چوپانانِ آباد

mostaghimi.25@gmail.com


پنج میلیون مترمکعب آب در خور و بیابانک ذخیره شد

اصفهان - ایرنا - در پی بارندگی های 48 ساعت گذشته در خور و بیابانک پنج میلیون متر مکعب آب در سازه های آبخیزداری این منطقه ذخیره شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خورو بیابانک روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: این ذخیره سازی نسبت به پارسال بیش از 200 درصد افزایش داشته است.
مهدی آخوند افزود: بیشترین حجم این آبگیری در سازه های بتنی 2 و 3 بازیاب ، وازه و پخش سیلاب جندق ، عروسان گلستان، گرمه، فراخ و گاز بوده است.
وی ادامه داد: بارش‌های امسال همچنین درکاهش ریزگردها تاثیرگذار بود و سبب بهبود کیفیت آب و هوای خوروبیابانک شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خوروبیابانک ظرفیت سدها و بندهای خاکی خورو بیابانک را 14 تا 20میلیون مترمکعب برآورد کرد و افزود: تاکنون 15طرح آبخیزداری به مساحت 110هزار هکتار در این شهرستان اجرا شده است. 
آخوند خاطرنشان کرد: 17طرح نیز با هدف کنترل سیلاب، تغذیه سفره های زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک در دست اجراست.
به گفته وی از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون حدود هفت میلیون و 500 هزار متر مکعب آب در سازه های آبخیزداری شهرستان ذخیره شده که نقش موثری در تامین آب آشامیدنی ، تغذیه سفره های آب زیر زمینی و افزایش آب چاه ها و قنات های شهرستان داشته است.
خورو بیابانک با 12هزارکیلومتر مربع وسعت در 420 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.


دهیار روستای چوپانان گفت: بعد از حدود ۴۰ سال یک قلاده پلنگ در منطقه عباس آباد مشاهده که توسط حفاظت کل محیط زیست اصفهان حمایت و نگهداری می‌شود.

 به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، محمود مختار دهیار روستای چوپانان گفت: پناهگاه حیات وحش عباس آباد با وسعت نزدیک به ۴۰۰ هزار هکتار در شرق استان اصفهان و مرز غربی این منطقه از کیلومتر ۹۰ جاده نایین_چوپانان آغاز و به سمت شرق ادامه یافته و تا کلوت و شاخ بیاضه کشیده شده است که بعد از حدود ۴۰ سال وجود یک قلاده پلنگدر این منطقه ثابت شد که با حفاظت کارشناسی شده محیط بانان منطقه و با نظارت، حفاظت و حمایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان و نگاه ویژه به این منطقه، احیا و حفاظت از پلنگ به ثمر نشسته است.

وی افزود: پناهگاه حیات وحش عباس آباد از بهترین مناطق حفاظت شده استان و معروف به آفریقا و بهشت گربه سانان استان اصفهان که پناهگاه حیات وحش عباس آباد جز بهترین زیستگاه گربه شنی، کاراکال، پلنگ و پرندگان حمایت شده ای، چون زاغ بور، هوبَره، بالابان و... است.

دهیار چوپانان با اشاره به اقلیم جغرافیایی منطقه عباس آباد بیان نمود: موقعیت جغرافیایی این خطه و قرار گرفتن آن در ایران مرکزی و تلاقی با کوهستان، جنگل، بیابان و رمل‌های ماسه ای، شرایط منحصر به فردی را تنوع زیستگاهی آن فراهم نموده است. 


تجهیز ایستگاه هوایی انارک به سامانه های هوشمند حفاظتی
مدیرکل فرودگاه‎های استان اصفهان از اجرای پروژه تجهیز و راه اندازی سامانه های هوشمند حفاظتی در سایت ایستگاه هوایی انارک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرودگاه های استان اصفهان، حسن امجدی ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به بعد مسافت ایستگاه هوایی انارك و حساسیت دستگاه های مستقر در این ایستگاه از نظر ناوبری و ارتباطات هوانوردی و نیز لزوم نظارت مستمر بر ایستگاه برای افزایش سطح ایمنی و حفاظتی تجهیزات مستقر،‌ دوربین های مدار بسته نظارت از راه دور این ایستگاه نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مدیركل فرودگاه های اصفهان با اشاره به اهمیت اجرای این پروژه افزود: ایستگاه هوایی انارك در 250 كیلومتری شهر اصفهان در دل كویر منطقه انارك واقع شده است كه تجهیزات VOR برای کمک به ناوبری هوایی هواپیماها در مسیرهای پروازی و دستگاه RCAG برای انتقال مكالمات خلبان به مركز كنترل ترافیك هوایی در این ایستگاه استقرار دارد و اجرای این پروژه ارتقای سطح امنیت تجهیزات موجود و بسترسازی نظارت از راه دور در آینده نزدیك را به فراهم می کند


قابل توجه پلیس راهنمائی و رانندگی در شهرستانه‍ای نائین و خور و بیابانکدر چند روز گذشته به علت مسافرت های نوروزی ما شاهد اخبار دردناکی از حوادث رانندگی در جاده های اصلی منطقه شرق اصفهان هستیم لذا باید پلیس در این زمینه چاره ای بیندیشد پیشنهاد می شود که بروشورهایی در زمینه خطرات جاده های این منطقه تهیه وروش رانندگی در این منطقه به رانندگان گوش زد شود و این بروشورها در خروجی مکان هایی مانند نائین ٬انارک ٬چوپانان ٬خور ٬جندق  در اختیار مسافران نوروزی قرار گیرد شاید این تذکرات جلو بسیاری از حوادث رانندگی را بگیرد 


واژگونی خودرو در جاده انارک به چوپانان یک کشته داشت

اصفهان- ایرنا- واژگونی یک دستگاه خودروی سواری پژو206 شامگاه یکشنبه در 6 کیلومتری جاده انارک به چوپانان از توابع نائین یک تن کشته و 3 تن مصدوم برجا گذاشت.

