مدیران این کانال کلمه چوپانان را به نام کانال خود اضافه نمایند پست کانال فوق را در زیر بخوانید:
زیبایها وجاذبه های حیات وحش عباس اباد چوپانا ن در شهرستان نایین 
منبع:پناهگاه حیات وحش چوپانان 
@mirasnaein                                    برگزاری دوره آموزشی کشت گندم و جو در مرکز چوپانان

http://www.agri-naein.ir/thumbnail.aspx?Quality=100&width=250&ImageU

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نایین، در روز یکشنبه مورخ 23/07/96 دوره آموزشی تحت عنوان کشت های پاییزه گندم و جو (تغذیه و بوجاری بذور) به مربیگری جناب آقای مهندس شریفی از مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در محل مرکز جهاد کشاورزی دهستان چوپانان برگزار گردید. مهندس مصطفوی رئیس اداره ترویج شهرستان نایین هدف از برگزاری این دوره آموزشی را آشنایی بیشتر کشاورزان با تغذیه و کاشت غلات و بوجاری بذور عنوان نمود. در پایان به سوالات شرکت کنندگان پاسخ لازم داده شد.

استفاده از این خبر بدون ذكر منبع ممنوع است


دلایل تٱخیر در لوله گذاری گاز چوپانان
درودبرشما.
درارتباط با لوله گذاری گازدرچوپانان باستحضارمیرسد باعنایت به اظهارات دوستان درشورای محترم روستا.چوپانان. نسبت به 4شهردیگرمنطقه بلحاظ لوله گذاری خیلی راحتتر هست وبافت روستا بگونه ای است که همه خیابانها وکوچه ها راست وعمودبرهم هستند واین موجب سهولت درکارلوله گذاری میشود وشرکت مزبور بهمین خاطرچوپانان را گذاشته درآخرکار.چون زمان زیادی برای لوله گذاری نمیخواهد.
دوم اینکه بعلت فرسودگی لوله های آب, شورا ودهیاری محترم درخواست تعویض لوله های اصلی رانموده اند تاقبل از گازکشی انجام شودتا درزمینه اسفالت وکندن کوچه وخیابان دوباره کاری نشود واین موردنیز باعث تعویق درگازکشی شده.اگرمورددیگری وجوددارد دوستان در شورا ودهیاری پاسخگو هستند.
باسپاس صمیمی
نقل از:
سایت خبرگزاری چوپانان
www.choopanan.mihanblog.com


آموزش  کشت پاییزه گندم و جو در چوپانان

به گزارش کانال کشاورزان چوپانان :برگزاری کلاس کشت پاییزه گندم و جو...امروز در مرکز جهاد کشاورزی چوپانان.تشکر از همه عزیزانی که دعوت مدیریت جهاد کشاورزی نایین را پذیرفتند و در کلاس شرکت نمودند.


 از لوله گذاری سطح شهر در چوپانان چه خبر ؟

بررسی مشکلات و راهکار های گاز رسانی به نقاط فاقد گاز شهرستان نایین با حضور مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان

به گزارش مهد خرد نائین:با حضور دکتر پوربافرانی نماینده مردم شهرستان های نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی ، مهندس علوی مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان و معاونین ایشان ، جمالی فرماندار شهرستان نایین و سایر مسئولین شهرستان نایین مشکلات گاز رسانی به نقاط فاقد گاز شهرستان نایین بررسی گردید. پس از برگزاری جلسه مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان و مسئولین شهرستان نایین از ایستگاه سی ان جی مادر نایین ،قطب صنعتی زندوان ،ساختمان پلیس راه نایین - یزد ، ایستگاه بازرسی شهید شرافت ،ناحیه صنعتی بافران ،مجتمع دامداری بافران ،محل ایستگاه سی ان جی در حال ساخت انارک ،پروژه گاز رسانی شهر انارک ، کلوت محمدیه ، روستاهای سهیل و سپرو و مرغداری های در مسیر این دو روستابازدید نمودند.مدیر عامل شرکت گاز استان در این بازدید ها ضمن بررسی میدانی عنوان نمود موارد درخواستی شهرستان نایین در کمیته فنی با نظر مساعد بررسی و در آینده اقدام خواهد شد.لازم به ذکر است مهندس علوی نماز ظهرو عصر را در مسجد جامع بافران و نماز مغرب و عشا را در مسجد جامع نایین اقامه نمود.
چوپانان آباد: تا کنون لوله گذاری انارک خور جندق و چاهملک به پایان رسیده ولی در چوپانان به نظر می رسد که پروژه خوابیده است و هیچ اقدامی نشده لا اقل شورا و دهیاری در این زمینه به مردم اطلاع رسانی کنند.