مدیر هلال احمر نائین شامگاه یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: پس از اعلام این حادثه به اورژانس یک دستگاه آمبولانس از اورژانس 115 و یک واحد امدادی هلال احمر به محل اعزام شدند. 
ابراهیم عادل زاده نائینی افزود: این حادثه که شامگاه یکشنبه رخ داد موجب کشته شدن یک نفر از سرنشینان این خودروی سواری و نیز مصدوم شدن 3 نفر دیگر شد. 
وی ادامه داد: مصدومان این حادثه برای تکمیل مراحل درمانی به بیمارستان حبیبیان نائین منتقل شدند. 
40 درصد حوادث اعلامی به اورژانس پیش بیمارستانی مربوط به حوادث ترافیکی و از این تعداد نیز 10 درصد مربوط به حوادث جاده ای و 30 درصد مربوط به حوادث ترافیکی شهری است. 
دلیل وقوع این حادثه در دست بررسی است.
شهرستان نائین در 140 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.


چوپانان ، روستای بادگیرها و منظم ترین روستای خشت و گلی ایران ، معروف به روستای بادگیرهای ایران و مستندساخته شده دراین روستا برنده جایزه اسکار از کشور آمریکاست.

 به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،روستای کویری چوپانان واقع در ۱۷۵ کیلومتری شهرستان نایین، پرجمعیت‌ترین و بزرگترین روستای شهرستان نایین و از طرفی دورترین نقطه به مرکز شهرستان است که با شنزار‌های زیبا چشمان مسافرانی را که از سمت کویر به آن وارد می‌شوند، به خود خیره و جذب میکند.

محمود مختار دهیار روستای چوپانان گفت: حیات وحش بی نظیر عباس آباد چوپانان یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های حال حاضر ایران با ۱۲ گونه کمیاب و در حال انقراض است و مستند ساخته شده در این زیستگاه به نام "محیط بان و پلنگ" در کشور آمریکا جایزه اسکار را از آن خود کرده است.

وی با اشاره به بافت قدیمی این روستا بیان کرد: روستای چوپانان منظم‌ترین روستای خشت و گلی ایران با ۱۳۰ بادگیر محسوب می‌شود که می‌توان گفت: بر سر هر خانه‌ای از این روستا، بادگیر‌ها نظر مسافران و جهانگردان را به خود جلب می‌کند. اگر از شهر یزد به شهر بادگیر‌ها یاد می‌شود قطعا و یقینا روستای چوپانان روستای بادگیر‌های ایران است.

دهیار روستای چوپانان نقش مناظر کوه‌های عباس آباد، عروسان، کشکی، زرمو، سفید و کوه‌های کوچه را در زیبایی‌های دوچندان روستای چوپانان انکار ناپذیر دانست.

مختار با اشاره به مکان‌های تاریخی و باستانی روستای چوپانان ادامه داد: مسجدجامع چوپانان، امامزاده سید جلال الدین، غار بونو، کاروانسرای عباسی، قلعه کبودان، ریگ جن، حوض حاج مدرحیم، حوض ابریشم، کاروانسرای مشجری، چشمه سار‌های گراز، کشکی و کرسم، حوض شیخ حسن، هِجَرگ، صُوَر از نمونه مکان‌هایی است که به قدمت و تاریخ روستای چوپانان سندی تاریخی می‌زند.

دهیار روستای چوپانان، این روستا را قطب کشاورزی شهرستان نایین دانست که کشت غالب آن جو و گندم است که در سال‌های اخیر پسته کاری و رقابت با رفسنجان نیز به محصولات کشاورزی این روستا اضافه شده است.

این مسئول به برنامه‌های ویژه شب عید در روستای چوپانان اشاره و برگزاری شب شعر، مسابقات بازی‌های رایانه‌ای با ۵۰ گروه شرکت کننده، معرفی طب سنتی و رابطه طب سنتی و طب اسلامی را از دیگر برنامه‌های نوروز ۹۸ دانست.

 


هشدار به مالکین چوپانان

کانال تلگرامی شورای اسلامی چوپانان نوشت:
قابل توجه اهالی محترم چوپانان
به اطلاع میرساند:با توجه به درخواستهای اهالی محترم و در جهت رفاه حال عزیزان و همچنین زیبا سازی روستا در نظر داریم جوی های آب خیابان اصلی را به صورت اساسی بازسازی نماییم لذا درخواست مینماییم نقطه نظرات خود در خصوص نحوه و چگونگی اجرای شیب بندی آن را به کانال دهیاری و شورا ارسال نمایید.لازم به ذکر است این پروژه با همکاری سپاه پاسداران شهرستان نایین انجام خواهد شد.
باتشکر
هشدار به مالكین چوپانان
قابل توجه مالکین چوپانان
سال گذشته به علت اینکه ورودی آب به رختشویخانه سبب شده بود عده ای مواد شوینده را در جوی آب بریزند و ضرر به کشت بعضی کشاورزان وارد شده بود گروهی از مالکین بر آن شدند که جلو ورود آب را به رختشویخانه بگیرندکه مقاومت هایی شد و در حقیقت مالکین موفق به این کار نشدند
اکنون شورا بدون اجازه مالکان تصمیم به تغییراتی در شکل ظاهری کانال های آب در خیابان گرفته که ممکن است این تصمیم سبب سلب مالکیت مالکان را در پی داشته باشد لذا این نوشته به عنوان یک هشدار به مالکان است که مواظب حق مالکیت خود باشید و اجازه ندهید تا شورا هر گونه دخل و تصرفی در مالکیت شما داشته باشد


کویر خور و بیابانک گنجینه‌ای از طلای سفید

قابلیت ارزآوری ۱۰۰میلیون دلاری با بهره گیری از طلای سفید کویر

بهره گیری از طلای سفید کویر خور و بیابانک قابلیت ارزآوری بیش از ۱۰۰میلیون دلار را در کشور دارد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اصفهان؛ مدیرعامل مجتمع پتاس خور و بیابانک گفت: در چند سال گذشته از شورابه های بیش از دوهزار مترمربع مناطق کویری این شهرستان بیش از چهارمیلیون تن نمک استحصال شده که با نبودن زیرساخت های لازم بدون استفاده رها شده است.

علی علوی ارزش این میزان نمک رها شده را بیش از هزار میلیارد ریال بیان کرد و افزود: این در حالیست که بر اساس آمار گمرک ایران در این مدت بیش از هزار تن نمک صنعتی و خوراکی به ارزش چهارمیلیون دلار وارد کشور شده است.

وی نمک استحصال شده از دل کویر را با عیار 98درصد، عاری از سولفات و کانی های سنگین را برای مصرف بسیار مفید دانست وگفت: با احداث صنایع وابسته به نمک در کشور می توان  سالانه بیش از 300هزار تن انواع محصولات شیمیایی تولید و بیش از 100میلیون دلار ارزآوری برای کشور حاصل کرد.

مدیرعامل مجتمع پتاس خور و بیابانک افزود: با اجرایی شدن طرح های توسعه پتاس نرخ بیکاری این شهرستان از هشت و هفت دهم درصد کمتر از پنج درصد همچنین اشتغال زایی 400نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم بیش از هزار نفر فراهم می شود.

علی علوی تامین نشدن گاز و شبکه حمل و نقل ریلی را مهمترن عامل رهاشدن نمک های بدون استفاده در دل کویربیان کرد.

مجتمع پتاس خور و بیابانک نخستین تولیدکننده پتاس در ایران و دارای بزرگترین ذخایر املاح تبخیری در خاورمیانه است که در کویر مرکزی ایران 35کیلومتری شهرستان خور و بیابانک واقع شده است.


فرماندار نایین گفت: ۱۲ واحد بوم گردی و ۷۳۰ نقطه جهت اسکان و اقامت گردشگران و مسافران نوروزی فراهم شده است.

محمود جمالی فرماندار نایین  در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،گفت: شهرستان نایین با توجه به موقعیت جغرافیایی و همچنین در مسیر چهارراه مواصلاتی کشور قرار گرفته زیرساخت‌ها و شرایط مناسب برای حضور گردشگران و مسافران نوروزی فراهم شده است.
 
به گفته این نماینده دولت، این شهرستان به لحاظ پیشینه تاریخی و هم مباحث گردشگری که در نقاط مختلف تاریخی و گردشگری خود جای داده است ۱۲۰۰ بنای گردشگری و تاریخی برای بازدید مسافران نوروزی در ستاد نوروزی شهرستان آماده شده است.
 
فرماندارنایین افزود: در مسیر مواصلاتی و راه‌های منتهی به شهرستان ۶ ایستگاه سلامت و کمپ تفریحیبرای عبور و تردد مسافرین نوروزی چه از مسیر طریق الرضا و نیز سایر مسیر‌ها مهیا شده است. 
جمالی با اشاره به افزایش تعداد بوم گردی از دو واحد به ۱۲ واحد در سه سال گذشته بیان نمود: در حال حاضر نزدیک به ۱۲ بوم گردی و نیز ۷۳۰ نقطه جهت اسکان و اقامت گردشگران و مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است.
 
به گفته وی، در بخش آموزشی و چادر‌های موقت، تمام مجموعه‌هایی که برای اسکان گردشگران و مسافرین نوروزی داخلی و خارجی در نظر گرفته شده که آماده اسکان بالای ۳۲۰۰ در نوروز را داریم. 
نماینده دولت در نایین گفت: برنامه‌های بسیار متنوع فرهنگی وتفریحی و آماده سازی بازار‌های صنایع دستی، جشنواره‌های نوروزی در شهر‌های بافران، انارک و محمدیه نایین در نظر گرفته شده که مسافران می‌توانند در مکان هایی، چون امامزاده واجب التعظیم حضرت سلطان سید علی (ع) و همچنین شهر‌های تاریخی و مناسب بافران، انارک، روستای چوپانان و محمدیه نایین توقف و لحظات خوبی را در شهرستان داشته باشند.
 
جمالی در ادامه از راه اندازی اولین اکوکمپ در مسیرکوهستانی سهیل و سپرو نایین خبر داد و گفت:اکوکمپ‌ها و شهرک‌های تفریحی در حال راه اندازی می‌باشد که بعد از مدت‌ها پیگیری، بالای ۳۰ هکتار جهت گردشگری اختصاصی فراهم شده است.
وی در پایان از کلیه مسافران و گردشگران جهت بازدید از ابنیه‌های تاریخی وگردشگری شهرستان نایین دعوت نمود. 