نویسنده: مهدی افضل - ۱۳٩٦/٦/٢٢
منبع:http://harfonaghl.persianblog.ir/post/42/

چوپانان    پاییز 1342 گپ و گفت دو نوجوان ده – یازده ساله

 

-         چراغ بادا کجا میبری؟

-         دود میکنه ، میبرم سید محمد جندقی درستش کنه.

-         همه ی چراغای امامزاده دود میکنه.

-         این یکی از همه نوتر بود.

-         خب که چی؟

-         میخوام بالای کوکولو امامزاده روشنش کنم.

-         اونجا که باد میزنه مندازتش پایین.

-         نه  به تیرک می بندمش.

-         تیرک از کجا میاری؟

-         تیرکش هست. با طنابش پشت امامزاده افتاده. فقط باید برم اون بالا با گچ محکمش کنم ، سوراخوش هست. پر ریگ شده بود خالیش کردم.

-         چطور میری بالاش؟

-         جا پا داره.

-         نمی ترس بیفتی؟

-         میخوابم و خودما می چسبونم بهش.

-         فایدش چیه . یک باد میاد و خاموشش میکنه.

-         من چند بار از پشت بوممون چراغای نخلکا دیدم. میخوام نخلکیا از نخلک چراغ امامزاده را ببینند.

-         نذر داری؟

-         بله

-         حالا برای چی نذر کردی؟

-         که شب جمعه بارون بیاد.

-         فهمیدم، که صبح جمعه توی ریگه گه های در خونتون چرخ سواری کنی.

-         نه از آقای هنری میترسم.

-         تا حالا شلاقشا خوردی؟

-         نه  نخوردم، نمی خوامم بخورم.

-         پس چی؟

-         می خوام صبح جمعه محمد عمادی با جیپش بره روی کوه.

-         محمد عمادی!؟

-         مگه ندیدی تا حالا؟

-         نه، ندیدم.

-         وقتی بارون بیاد ، ریگا دق میشه ، ماشینشم کمک داره، نگاه کن تا پهلوی اون سنگگه میره.

-         لاف!

-         لافم نیست. ایندفعه که بارون اومد بیا در خونه ما و ببین ..... تا دو سه روز ردش هست.

-         جیپ که جوادم داره.

-          عباس میگه:"ماشین جواد کمک نداره."

-         شایدم داره ، دلش نمی خواد بره روی کوه.

-         محمد عمادیم از راست مدرسه گازشا میگیره. اگه جلویش صاف بود تا بالای کوه می رفت.

-         ما توی خونمون گچ داریم ، بیارم امامزاده؟

-         نه ، خودم میارم . میخوای کمک کنی ،یک سطلو آب ور دار بیار.یک کارگر در معدن سنگ کیوان ابراهیم آباد کشته شد
به گزارش کانال تلگرامی ساحل خور:در حادثه صبح امروز در معدن کیوان سنگ روستای جعفرآباد یک کارگر جان خود را از دست داد.
به گزارش گروه تلگرامی چاهملک آآنلاین
کارگر مرحوم اهل شــیــراز بــوده 
خــونــه اجــاره ای داشــتــه ابــراهیــم آبــاد 
بــا زن و بــچــه بــوده 
ولــے مــتــاســفــانــه امــروز صــبــح وقــتــے مــیــره مــعــدن یــڪ تــڪــه آهن مــیــان یــڪ لــاشــه ســنــگ مــیــزارن ڪــه ســنــگ رو جــابــجــا ڪــنــن 
آهن دَر مــیــره مــیــخــوره تــخــت ســیــنــه اش و جــادرجــا ڪــشــتــه مــیــشــه 
خــدا رحــمــتــش ڪــنــه
متاسفانه بر اثر بی احتیاطی کارگر متوفی و راننده بیل ، هنگام تعویض پیکور بیل و خارج کردن پین مربوطه اهرمی را بین سنگ و پین با دست نگه میدارند که با حرکت بیل اهرم جدا شده و کارگر متوفی بین سنگ و بازوی بیل جان خود را از دست میدهد