حوادث

سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان از وقوع حادثه رانندگی صبح امروز در چوپانان اصفهان و مرگ سه جوان در این حادثه خبر داد.

عباس عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص حادثه رانندگی صبح امروز  اظهار کرد: تصادف کامیون با پراید صبح امروز ساعت پنج و پنج دقیقه در محدوده چوپانان رو به روی پمپ بنزین اتفاق افتاد و به اورژانس گزارش شد.

سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان با تاکید بر اینکه یک آمبولانس نیروهای امدادی اورژانس پیش بیمارستانی به محل این حادثه اعزام شد، گفت: در این حادثه سه سرنشین مرد ۲۳ تا ۲۵ ساله جان خود را از دست دادند و راننده کامیون که دچار مصدومیت شده بود به وسیله نیروهای امدادی اورژانس ۱۱۵ بعد از اقدامات درمانی سرپایی در صحنه تصادف برای تکمیل درمان به درمانگاه چوپانان منتقل شد.

وی با اشاره به آمار فعالیت‌های اورژانس استان اصفهان در روز گذشته اظهار کرد: تعدادکل تماس ها با این مرکز سه هزار و ۵۳۸ مورد و تعداد کل ماموریت‌ها،  ۴۵۷ مورد و تصادفات شهری ۹۳ مورد و تعداد تصادفات جاده ای ۱۴  مورد گزارش شده است.


نقشه اصفهان

ارسال نامه ای از سوی نمایندگان استان اصفهان در همراهی با نمایندگان برخی دیگر از استانها به مرکز پژوهش‌های مجلس، این روزها بحثهای زیادی را به دنبال داشته است؛ موضوع این نامه «بررسی تفکیک استان‌های بزرگ کشور از جمله اصفهان به استان‌های کوچک‌تر» است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بحث تفکیک استان اصفهان پیشینه ای طولانی دارد، اما آنچه در روزهای اخیر بار دیگر این موضوع را به سوژه اصلی بحثها تبدیل کرده، مصاحبه نماینده مردم فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بویین‌ میاندشت  با یک رسانه بود که اعلام کرد: « امتحان کوچک‌تر کردن استان‌ها در خراسان با موفقیت همراه بوده است، به همین دلیل ما با ارسال نامه ای به مرکز پژوهشهای مجلس، خواستار آن شدیم که استان اصفهان، فارس و سیستان بلوچستان نیز به استان‌های کوچک‌تر تبدیل شوند».  اعلام این خبر باعث شد تا خبرگزاری ایمنا به پیگیری نامه مربوطه بپردازد و چند و چون این نامه و مطالبه اصلی آن را از برخی نمایدگان امضا کننده آن جویا شود؛ هر چند نمایندگان اصفهان همگی وجود و ارسال این نامه را تأیید کردند، اما به دنبال پیگیری های این خبرگزاری از جزییات نامه، اطلاعات ضد و نقیضی در رابطه با محتوای آن ارائه دادند.

اکبر ترکی: نامه پیشنهاد من نبوده است

نماینده مردم فریدن و فریدونشهر در اظهار نظر جدیدی به خبرنگار ایمنا گفت: دو نکته اساسی در رابطه با نامه پیشنهاد تفکیک استان ها قابل ذکر است؛ نخست اینکه این نامه جدید و مربوط به روزهای اخیر نیست؛ بلکه در اسفند ۱۳۹۵ نوشته شده و هنوز جوابی به آن داده نشده و وضعیت آن مشخص نیست.

این نامه مبتنی بر اقدامات کارشناسی است و در آن از مرکز پژوهش های مجلس خواسته شده تا مشخص کند بر اساس وسعت، جمعیت و توزیع عادلانه منابع مالی، اصفهان قابلیت تبدیل شدن به دو یا سه استان را دارد یا خیراکبر ترکی افزود: نکته دوم این است که آن طور که برخی از رسانه ها القاء و شیطنت کرده اند، این نامه پیشنهاد من نبوده بلکه یک نامه فرا استانی بوده که در رابطه با استان های کرمان، اصفهان، سیستان و بلوچستان و فارس مطرح شده و حداقل ۴۶ نفر آن را امضا کرده اند و حدود ۱۲ نفر از نمایندگان استان و مرکز اصفهان هم جزو امضا کنندگان آن به شمار می آیند.

نماینده مردم فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بوئین‌میاندشت در مجلس شورای اسلامی گفت: این نامه در سطح مجمع نمایندگان استان اصفهان مطرح نشده، با این حال حدود ۱۲ نفر از نمایندگان استان آن را امضا کرده اند. البته این به معنای آن نیست که بقیه کسانی که آن را امضا نکرده اند، با آن مخالف هستند بلکه بیشتر به این دلیل بوده که نمایندگانی که در دسترس بوده اند آن را امضا کرده اند.

ترکی تأکید کرد: این نامه مبتنی بر اقدامات کارشناسی است و در آن از مرکز پژوهش های مجلس خواسته شده تا مشخص کند بر اساس وسعت، جمعیت و توزیع عادلانه منابع مالی، اصفهان قابلیت تبدیل شدن به دو یا سه استان را دارد یا خیر و در صورت تایید این مرکز، طرح از سوی نمایندگان مجلس و یا لایحه آن از سوی دولت ارائه شود.

وی در رابطه با سرانجام این پیشنهاد و حساسیت های مربوط به تفکیک استان گفت: در حال حاضر شهرستان های استان با مشکلات عدیده ای برای ارتباط با مرکز مواجه هستند و هیچ گونه اختیاری به آنها تفویض نشده است. بنابراین در اینجا بحث حساسیت منطقی نیست.

ترکی تصریح کرد: برخی شهرستان های استان اصفهان این قابلیت را دارند که به استان تبدیل شوند و کارها و مسائل خود را مستقل انجام دهند و مخالفت جدی با این پیشنهاد خدای ناکرده این تصور را ایجاد می کند که برخی با عدالت مخالف هستند و تفکرات استعماری و استثماری دارند. به اعتقاد من، طرح این مبحث اتفاق بسیار خوبی است؛ چرا که نشان می دهد برخی از افراد نمی خواهند حقوق شهرستان ها را بدهند و فقط به مرکز استان و شهر اصفهان فکر می کنند. 

ترکی افزود: در بحث تفکیک استانها به هیچ وجه مسائل قومی مطرح نیست، از  سوی دیگر اگر حساسیتها روی منابع آب است که باید گفت در این زمینه قوانین بالا دستی و مصوب مجلس وجود دارد و وضعیت آنها مشخص است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

نماینده مردم فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بوئین‌میاندشت در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر حساسیتی برای حفظ و پاسداشت استان اصفهان وجود دارد، در گام نخست باید از حاشیه نشینی در آن جلوگیری می کردند و به وضعیت شهرستان های آن می رسیدند تا اصفهان که در طول تاریخ، شهری تاریخی و با عظمت بوده به وضعیتی نرسد که آلودگی هوا در آن سرسام آور و میزان بیکاری آن از بسیاری استان های دیگر بیشتر  باشد.

وی افزود: علت این امر فقدان مدیریت، بی عدالتی و عدم تخصیص منابع مالی و اشتغال زایی مناسب برای شهرستانها است، تا زمانی که سیاست های تمرکزگرا ادامه داشته باشد، مشکلات اصفهان هم بیشتر شده و افزایش می یابد.  

عابدی: تفکیک استان ها مطرح نیست/ نامه جدیدی نوشته ایم

نماینده مردم اصفهان در رابطه با موضوع تفکیک استانها به خبرنگار ایمنا گفت: در نامه ای که به مرکز پژوهشها نوشته شده تفکیک استانها مطرح نبوده، بلکه منظور مطالعه بوده به این معنا که مطالعه شود چه کارهایی می توان انجام داد که مردم شهرستانهایی مثل کاشان مجبور نشوند برای گرفتن یک مجوز سه ساعت راه را طی کنند و خود را به اصفهان برسانند.

در این نامه به هیچ وجه بحث تفکیک استان و تبدیل آن به چند استان مطرح نیست و افرادی که چنین چیزی را اعلام کرده اند نظر شخصی خود را گفته اندحیدر علی عابدیافزود: بنابراین هدف این نامه به حرکت درآوردن «طرح جامع تقسیمات کشوری» بوده است. اصفهان شش بخش دارد، سه بخش در شرق استان است که استعداد شهرستان شدن را دارد؛ بنابراین این درخواست را مطرح کرده ایم  که وضعیت این بخش‌ها برای تبدیل به شهرستان مورد مطالعه قرار بگیرد و از این طریق توسعه آنها سرعت بیشتری پیدا کند. تقاضای دیگر این نامه این بوده است که به فرمانداری هایی که از مرکز اصفهان دور هستند اختیارات ویژه ای تفویض شود تا تردد افراد به مرکز استان کمتر شود.

نماینده مردم اصفهان تأکید کرد: در این نامه به هیچ وجه بحث تفکیک استان و تبدیل آن به چند استان مطرح نیست و افرادی که چنین چیزی را اعلام کرده اند نظر شخصی خود را گفته اند. نمایندگان اصفهان برای رفع این سوءتفاهمات مجددا نامه ای به مرکز پژوهشهای مجلس نوشته اند و این قضیه را روشن کرده اند؛ البته هنوز امضاهای این نامه کامل نشده است.

عابدی خاطر نشان کرد: این نامه جدید جایگزین نامه قبلی نشده؛ بلکه تلاش می کند ابعاد نامه قبل را روشن تر کند و در آن تنها بحث تفویض اختیارات بیشتر به شهرستانهای استان و شهرستان شدن بعضی بخشهای جدید مطرح است نه تفکیک.  

وی در رابطه با نظر نمایندگان استان اصفهان در رابطه با این نامه گفت: همه نمایندگان استان اصفهان بر وحدت استان اتفاق نظر دارند، اما درعین حال با تفویض اختیارات بیشتر به  فرمانداری های دور از مرکز استان موافق هستند و برای تعیین نوع این اختیارات از مرکز پژوهشها خواسته اند که مطالعات بیشتری در این حوزه انجام دهد.

نماینده مردم اصفهان در واکنش به سخنان برخی نمایندگان اصفهان که از تفکیک استان اصفهان به دو یا سه استان صحبت کرده اند، گفت: بنده به شدت با این قضیه مخالفم و نامه ای هم که به مرکز پژوهشهای مجلس نوشته ایم به دنبال تحقق چنین چیزی نیست.  