حمید منتظری هدش، مدیر مجتمع معدنی سرب نخلک در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در معادن سرب نخلک، کنسانتره تولیدی 50 درصدی این فلز، محتوی 450 پی‌پی‌ام نقره است؛ اما دانش فنی برای استحصال آن وجود ندارد.

450 پی‌پی‌ام نقره در معادن سرب نخلک

مدیر مجتمع معدنی سرب نخلک در گفت‌وگو با اخبار فلزات به وجود نقره در کنسانتره سرب تولیدی معدن نخلک اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ورود تکنولوژی برای استحصال این نقره، با صرفه اقتصادی همراه نیست. درنتیجه این کنسانتره با احتساب ارزش میزان نقره محتوی به فروش می‌رسد.

نقره فلز گرانبهایی است که گاهی به‌صورت خالص در طبیعت یافت می‌شود اما اغلب به‌عنوان محصولی جانبی و در کنار سایر کانی‌ها چون سرب، روی و مس به‌دست می‌آید. استحصال نقره از این مواد معدنی حائز اهمیت است چرا که این فلز تقریبا گرانبها و کمیاب است. در معادن سرب نخلک، کنسانتره تولیدی 50 درصدی سرب، حدود 450 تا 500 ppm نقره وجود دارد. با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین، امکان جدایش نقره از مذاب سرب وجود دارد. اما در حاضر تجهیزات این استحصال در کشور وجود ندارد. بنابراین، کنسانتره سرب به‌همراه نقره به فروش می‌رسد. البته هنگام فروش، قیمت نقره به‌صورت جداگانه حساب می‌شود.

منتظری در ادامه افزود، البته استحصال این نقره باید از منظر اقتصادی با صرفه اقتصادی کافی همراه باشد تا بتوان به اجرای این مهم پرداخت. اما در شرایط کنونی و با توجه به میزان نقره محتوی در کنسانتره و کمبودهای کشور در این زمینه، می‌توان گفت که واردات تکنولوژی، برای این اقدام با سود همراه نخواهد بود. اما در مجموع می‌توان گفت این دست موارد لزوم بهره‌گیری از تجهیزات و دانش فنی روز دنیا را در زنجیره تولید مواد معدنی، بیش از پیش آشکار می‌سازد
اجرای طرحهای آبیاری کم فشار در باغات پسته چوپانان

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نایین، کارشناس مسئول اداره فنی و زیر بنایی شهرستان آقای مهندس رحیمی عنوان نمود در نیمه اول سال جاری عملیات اجرایی طرح آبیاری کم فشار در مزارع دهستان چوپانان در سطح 152 هکتار آغاز گردیده که تاکنون میزان 50 هکتار آن مورد بهره برداری قرار گرفته و 102 هکتار باقیمانده تا پایان آبانماه سال جاری به بهره برداری می رسد. شایان ذکر است 85 درصد از هزینه طرح های مذکور به صورت کمکهای بلاعوض دولتی و 15 درصد هزینه ها از محل آورده شخصی تامین می گردد همچنین تهیه طرح آبیاری کم فشار، تصویب و تخصیص اعتبار 100 هکتار از اراضی مزارع شهداد مزرعه امام و تعاونی مشاع کویر دق سرخ در مراحل پایانی می باشد.