لارگانی: من امضا نکرده ام

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز پیرامون نامه پیشنهادی برخی نمایندگان اصفهان برای تفکیک استان به خبرنگار ایمنا گفت: بنده این نامه را امضا نکرده ام، اما این نامه تنها مربوط به استان اصفهان نیست و درخواستی هم که در آن مطرح شده این است که استان‌های بزرگ کشور تفکیک شده و به دو یا سه استان تبدیل شوند.

سید ناصر موسوی لارگانی افزود: در استان اصفهان هم آقای ساداتی نژاد(نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل) یکی از کسانی است که پیگیر این قضیه بوده و  تلاش می کند تا کاشان و یکی و دو  شهرستان دیگر تبدیل به یک استان شوند. ایشان و برخی دیگر از نمایندگان معتقدند همانند مدل خراسان که به سه استان تبدیل شد، استان اصفهان هم می تواند به سه استان مرکزی، شمالی و جنوبی تقسیم شود.

در این نامه بحث تفویض اختیارات بیشتر به فرمانداریها مطرح نیست و کسانی که این نامه را امضا کرده اند به دنبال تفکیک استان به چند استان مجزا هستند؛ هر چند بعید می دانم چنین خواسته ای به نتیجه برسد

موسوی لارگانی تأکید کرد: البته این نامه در حد پیشنهاد است و اینکه هیئت دولت آن را تصویب بکند یا نه موضوع دیگری است و به نظر من چنین مسائلی با نوشتن یک نامه حل نمی شود.

وی خاطر نشان کرد: تقسیمات کشوری شرایط و قوانین خاصی دارد و چنین درخواستهایی باید در چارچوب این قوانین باشد. مثلا بنده مدتها به دنبال آن بودم که پیربکران که بالای ۶۵ هزار نفر جمعیت دارد، تبدیل به شهرستان شود، اما پاسخ وزارت کشور این بود که با توجه به کم بودن جمعیت امکان این تغییرات وجود ندارد. بر اساس قوانین وزارت کشور برای تبدیل یک بخش به شهرستان باید حداقل آن بخش دارای ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نفر جمعیت باشد. بنابراین صرف نوشتن نامه مشکلی را حل نمی کند.

رییس مجمع نمایندگان اصفهان در رابطه با طرح موضوع «تفویض اختیارات بیشتر به فرمانداری بعضی شهرستانها» که در این نامه آمده است، گفت: در حال حاضر نیز شهرستانهای کاشان و نجف آباد نسبت به شهرستانهای دیگر یکسری اختیارات خاص دارند. فرمانداری این شهرستانها به واسطه جمعیت بیشتری که دارند به عنوان «فرمانداری ویژه» اعلام شده اند و اختیارات ویژه ای دارند که سایر فرمانداری‌های عادی ندارند.

وی تصریح کرد: این فرمانداری‌ها معاون استاندار محسوب می شوند، تعداد معاونان آنها بیشتر است، چارت اداری و تعداد کارمندان آنها با فرمانداری های عادی فرق دارد و حتی تعداد نیروی انتظامی آنها نیز متفاوت است.

لارگانی تأکید کرد: بنابراین در این نامه بحث تفویض اختیارات بیشتر مطرح نیست و کسانی که این نامه را امضا کرده اند به دنبال تفکیک استان به چند استان مجزا هستند؛ هر چند بعید می دانم چنین خواسته ای به نتیجه برسد.

موسوی لارگانی در رابطه با دیدگاهش نسبت به این نامه به عنوان رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: طرفداران تفکیک معتقدند استان اصفهان، استانی پهناور است و بنابراین این امکان وجود ندارد که رسیدگی لازم به همه شهرستانها صورت بگیرد؛ این در حالی است که اگر استان تفکیک شود، رسیدگی ها بیشتر می شود و بودجه مجزا برای هر استان، به عمران و آبادی و رفع مشکلات همه آنها کمک می کند.

وی تأکید کرد: بنده این نامه را امضا نکرده ام و معتقدم راهکار، نامه نگاری نیست؛ چرا که برای تأیید نهایی تفکیک استان، هیئت دولت باید آن را تصویب و امضا کند و چون استانهای مختلفی پیگیر این امر هستند و چنین فرایندی می تواند هزینه های زیادی را بر دولت تحمیل کند،  بعید می دانم دولت با چنین درخواستی موافقت کند.

تاج الدین: تصمیم با نمایندگان مجلس نیست

ناهید تاج الدین، نماینده مردم اصفهان نیز در خبری با اشاره به نامه ای که چندی پیش  تعدادی از نمایندگان در مورد بررسی تفکیک استانهای بزرگ کشور امضا کرده اند، گفت:  اخیرا  در نامه ای به ریاست  مرکز پژوهش های مجلس تعدادی زیادی  از  نمایندگان خواستار بررسی و مطالعه تفکیک استانهای بزرگ کشور شدند، این نامه که خطاب به یک نهاد مطالعاتی و پژوهشی  نوشته شده صرفا  خواستار بررسی و مطالعه است و  در این مرحله هیچ مصداقی مشخص نشده و اساسا  تصمیم اجرایی در این خصوص در دایره اختیارات نمایندگان  مجلس شورای اسلامی نیست.

تاج الدین افزود: روند طبیعی مجلس شورای اسلامی استفاده از ظرفیت های مطالعاتی و پژوهشی مرکز پژوهش ها است و مطالعه چنین موضوعی به معنای تصویب و تعیین تکلیف نیست؛ ضمن آنکه تفکیک استانهای بزرگ کشور و طرحهای پیشنهادی برای تقسیمات کشوری در ایران طرحهای کاملا معمول است  و از بدو تصویب قانون بخش بندی کشوری در سال ۱۲۸۶  تا کنون چنین طرحهایی وجود داشته است. از طرفی طبق شاخص های ارائه شده تجربیات مثبت و موفقی در این زمینه وجود دارد که با ایجاد ظرفیت های جدید و تمرکز زدایی هر چه بیشتر در حوزه تقسیمات کشوری بستر توسعه پایدار مناطق کمتر توسعه یافته کشور فراهم خواهد آمد.

تاج الدین گفت: در هیچ کجای  نامه مذکور صحبتی از تفکیک قومیتی استانها، الحاق مناطقی از  اصفهان به استان های همجوار یا جدا شدن حوضه زاینده رود از اصفهان نشده است. باید اضافه کنم در صورت تفکیک استانها معمولا استان جدید ایجاد می شود؛ نه اینکه مناطقی از یک استان به استان دیگر الحاق شود! لذا طرح چنین موضوعاتی نشانگر کم‌اطلاعی از مباحث فنی است. ضمن آنکه نمایندگان مجلس در راستای اشراف به جوانب تصمیم گیری در چنین موضوعاتی بررسی و مطالعه فنی مسائل  را به مرکز پژوهش های مجلس ارجاع می دهند.

به گزارش ایمنا، بررسی نظرات نمایندگان استان اصفهان که در گفت و گو با ایمنا به تشریح نامه مورد بحث پرداختند، نشان می دهد هر چند این نامه در سال ۱۳۹۵ نوشته شده؛ اما اتفاق نظر و اجماعی پیرامون اهداف و خواسته های موجود در آن وجود ندارد، در حالی که برخی از نمایندگان تنها از تفویض اختیارات بیشتر به فرمانداریهای بعضی شهرستانهای بزرگ برای تسهیل در امور آنها صحبت می کنند، برخی دیگر خواهان تقسیم استان اصفهان به سه استان اصفهان شمالی، اصفهان جنوبی و اصفهان مرکزی برای جذب بودجه و امکانات بیشتر هستند. 

بنابر قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب سال ۱۳۸۹، «وزارت کشور بنا به ضرورت میتواند بـا تـصویب هیـأت وزیـران بـا انتزاع و الحاق روستاها، بخشها یا شهرستان‌های مجاور، استانهـا را تعـدیل کند. مگر آن که به تـصویب مجلـس شـورای اسـلامی ایجـاد اسـتان جدیـد ضروری شناخته شود. استان جدید باید حداقل یک میلیون نفر جمعیت داشـته باشد».

قانون فوق در حالی است که در درجه نخست شهرستانهای خواهان تفکیک از اصفهان از چنین شرایط جمعیتی برخوردار نیستند و در درجه دوم نیز با موجی از مخالفت برای جدایی از استان مواجه هستند؛ هر چند نمایندگان حامی تفکیک، چنین مخالفتهایی را نشانه ای از روحیه بی عدالتی و استعماری می دانند.

حال تنها چیزی که نتیجه این مباحث و اختلاف نظرها را آشکار می کند، نظر مرکز پژوهشهای مجلس است که باید اعلام کند آیا استان اصفهان قابلیت تبدیل به سه استان اصفهان مرکزی، اصفهان جنوبی و اصفهان شمالی را دارد یا خیر! البته بر اساس گفته اکبر ترکی این نامه یکسال است که در مرکز پژوهشهای مجلس خاک می خورد و هنوز نوبت رسیدگی به آن نرسیده است! نکته دیگر اینکه بعد از بررسی احتمالی مرکز پژوهشهای مجلس نیز نامه درخواستی نمایندگان چنانکه پاسخ منفی نگیرد، به ورودی هفت خوان مجلس و هیات وزیران می رسد.  از این رو به نظر می رسد به این زودیها شاهد جدی شدن موضوع تفکیک استان اصفهان نخواهیم بود. 

گزارش از: اعظم ملایی- سرویس سیاسی ایمنا


شب گذشته ۷/. میلیمتر باران بارید

جهت باد: غربی
سرعت باد: ۳ متر بر ثانیه, ۹ کیلومتر بر ساعت
دید افقی: -
نم نسبی: % ۲۷
بارندگی 24 ساعت گذشته: ۰.۷ میلیمتر
بیشینه دما در 24 ساعت گذشته: ۱۴° c
کمینه دما در 24 ساعت گذشته: ۵° c
آخرین بروز رسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ ۱۴:۳۰-کشف بیش از ۵۸ کیلوگرم مواد مخدر در محور چوپانان

نیروهای پلیس مبارزه با مواد مخدر حین گشت زنی در محور چوپانان به نائین از یک دستگاه خودرو بیش از ۵۸ کیلوگرم مواد مخدر کشف کردند.

تریاک
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۱ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
  

به گزارش صاحب نیوز؛ فرمانده انتظامی شهرستان نایین اظهار داشت: نیروهای پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان و پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان نایین حین گشت زنی در محور چوپانان به نایین به یک دستگاه پژو مشکوک و آن را متوقف کردند.