استفاده از این خبر بدون ذكر منبع ممنوع است


کاهگل ممنوع

به گزارش کانال تلگرامی شورا و دهیاری چوپانان(5):
بدینوسیله به اطلاع همشهریان عزیز میرسانم:با توجه به درخواست های اکثر اهالی روستا ،ساخت کاهگل در معابر عمومی ممنوع میباشد.لذا از همه همشهریان در خواست میشود مراتب را مد نظر داشته تا مشکل و دلخوری برای کسی به وجود نیاید.                                                                                                                                دهیاری چوپانان
چوپانان آباد: اگر ما سنت را دوست داریم و مایلیم که بافت سنتی چوپانان حفظ شود و دیوار ها و پشت بام ها به صورت سنتی باقی به ماندومردم از سیمان و آجر سفال و ایزوگام در بافت سنتی پرهیز کنند  لازمه اش راحت بودن استفاده و ارزانتر بودن مصالح سنتی است اگر من ببینم برای انود کردن پشت بام با کاهگل باید مخارجی بیشتر از ایزوگام بپردازم و از کیفیت کمتری هم بهره ببرم ایزوگام را انتخاب خواهم کرد پس بهتر است برای کاهگل پشت بام محدودیتی برای مردم ایجاد نشود و اجازه داده شود مردم خود روش کاهگل اندود کردن ساختمان را خودشان انتخاب کنند زیرا ایجاد محدودیت مارا  به سوی انتخاب راههای آسانتر و بهتر سوق می دهد و ما نباید از اینکه اسفالت کوچه امان گلی می شود بهراسیم مستند 'محیط بان و پلنگ' در معتبرترین جشنواره فیلم های حیات وحش در آمریکا، برتر شد

اصفهان-ایرنا- فیلم 'محیط بان و پلنگ' ساخته شده در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین در معتبرترین جشنواره فیلم های محیط زیست و حیات وحش دنیا در آمریکا، بعنوان بهترین فیلم شناخته شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نایین عصر روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این فیلم، کار مشترک فتح الله امیری و نیما عسگری، جایزه بهترین فیلم بخش 'انسان و طبیعت' جشنواره ' Jackson Hole' آمریکا را از آن خود کرد. 
جشنواره 'Jackson Hole' که معتبرترین رویداد رقابتی حیات وحش در دنیاست، هر دو سال یکبار در پارک ملی'Grand Teton' ایالت 'وایومینگ' آمریکا برگزار می شود.
حسین اکبری افزود: این مستند که با برنامه ریزی و همکاری اداره حفاظت محیط زیست نائین و پشتیبانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تهیه شده، از تولیدات شبکه جهانی جام جم محسوب می شود.
وی اضافه کرد: فیلم 'محیط بان و پلنگ' در قالب پروژه تولیدات مشترک مستندهای تلویزیونی اتحادیه رادیو و تلویزیونی آسیا و اقیانوسیه (ABU) با شعار اصلی'تغییر آسیا-نجات زمین' ساخته شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نایین افزود: این مستند 52 دقیقه ای در سال های 1384 و 1385 در پناهگاه حیات وحش عباس آباد واقع در شهرستان های نائین و خور و بیابانک ساخته شده است.
پناهگاه حیات وحش عباس آباد در 250 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.
وی گفت: این فیلم مستند بقاء، حفاظت و احیای پلنگ در پناهگاه حیات وحش عباس آباد را پس از 40 سال به تصویر می کشد.
بیش از 600 فیلم از مشهورترین کمپانی های مستند ساز حیات وحش دنیا ، امسال به این جشنواره راه یافته بود.
فیلم 'محیط بان و پلنگ' در گام اول بعنوان چهار فیلم برگزیده به رقابت پایانی این جشنواره راه یافت و در نهایت مقام اول بخش انسان و طبیعت را از آن خود کرد.
پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین، زیستگاه مهمترین گونه‌های جانوری حمایت شده شامل یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، گربه شنی، گربه وحشی، شاه روباه، کاراکال، کفتار، آهو، جبیر (نوعی غزال کمیاب)، هوبره، زاغ بور، وارانوس، افعی شاخدار، بُز، کل، میش وحشی و قوچ محسوب می شود.
گ/8114/6027 خبرنگار: امیرحسین اکبری* انتشار: شکراللهی


  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

همه پیوندها