سرهنگ صادق کاظم زاد افزود: در بازرسی از صندوق عقب خودرو مقدار ۵۸ کیلو و ۹۰۰ گرم مواد مخدر از نوع تریاک کشف شد.
وی ادامه داد: در این خصوص چهار نفر دستگیر و یک دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ دیگر که  به اصطلاح راه پاک کن بود هم توقیف شد.
فرمانده انتظامی نائین در پایان خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی با سوداگران مرگ و قاچاقچیان مواد مخدر برخورد قاطع و قانونی خواهد کرد و اجازه فعالیت به آن‌ها را نخواهد داد


اخبار فلزات: مجتمع معدنی سرب نخلک موفق به ثبت رکورد تولید 6472.3 تن کنسانتره در 10 ماهه سال 97 شد و این در حالیست که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش 239 درصدی تولید در این مجتمع بوده ایم.
رشد بی سابقه تولید با راهبری بخش خصوصی
عارف باقری؛ سرپرست نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با بیان این مطلب گفت: در 10 ماهه سال جاری 56779.300 تن ماده معدنی استخراج و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 172 درصدی را در پی داشته است.
 
وی در ادامه با اشاره به نقش پررنگ بخش خصوصی در افزایش تولید مجتمع معدنی سرب نخلک گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در راستای اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی فرآیندی را تحت عنوان برون سپاری و راهبری بلند مدت اکتشاف استخراج و فرآوری معادن و نیز فروش کنسانــتره سرلوحه کار خود قرار داده و طی آن مجتمع سرب نخلک را به صورت راهبری در سال 95 به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار کرد و بخش خصوصی توانست در این مدت زمان کوتاه حجم سرمایه گذاری قابل توجهی در بخش های مختلف مجتمع معدنی سرب نخلک انجام دهد که نه تنها باعث افزایش تولید کنسانتره سرب شد، بلکه در مدت 2 سال واگذاری، شاهد حجم سرمایه گذاری قابل توجهی در بخش اکتشاف، استخـــراج، فرآوری ماده معدنی و تولید کنسانتره این مجتمع نیز بوده ایم.

باقری خاطر نشان کرد: با اجرای سیاست برون سپاری و راهبری و جذب 150 نفری نیروی کار، شاهد رشد صد درصدی در جذب نیرو بوده ایم که از این تعداد بیش از 200 نفر از ساکنان بومی این منطقه می باشند.

سرپرست نظارت مجتمع معدنی نخلک تصریح کرد: روند جذب منابع انسانی این مجتمع به صورتی بوده که خوشبختانه شاهد شروع روند مهاجرت معکوس در حوزه شهرستان بوده ایم و این مجتمع بعضا نسبت به جذب و بکارگیری بسیاری از پرسنل واحد های صنعتی مجاور که به دلایل گوناگون دچار تعطیلی شده اند اقدام کرده است.

وی در ادامه افزود: اکتشافات صورت گرفته هم در معدن سرب نخلک و هم در معدن چاه خربزه که در فاصله 9 کیلومتری مجتمع می باشد تاکنون نتایج بسیار امید بخشی در پی داشته و حتی امکان بهره برداری روباز در بخشی از معدن نخلک وجود دارد که انجام این کار مستلزم تکمیل و ادامه فعالیت های اکتشافی می باشد.

باقری اظهار داشت: مجموع سرمایه گذاری صورت گرفته در بخش اکتشاف مجتمع معدنی سرب نخلک بالغ بر 25 میلیارد ریال با اشتغالزایی 30 نفر می باشد.

سرپرست نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک درخصوص برنامه های آتی این مجتمع بیان کرد: با توجــه به قدمت معدن و با وجود مکان های باستانی مانند عبادتگاه قدیمی چهارطاقی و دژ یا قلعه بزرگ و امکان سفر هیجان انگیز به اعماق معادن زیر زمینی نخلک، همچنین وجـود وسایل و ابزارآلات بسیار قدیمی موجــود در مجتمـع جهت بـازدیـد و آشنایی متخصصین و مهندسین معدن و سایر گردشگران داخلی و خارجی و علاقمندان، ایجاد بستر مناسب جهت حضور گردشگران و احداث اولین موزه معدنی کشور در دستور کار شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران می باشد.

گفتنی است مجتمع معدنی نخلک از لحاظ جغرافیایی در اصفهان و در فاصله 125 کیلومتری شمال شرق نائین و 45 کیلومتری شمال شرق انارک درحاشیه کویر مرکزی ایران واقع شده است.
منبع: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی


 

بیش از 51 کیلو مرفین درچوپانان کشف شد

اصفهان- ایرنا - فرمانده انتظامی شهرستان نائین از کشف 51 کیلو و 578 گرم مرفین در بازرسی از یک دستگاه خودروی سواری در سه راهی چوپانان خبر داد.

سرهنگ صادق کاظم زاد روز شنبه به ایرنا گفت: ماموران انتظامی مستقر در پاسگاه چوپانان حین کنترل خودروهای عبوری به یک دستگاه سواری از نوع 'چری تیگو5' مشکوک شدند و آن را متوقف کردند.
وی افزود: در بازرسی از این خودرو 51کیلو و578گرم مرفین که زیر صندلی های خودرو جاساز شده بود، کشف شد.
سرهنگ کاظم زاد اظهار داشت: در این عملیات 2 سوداگر مرگ دستگیر و پس از تشکیل پرونده برای اقدامات قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان نائین خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی با سوداگران مرگ و قاچاقچیان موادمخدر برخورد قاطع و قانونی خواهد کرد و اجازه جولان به آنان را نخواهد داد.
سه راهی چوپانان به اردکان در 190 کیلومتری نائین وشهرستان نائین در 140 کیلومتری شرق اصفهان قراردارد.
همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic