چوپانانِ آباد

mostaghimi.25@gmail.com

شنبه 31 شهریور 1397نقدی
نقدی برمحرم امسال وحواشی آن

طبق گزارشات عینی عزاداران حسینی درمراسم تاسوعا وعاشورای حسینیه72تن چوپانان ،مراسم امسال حواشی زیادی دربرداشته وموجب شده بسیاری ازمردم آنطورکه شایسته بوده نتوانند ازدهه اول محرم بهره مندشوند وطیف عظیمی را ناراحت وناراضی کرده است وتمام این حواشی ناشی ازضعف مدیریت بوده است.
باعنایت به نظرات شاهدان عینی مدیریت درحسینیه درحد مطلوب نبوده واز مداحی ها گرفته تا مسئولین پخش غذابگونه ای رفتارشده که نارضایتی اکثریت رادربرداشته.
ما همه میدانیم که مردمی که ازگوشه وکناراین سرزمین برای هرچه بهتربرگزارشدن دهه اول محرم خودرا به سرزمین مادری خود میرسانندتا درکناردیگرهمشهریان خود به عزاداری حسین (ع)بپردازند،عده ای که خودرا بانی ومجری وصاحب عزامیدانند رفتاری ازخودبروز میدهند که انگار حسینیه ومکان وعزای امام حسینه مختص آنهاست وبا عزاداران رفتارخوبی ندارند واهانت وتوهین به زن ومرد میکنند،کسانی که ازتریبون حسینیه استفاده میکنند فکرنکنند که صاحب عزا هستند وتافته جدابافته،
حق توهین ندارند وباید الگویی باشند دراین ایام برای دیگرعزاداران،امسال متاسفانه تعدادی ازافرادی که بصورت خودجوش همیشه تریبون رادردست میگیرند نتوانستند مردم عزاداررا راضی نگه دارند،مدیریت دربخش مداحی ضعیف بوده وبدون درنظرگرفتن حقوق دیگران بخش اعظم زمان رابه خود واطرافیان اختصاص داده اند،وبا دیگرعزیزانی که خواسته اند نوحه ای بخوانند بدرفتاری کرده اند ودرحدی که گویا میکروفون راهم ازدست جوانان گرفته اند واین رفتارهای اینگونه هرگز رفتاری شایسته این شبها نیست ما باید راه وشعور حسینی رامدنظر داشته باشیم نه شعار وتظاهر.
مگر مردمی که خانه وکاشانه خودرا دراین ایام بخدا می سپارند وبرای عزای حسین رهسپار چوپانان میشوند برای یک لقمه ای غذا به اینجا میایند که رفتاری ناشایست وبرخوردهای نازیبا ازخود نشان میدهیم مگر شما کیستید واین مردم کیستند.شما بارفتارتان دل مردم رابجای اینکه بدست بیاورید،رنجاندید وکمرنگ شدن عزاداریها وکم شدن عزاداران درسالهای آتی متوجه این دوستان مسئولی میشود که نتوانستند آنطور که شایسته بود ازمیهمانان سیدالشهدا پذیرایی نمایند وآنهاراراضی نگه دارند،مداحی ومدیحه سرایی حق همه است وباید بشکلی باشد که افراد شایسته ولایق وآنهایی که سبک وملودی وصدادارند ازآنها استفاده شود ، هرشخصی که صدای خوب واجرای خوب دارد باید ازوی استفاده شود،تاکنون هیچیک از آنهایی که تااین زمان نوحه سرایی میکنند بدرستی نتوانسته اند اجرا کنند زیرا نه صدایی داشته اند ونه سبک درست ونه استفاده ازملودی درست،حالا که اینچنین است وقراراست همه بصورت مبتدی نوحه بخوانند وهیچکس نیست که بصورت حرفه ای بخواند پس اجازه بدهیم همه بخوانند والا هیچکس از نوحه خوانهای تا کنون نتوانسته اند رسالت خودشان رابدرستی انجام دهند.
امیداست درسالهای آتی احترام ورفتار وکردار واندیشه متقابل را درک کنیم وازهرگونه بی احترامی حتی به کودکان نیزپرهیز کنیم وبگونه ای رفتار کنیم که این حسینیه جای سوزن انداختن نباشد .مدیریتها رابه افراد لایق بسپاریم وطریقه پذیرایی از عزاداران را اصلاح کنیم وزمانبندی در مدیریت حسینیه وبیرون از انرا بصورت صحیح ومتفکرانه انجام بدهیم وگفتارمان راعاری از توهین ولی سرشارازاحترام ادا نماییم.
درپایان ازتمامی دست اندرکاران، بانیان، مسئولین پخش،صوت،صدا،غذا،انتظامات،آشپزخانه،نظافت وکلیه افرادیکه بنوعی همکاری داشته اند کمال تشکروامتنان راداریم واجرهمه عزیزان با صاحب اصلی عزا سرورشهیدان،انشاالله
منبع: وبلاگ خبر گزاری چوپانان


رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان خور و بیابانک صبح سه شنبه به ایرنا گفت : این حادثه که ساعت 22 دیشب رخ داد یک خانواده چهار نفره سرنشین سواری پراید در دم جان باختند.
حسین ایرجی افزود: علت حادثه توسط کارشناسان پلیس راه خور به جندق در دست بررسی است.
وی افزود: این شهرستان دارای 2 پایگاه امداد جاده ای، 2 دستگاه آمبولانس و 45 نفر نجاتگر امدادی است.
خوروبیابانک با 12هزارکیلومترمربع وسعت و جمعیتی بالغ بر 20هزار نفر در 420 کیلومتری شرق اصفهان قرار داردسه  نقطه ورودی به چوپانان پرمخاطره وحادثه خیز هستند
 به گزارش خبرگزاری چوپآنان:   امشب دوشنبه شب تصادف هولناکی در یکی از ورودی های چوپانان اتفاق افتاد که منجربه مرگ سه نفرازاعضای یک خانواده شدوتصویر بالا نشانگر این تصادف  میباشد که برگرفته شده از پرسنل اورژانس 115توسط کانال تلگرامی سرکویری است. مکان تصادف در ورودی اصلی به چوپانان یعنی ابتدای بلوار خلیج فارس معروف به جاده حاج عباس  بود.

متاسفانه این ورودی بسیار نامعلوم است وطی گفتگوی حضوری با پلیس راه در جلسه ای که درمسجد جامع درسال گذشته گرفته شد پلیس راه اظهار داشتند این سه راهی استاندارد وهیچ حادثه خیز نیست  درصورتیکه تاکنون تصادفات زیادی شده که متاسفانه منجر به مرگ شده.

شاید به دید کارشناسان راه وپلیس باید حتما تصادفات منجربه مرگ شود ویا مرگ چند نفر مقرون به صرفه نیست باید از دید انان مرگ گروهی اتفاق بیفتد وگرنه با این همه اعتراضات باید این ورودی بهینه سازی میشد


رونق کشت سنجد در خور و بیابانک

برداشت سنجد از ۱۰هکتار باغات خور و بیابانک

باکشت سنجد در بیش از ۱۰هکتار از باغات شهرستان خور و بیابانک صنعت کشاورزی در این منطقه کویری پر رونق شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اصفهان؛ مدیر جهاد کشاورزی خور و بیابانک، کشت این محصول را مقرون به صرفه اقتصادی و دارای خواص درمانی دانست و گفت: با جایگزینی این محصول به جای درختان و محصولات غیرمثمر در پنج سال کشت آن 40درصد افزایش یافته و به صنعت کشاورزی رونق بخشیده است.

سیدحکمت موسوی عملکرد این محصول را از هر اصله درخت بین 100تا200 کیلوگرم بیان کرد و افزود: برداشت سنجد با ارقام خرمایی، شیرین و بومی تا نیمه مهر دراین شهرستان ادامه دارد.

وی کشت درخت سنجد را از قدمت و پیشینه بالایی در شهرستان کویری خور و بیابانک برشمرد و افزود: نگاه توسعه محور برای افزایش سطح زیرکشت این‌گونه ارزشمند در کنار دیگر محصولات گامی مثبت برای توسعه کشاورزی است.

مدیر جهادکشاورزی خور و بیابانک، سنجد را در درمان بیماری مفاصل، معده و آرترز مفید و قابل کاربرد در صنایع دارویی و غذایی دانست و گفت: بخشی از محصول تولیدی این شهرستان به صورت تازه خوری مصرف و بقیه برای استفاده در صنایع دارویی به مراکز دیگر شهرستان ها ارسال می شود.

وسعت زمین های کشاورزی و باغی شهرستان خور و بیابانک دو هزار و 200هکتار است.

برداشت سنجد از ۱۰هکتار باغات خور و بیابانک.
معدن سنگ آهن چاه پلنگ شمالی 
تحقیقی از :علینقی جلال
نقل از : کانال تلگرامی چوپانان امروز

*از شایعه تا واقعیت ...
پس از بالا گرفتن بحث معدن سنگ آهن کشف شده در محدوده چاه پلنگ و جو سازی های انجام شده ، بنده هم که  متاسفانه همچون دیگر همشهریان شنونده اخبار مربوطه بودم ، با شنیدن خبر کشف معدن سنگ آهن بزرگتر از چادرملو ! شگفت زده و هیجان زده شده و بخود بالیدم که دوران گمنامی چوپانان بسر آمده ،  حواشی بوجود آمده در فضای مجازی که بازتاب شنیده ها و عدم تحقیق کافی بود ، و قضیه نام گذازی معدن و تعلق آن به چوپانان و موضوع مطرح شده در مورد سوءاستفاده انارک ، نایین یا خور از این معدن ، مزید بر علت شد تا اکثر همشهریان از واقعیت این کشف و جزییات آن غافل شده و دغدغه را آوردن نام چوپانان در ادامه چاه پلنگ شمالی ، وانمود نمایند .

از آنجایی که قرارمان در کانال #چوپانان_امروز درج اخبار صحیح و تحقیق شده است و فقط شنیده ها ملاک جنجال نیست ! بنا را بر تحقیق در موضوع معدن نهاده و وارد عمل شدم .
ابتدا بازدیدی از معدن ، تجهیزات ، نمونه ها و فعالیت گروه حفاری انجام دادم ، 
نسبت ماشین آلات ، میزان خلوص نمونه های حفاری ، بعد مسافت و ..با آنچه عنوان شده بود «معدنی در حد چادر ملو و حتی بزرگتر » قابل درک نبود ، حسی در بنده بوجود آمد که یک جای کار می لنگد ، یا در عنوان غلو شده ، یا خدای ناکرده گزینه دوم ... .
بر خود لازم دیدم حتما تحقیقات جامعی در این رابطه داشته باشم .
جستجو در اینترنت راهگشا بود. 
در اینجا لازم است به نکته ای اشاره کنم  ، در پرس و جو های انجام شده شنیدم که مدیر محترم شرکت بهره بردار معدن پس از شنیدن شایعات ما ، تعجب کرده و جویا شدند که این شایعات از کجا سرچشمه گرفته ؟!!
 اینجا بود که به این نتیجه رسیدم ، متولیان اصلی معدن در پی غلو مطلب و بزرگنمایی نبوده ونیستند و طبق معمول شروع شایعه از خودمان بوده است .
پس از تحقیقات کافی نتایج زیر بدست آمد :
*معدن سنگ آهن چاه پلنگ شمالی در سال ۹۰ توسط گروه اکتشاف وزارت صنایع و معادن ایران  کشف و ثبت گردیده ، در سال ۹۲ نماینده وقت شهرستان خواستار واگذاری معدن به بهره بردار شده و پیگیری مینمایند ، در سال ۹۴ در مزایده انجام شده شرکت بهره بردار فعلی که ظاهرا همان متولی شرکت فولاد نطنز میباشد در مزایده برنده شده و پس از طی اقدامات قانونی بهره برداری معدن به مدت ۲۰سال به بخش خصوصی واگذاز میگردد و شرکت مذکور در سال ۹۷ شروع به عملیات حفاری جهت شناخت و چگونگی موقعیت ذخایر معدن و چگونگی شروع استخراج مینماید . تعدادی ماشین آلات و تجهیزات شامل چنددستگاه کانکس و گریدر ،کامیون کمپرسی ،تانکر آب ،یکدستگاه سواری ، ژنراتور برق و تجهیزات جانبی به محل حمل میشود ، پیمانکار حفاری انتخاب و شروع بکار نموده و کماکان با اضافه شدن یکدستگاه بیل مکانیکی و دستگاه حفاری مشغول به کار میباشند ، علاوه بر گروه حفاری دو نفر از جوانان چوپانان در محل مشغول بکار هستند .
*در اینکه معدن مذکور درآینده فعال خواهد شد و به بهره برداری خواهد رسید شکی نیست و انشااله به یاری خدا طی سالهای آتی این مهم محقق خواهد شد ، 
ولی ....
*نکته تفاوت فاحش معدن مذکور با چادرملو میباشد .
نکات زیر را مطالعه فرمایید : 

1ـ نوع ماده معدنی: سنگ آهن
2ـ مشخصات زمین شناسی، کمیت و کفیت ماده معدنی: محدوده کانسار آهن چاه پلنگ شمالی در جنوب چهار گوش زمین شناسی
1:250000خور و در جنوب خاوری ورقه زمین شناسی 1:100000کبودان واقع شده است براین اساس محدوده اکتشاف در گستره سه
رخنمون جداگانه از سازندهای زمین شناسی با روند شمال خاور ـ جنوب باختر در حد فاصل کوه چاه پلنگ 1276متر در باختر و کوه دو
شاخ 1386در خاور قرار گرفته است. در کوه چاه پلنگ از شمال به جنوب می توان واحدهای سنگی 1ـ سازنده شمشک به سن ژوراسیک
زیرین و با لیتولوژی اسلیت و ماسه سنگ ـ 2ـ سازنده چاه ملک با ضخامت 800متر از شیلهای رنگی، سیلتستون و کمی ماسه سنگ 3ـ
برروی سازنده چاه پلنگ نیز سازنده نقره قرار دارد که لیتولوژی آن شامل آهک و کمی ماسه سنگ و مارن بوده و ضخامتی بین 265و 315متر
دارد و کوه دو شاخ نیز مشابه کوه چاه پلنگ از واحدهای سنگی سازنده های نقره و شاه کوه تشکیل شده است.
رخنمونهای سنگی محدوده با روند شامل خاوری ـ جنوب باختری که در غرب کوه دو شاخ واقع شده است تحت عنوان متامورفیت ها از
پائین به بالا شامل چهار واحد مرمرهای استروماتولویت دار ، کوارتزیتهای ضخیم لایه متاولکانیکها و مرمر دولومیت حاوی میان لایه های
کوارتزیت می باشد. این متامورفیتها توسط دایکهای متعدد بازیک متامورفی بریده شده اند که ماده معدنی سنگ آهن مورد نظر در همین واحد
متامورفیتها شکل گرفته است.
3ـ محل و موقعیت معدن:
مشخصات جغرافیایی ذخیره در فاصله 79کیلومتری جنوب خاوری انارک در دامنه شرقی کوه چاه پلنگ و بین کوه چاه پلنگ و دو شاخ با
وضعیت آب و هوایی گرم و خشک واقع و برای دسترسی به آن از دو مسیر از جمله مسیر اصفهان نائین انارک ـ چوپانان ـ جاده اردکان می
توان استفاده نمود.
4ـ میزان ذخیره، حداقل استخراج سالیانه، قیمت پایه حقوق دولتی معدن و میزان سپرده شرکت در مزایده:
الف( میزان ذخیره معدن براساس گواهی کشف 19.650.000تن با عیار میانگین) %31/16 Fe (totalو عیار Mn(total) %2/28نوع ماده
معدنی سنگ آهن
ب( میزان استخراج سالانه 500.000تن با عیار میانگین) %31/16 Fe (totalو عیار Mn(total) %2/28
قیمت پایه حقوق دولتی ماده معدنی:
ج( قیمت پایه حقوق دولتی به ازای هر عیار تن سنگ آهن 200ریال و به ازای هر عیار تن منگنز 900ریال می باشد
د( میزان سپرده شرکت در مزایده برابر با 4.200.000.000ریال می باشد.
5ـ مدت مجوز: بیست) (20سال
6ـ حداقل توان فنی و مالی مورد نیاز: 50امتیاز)تاییدیه از سازمان نظام مهندسی معدن الزامی می باشد(.
7ـ اطلاعات و شرایط خاص معدن: براساس رای شورای عالی معادن )موضوع نامه شماره 60/17328مورخ (93/8/17مقرر گردید جهت بهره
برداری معدن اقدامات قانونی از طریق مزایده بهره برداری معدن بین دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی واحدهای فعال در چرخه فولاد
کشور )کنسانتره،گندله، آهن اسفنجی و ذوب فولاد( با ظرفیت بالای 500هزارتن در سال واگذار گردد).ارایه تصویر برابر اصل شده پروانه بهره
برداری صنعتی با ظرفیت ذکر شده به همراه سایر مدارک مورد نیاز الزامی است(
8ـ سابقه محدوده:
دارای گواهی کشف به شماره 104/33338مورخ 90/7/25به نام سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی کشور شماره پرونده 6034ـ6
می باشد
من آخرش از محمد شیخ شکایت میکنم
نوشته: مهدی افضل
نقل از وبلاگ حرف و نقل

گفت: این چوپنون چی داره که اینقدر بالا پایینش میندازید و حلوا حلواش میکنید. برای یک ده کوره خبرگزاری درست کردید باحاشیه چوپانان آباد ، دهستان چوپانان، دولنده و حرف و نقل و خیلیهای دیگه....کانال تلگرام که نگو، سلام چوپانان، چوپانان آباد و چند تای دیگه. همه تونم به به و چه چه می کنید که یکی یک دونه است  و تاش تو دنیا نیست و خداوند نوک پرگارش را گذاشت روی کوکولوی آسیاب و دایره هستی را کشید و اگر چوپنون نبود خلقت خداوند دچار نقصان می شد.!

گفتم: دُردونمونه میخوای بگی چه؟

گفت: سینه جلو میدید و باد به غبغب میندازید و میگید: چوپانان نگین کویر.! اینا دیگه کجای دلم بیذارم. برای صد سال عمر یک دهکوره سیصد صفحه تاریخ مینویسید. آقای میرزابیکی نایینی چوپانان درگذر زمان نوشته. آقای ابراهیمی انارکی برای چوپانان شعر میگه، آنهم نه دو بیتی و نه رباعی ، قصیده میگه. آقای رییسی صادره از فرخی برای چوپنون شعر میگه. هرسال توی روز روشن شب شعر میذارید و شاعراتونم که الا ماشالله مدح چوپنون را میگن. یکی از یکی داغتر . ملک الشعراتون را چرا نمیگی، محمد شیخ را میگم. یک شعر بلند سروده با ترجیع بند_ دیگه تنهات نمیذارم چوپنون.....شازده تازه چوپنون را بغل گرفته و مینویسه.( راهی چوپانان)

               من آخرش از این محمد شیخ شکایت میکنم       حالا ببین

گفتم: این شعر به کجای شما برخورده؟ کجاش شما را رنجونده؟

گفت: برای این شعر که نیست   اتفاقا من شعراشا دوست دارم.

گفتم: پس چه هیزم تری به شما فروخته؟    والا تا جاییکه ذهن من قد میده رفیق من بیشتر صفا پیشه است و کمتر اهل خصومت. فکری ام که چرا بعد از 65 سال دلبری ، نتونسته جایی توی دل شما پیدا کنه!

گفت درد من شجره نامه است.خدا میدونه چقدر زور زدم تا پسوند چوپنون را از فامیلم کندم.من بچه تهرونم توی نیاوران بزرگ شدم قراره فردا دکتر بشم_ درسته که چوپنون شهر آبا و اجدادیمه. مردمش هم یا چوپون بودند یا سارون.....آیا این گناهه که من نخوام روی سردر نسخه هام و مطبم چوپنون آویزون باشه ......        سیبک زیر گلو و شاهرگش برجسته تر از همیشه نمود داشتند.

گفتم پس مرا هم توی دادخواستت اضافه کن.منم شجره نامه نوشتم ... و توی دلم گفتم یارو مست تکبر و نخوته

گفت: توی کتاب که غصه ای نداره. آقا توی اینترنت گذاشته. هنوز حرف اول فامیلم را نزدم ، جد و باخواجه ام میان جلو چشم. من آخرش از این محمد شیخ شکایت میکنم...حالا ببین این حرف را با دلخوری و خشم گفت.

گفتم: دوست عزیز.....ریشه ها توی خاکند اما شاخه ها بهشون بندند. نمی تونن بند نباشند....تا جاییکه من میدانم این شجره نامه از گدار زنجیرگاه که هیچ از مرز اروپا هم گذشته..... تا حالا چهل پنجاه هزار نفر عضو داره... این بنده خدا اینهمه زحمت کشیده و تلاش کرده که هویتمان را بشناسیم تا دست از اصالتمان برنداریم....انصاف هم خوب چیزیه به خدا.

او پس از سکوتی نسبتا طولانی گفت: آخه یکی نیست به شما بگه، به چی چی این دهکوره مینازید... به تف باداش به سیاه باداش یا به جرینگ جرینگ ریگاش زیر دندوناتون.... به دم ریگ جن چسبیدید و ساز زیبای خفته کوک میکنید.

با خنده ای که زیر دندونام کوبیدمش گفتم: به همه ی اینایی که گفتی مینازیم . ما مردم با باد و خاک غریبه نیستیم ، چشمهامون عادتیه. حتی سوراخهای دماغمون برای اینکه جلو گرد و خاک به ایسته پر مو تره....رفیق ما به خیابونامون مینازیم .. به بادگیرامون مینازیم به هوای پاک، آسمون صاف و مردم نازمون مینازیم . ما به خیلی چیزامون مینازیم. مشکلی هست.

با خنده ای که توی صورتش دوید گفت: حالا این جره جوونا ، یک چیزی، پیر مردا را بگو که وصیت میکنند از اون سر دنیا ببرنشون پای تلو چالشون کنند. خیال میکنن زمین وادی السلامه. من نمیدونم این چه علاقه ایه که دست از سر پیر مردهامون هم برنمیداره.. خدا شاهده اگه دروغ بگم. خودم با این گوشام از یکی شنیدم که گفت : اگر من وسط وادی السلام مُردم، اگر پای پنجره فولاد بقیع جان سپردم، اگر توی مسجد الحرام از دنیا رفتم ، وصیت می کنم مرا ببرید پا تلو چال کنید. پدر آمرزیده خیال میکنه درِ بهشت از پا تلو باز میشه....

گفتم: پ  نه پ  در جهنم باز میشه... که اگر در جهنم هم باز بشه. اینا غربتا دوست ندارن، حتی توی شهرها هم دور و بر هم زندگی میکنند..... چرا که مهرشون به ولایت و همولایتی بی حد و مرزه

نگاهم کرد ...مهربانتر از قبل و با خنده ای ته از دل، شمرده و رسا گفت: من از محمد شیخ شکایت نمیکنم. حالا خیالت راحت شد.

گفتم خیالم از همان اول راحت بود...... اندیشیدم: تب تند زود به عرق می شینه و گفتم: دوست من اگر کج اندیش نباشی و خوب فکر کنی میبینی همه چیز این ولایت زیباست . زیرا هویت ما را بما می تابانه.

او برای لحظه ای نگاهم کرد و چرخید و با شتاب دور شد ...بی خداحافظی      والسلام . پاینده باشید


پی نوشت: ارائه شده در شب شعر نوروز 1395


با اقدام به موقع محیط بانان پناهگاه حیات وحش عباس آباد

نجات بزغاله وحشی از مرگ حتمی

محیط بانان پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین یک راس بزغاله وحشی را از تله فلزی و مرگ حتمی نجات دادند.

نجات بزغاله وحشی از مرگ حتمیبه گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اصفهان؛ سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین با بیان اینکه ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان نایین متوجه گرفتار شدن یک راس بزغاله وحشی در یک تله فلزی شدند گفت: برای جلوگیری از صدمات بیشتر، حیوان گرفتار شده را که از ناحیه دست دچار مصدومیت شده بود زنده گیری و از تله آزاد کردند.
علیرضا رضایی گفت:در حال حاضر بزغاله وحشی در حال گذراندن مراحل درمان و تیمارداری است تا پس از بررسی و انجام معاینات لازم در صورت امکان بازگشت به طبیعت، در منطقه رهاسازی شود.
پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین در 190کیلومتری این شهرستان با وسعتی بیش از 320هزار هکتار، زیستگاه گونه های با ارزش همچون کل و بز، قوچ و میش جبیر در شرق استان اصفهان است


پروژه پخش سیلاب عباس آباد چوپانان کلنگ زنی شد

افتتاح

کارخانه فرآوری تولید کنسانتره سرب مجتمع معدنی نخلک با حضور معاون وزیر و رییس هیئت عامل ایمیدرو و استاندار اصفهان با ظرفیت تولید سالیانه ۱۲ هزاز تُن در نائین به بهره برداری رسید.

به گزارش ایمنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیئت عامل ایمیدرو در آیین افتتاح این مجموعه اظهار کرد: توسعه نخلک، نماد عمل به اصل ۴۴ قانون اساسی است.

مهدی کرباسیان افزود: این توسعه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در طول ۱.۵ سال فعالیت تونسته به تولید سه برابری دست یابد.

همچنین، استاندار اصفهان گفت: معادن باید از دست افرادی که قادر به اداره و استخراج نیستند گرفته و به دست افراد فعال در این زمینه سپرده شود.

محسن مهرعلیزاده با بیان اینکه شناسایی پهنه های جدید از طریق توسعه قراردادها می تواند زمینه اکتشاف و استخراج معادن جدید را فراهم کند، افزود: باید در اسرع وقت در جلسه ای مسائل فی مابین با حضو ذینفعان حل و فصل شود.

وی بیان کرد: خوشبختانه خبرهای خوبی از بهره برداری از این سرمایه عظیم قدیمی به گوش می رسد و توفیقات خوبی در ۲ سال اخیر به دست آمده است.

مهرعلیزاده با اشاره به رونق منطقه نائین در گذشته، افزود: باید تلاش شود که ساکنین در این منطقه حضور داشته و پذیرای مهاجران از دیگر مناطق نیز باشند.

وی با تاکید بر اشتغالزایی بیشتر در این منطقه، اضافه کرد: استقرار صنایع معدنی، معدن کاوی و توسعه گردشگری می تواند اشتغالزایی مناسبی در این منطقه داشته باشد.

کارخانه تولید کنسانتره سرب مجتمع معدنی نخلک با ظرفیت تولید سالیانه ۱۲ هزاز تن اشتغال ۱۶۰ نفر نیرو را تضمین کرده همچنین۱۳۰ نفر نیز به نیروهای این مجتمع افزوده شده است.

در ادامه سفر معاون وزیر و استاندار اصفهان به شهرستان نائین و خور وبیابانک پروژه پخش سیلاب عباس آباد چوپانان نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی کلنگ زنی شدبا حضور استاندار؛

با حضور استاندار اصفهان در شهرستان نایین بهره برداری از ایستگاه CNG مادر ( بزرگترین ایستگاهCNG کشور) با ظرفیت ۱۰ هزار متر مکعب در ساعت و با هزینه ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار جهت تامین گاز مناطق خور، جندق، فرخی، انارک، چوپانان و چاه ملک آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری برنا- استان اصفهان، محسن مهر علیزاده دیروز به مناسبت هفته دولت و به منظور افتتاح و بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی چندین طرح و پروژه بزرگ عمرانی و خدماتی به شهرستان نائین سفر کرد..

در سفر استاندار اصفهان به شهرستان نایین، بهره برداری از شبکه گاز منطقه زندوان جهت تامین گاز کارگاههای صنعتی با اعتباری بالغ بر ۳.۲ میلیارد ریال و اجرای ۲ هزار و ۸۰۰ متر شبکه گذاری آغاز گردید و عملیات اجرایی گاز رسانی به روستاهای سهیل، سپرو و فرح آباد و تعداد ۵۶ مرغداری مسیر به طول ۹۰ کیلومتر و با هزینه ۱۰۶ میلیارد ریال شامل ۸۵ کیلومتر شبکه گذاری، ۲ ایستگاه TBS و ۳۰۰ انشعاب پلی اتیلن شروع شد.

همچنین با حضور مهرعلیزاده در این شهرستان بهره برداری از ایستگاه CNG مادر ( بزرگترین ایستگاه CNG کشور) با ظرفیت ۱۰ هزار متر مکعب در ساعت و با هزینه ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار جهت تامین گاز مناطق خور، جندق، فرخی، انارک، چوپانان و چاه ملک آغاز شد.

در شهرک صنعتی نایین هم بزرگترین واحد تولید کننده کاغذ و مقوا از کربنات کلسیم (کاغذ سنگی) در ایران و خاورمیانه با ظرفیت تولید۱۲ هزار تن در فاز اول و سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیارد ریال کلنگ زنی شد که این واحد بزرگترین تولید کننده کاغذ با فناوری شرکت جی ول در ایران و خاورمیانه خواهد بود.

همچنین با حضور استاندار اصفهان و نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، ساختمان شهرداری بافران و واحد خدمات ایمنی این شهر افتتاح و به بهره برداری رسید.

شبکه فاضلاب شهر بافران به طول شبکه ۱۱۴۰۰ مترو هزینه اجرا ۲ میلیارد تومان از دیگر طرح هایی بود که با حضور استاندار اصفهان افتتاح و عملیات بهره برداری از آن آغاز شدسهم کم چوپانان از فعالیت های عمرانی شهرستان نائین

فرماندار شهرستان نایین در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت عنوان نمود: درهفته دولت امسال۳۵ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آماده بهره برداری است


محمود جمالی فرماندار شهرستان نایین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت و همچنین تبریک دهه ولایت و امامت عنوان نمود بیش از۳۵پروژه در هفته دولت آماده بهره برداری است . جمالی افزود این پروژه ها با اعتباری بالغ بر۳۸ میلیاردو ۷۰۰ میلیون تومان در زمینه های گوناگون عمرانی و خدماتی و با حمایت های دولت محترم تدبیر و امید در حوزه های مسکن اجتماعی (فاز ۲ مسکن مهر )،راه سازی ،جهاد کشاورزی ،مخابرات ،برق ،گاز رسانی ،آبرسانی به ۷ روستای دهستان لای سیاه ، فاضلاب شهربافران ،  احیای بافت تاریخی در محمدیه ،نوآباد و سرای نو ، اقامتگاه های بوم گردی ،آب شیرین کن روستای چوپانان ،و ۵ باب مسکن مددجویی و طرح های بیابانزدایی و لایروبی ۱۰ قنوات و احداث ۲ کانال آبیاری آماده بهره برداری می باشد.


فرماندار شهرستان نایین خاطر نشان کرد بهره برداری از ۱۰ کیلومتر باند دوم محور نایین – انارک ،و بهره برداری از ایستگاه مادر CNG  جهت گاز رسانی به بخش انارک و شهرستان خور و بیابانک ،گاز رسانی به قطب صنعتی زندوان و مجتمع تجاری –اداری مسکن مهر  از جمله مهمترین پروژه های آماده افتتاح می باشد.


جمالی در پایان در خصوص پروژه هایی که در هفته دولت کلنگ زنی می شود نیز از آغاز عملیات اجرایی گاز رسانی به روستاهای سهیل و سپرو و ۴۹ واحد دامداری و مرغداری های مسیر  ،کلنگ زنی احداث کارخانه کاغذ سنگی با اشتغال اولیه ۲۰۰ نفر ، آغاز عملیات اجرایی ساخت کتابخانه عمومی نایین، تکمیل میدان امام رضا (ع) واقع در سه راهی محمدیه –زندوان و بافران  و کلنگ زنی پروژه آبخیزداری در بخش انارک خبر داد .

نقل از کانال تلگرامی مهد خرد نائین


مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان:
طرح بزرگ گازرسانی به شرق استان از طریقCNG طرح مادر و دختر، که ایستگاه اصلی در نایین و ایستگاه دختر در شهر خور به بهره برداری می رسد و مشعل گاز در شهر خور روشن شده و به تدریج شهرهای انارک، جندق و فرخی و روستاهای چوپانان و چاه ملک نیز از این نعمت بزرگ بهره مند خواهند شد.

 

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان،مدیر عامل  شرکت  گاز  استان اصفهان، ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجائی و باهنر و همچنین تبریک اعیاد قربان و غدیر، در خصوص پروژه های گازرسانی آماده افتتاح در این استان بیان داشت: به همت کارکنان خدوم این شرکت در راستای خدمات گازرسانی، توسعه و نگهداری شبکه های گاز و ارتقای سطح رضایت مندی مشترکین؛15 پروژه گازرسانی با هزینه ای بالغ بر 411 میلیارد ریال بهره برداری و آماده کلنگ زنی می شود.

سید مصطفی علوی ، با اشاره به طرح بزرگ گازرسانی به شرق استان از طریقCNG طرح مادر و دختر، بیان داشت: به مناسبت هفته دولت، بزرگترین ایستگاه مادر در این پروژه واقع در شهر نایین و همچنین ایستگاه دختر در شهر خور به بهره برداری می رسد و مشعل گاز در شهر خور روشن شده و به تدریج شهرهای انارک، جندق و فرخی  و روستاهای چوپانان و چاه ملک نیز از این نعمت بزرگ بهره مند خواهند شد.

وی، تصریح کرد: گاز طبیعی به روشCNG  از طریق کمپرسور به ایستگاه مادرکه 10 هزار متر مکعب بر ساعت ظرفیت دارد، با فشار بسیار بالا وارد تانکر های گاز می شود و پس از انتقال به ایستگاه های دختر تغذیه شده و در ادامه پس از تقلیل فشار از این ایستگاه های دختر، به شبکه شهری توزیع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، همچنین از بهره برداری پروژه گازرسانی به شهرستان خور و بیابانک در ایام هفته دولت خبر داد و افزود: در این پروژه 58 کیلومتر شبکه پلی اتیلن و یک ایستگاه دختر با ظرفیت 2هزار متر مکعب بر ساعت و 2هزار و300 انشعاب گاز با هزینه ای بالغ بر 55 میلیارد ریال اجرایی شده و با بهره برداری از آن مردم شریف شهر خور از نعمت گاز طبیعی بهره مند خواهند شد.


معدن سنگ آهن چاه پلنگ چوپانان را بهتر بشناسیم

 
تدوین: ابوالقاسم مستقیمی

خوشبختانه معدن سنگ آهن چاه پلنگ که در محدوده جغرافیایی دهستان چوپانان واقع شده است  شروع به کار نموده است البته هم شهرستان اردکان و هم شهرستان نائین و هم بخش انارک علاقه زیادی دارند که این معدن را به نام خود مصادره نمایند به هر حال از نظر جغرافیایی و تقسیماتن کشوری این معدن متعلق به چوپانان است و چقدر زیبا همشهری خوش ذوقمان کلمه سنگ آهن چوپانان را به تابلو معدن اضافه نموده است ان شا الله مسئولین و سرمایه گذاران این معدن به خواسته مردم منطقه توجه نمایند 


کانسار چاه پلنگ

منطقه چاه پلنگ در کوهسارهای سیاهکوه مجموعه ای از کانسارهای متنوع است در چاه پلنگ جنوبی ما شاهد کانسارهای زیر هستیم
معدن متروكه و كانساز پلی‌متال چاه پلنگ جنوبی، در شصت و هشت كیلومتری جنوب شرق انارك از توابع شهرستان انارك استان اصفهان قرار دارد كه به لحاظ پتانسیل طلا، مس و تنگستن بسیار غنی است.
- موقعیت جغرافیایی:
 این كانسار در استان اصفهان و 50 كیلومتری شمال مهدی‌آباد به مختصـات '11°54 طول شرقی و '57°32 عرض شمالی قرار دارد.
- فعالیتهای اکتشافی انجام شده:
فعالیت‌های اكتشافی، توسط شركت تكنواكسپرت روسیه در طی سال‌های 1978 تا 1980 در چاه‌پلنگ صورت گرفته است.در نمونه‌های برداشت شده عیار طلا بین 1 تا 1.2 گرم در تن متغیر می‌باشد.

معدن خاک صنعتی و سنگ آهن چاه پلنگ


موقعیت معدن :محور چوپانان - اردکان،  سیاه کوه - چاه پلنگ -

پروانه اکتشاف : پروانه  اکتشاف آهن و خاک صنعتی دارد 

 ذخیره احتمالی : سرب و روی و مس- بوکسیت - توده های آهنی بزرگ - سنگهای ساختمانی درجه یک 

دسترسی معدن : پنج کیلومتر خاکی دارد

 کاربرد : کاشی گرانیت فولادسازی و حفاری 

وسعت : بیست  و هشت کیلومتر مربع 

منابع :کانال تلگرامی سلام چوپانان

        http://www.tileservice.ir

      www.farsnews.com 

رئیس جمعیت هلال احمر :

واژگونی خودرو در محوراردکان- چوپانان یک کشته و چهار زخمی برجا گذاشت

یزد - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر اردکان گفت: بر اثر واژگونی یک دستگاه خودرو پژو پارس، ساعت 15:10 روز پنجشنبه در کیلومتر 80 محور اردکان - چوپانان یک نفر کشته و چهار تن زخمی شدند.

جواد کمال آبادی پنجشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حادثه 40 کیلومتر بعد از پایگاه امدادی هلال احمر به سمت چوپانان اتفاق افتاد .
وی پایان زمان عملیات امداد رسانی را ساعت 17 ذکر کرد و یادآور شد : در این عملیات تثبیت جاده و انجام کمک های اولیه توسط نجات گران هلال احمر اردکان صورت گرفت و علت حادثه از سوی کارشناسان پلیس راه در حال بررسی است .
مرکز شهرستان 98 هزار نفری اردکان در 60 کیلومتری شمال شهر یزد واقع شده است
 ۹۵℅ افزایش تولید معدن نخلک 

رشد صادرات سرب و روی با وجود مشکل تامین مواد اولیه

 صنعت سرب و روی ایران براساس برخی تاریخ نگاری ها، بیش از هفت قرن قدمت دارد و امروز بر پایه داده های غیررسمی پس از چین، قزاقستان و هند چهارمین تولیدکننده جهانی به شمار می رود که با وجود مشکل کمبود مواد اولیه، به روند افزایشی صادرات خود شدت داده است.
بررسی خبرنگار اقتصادی ایرنا بر پایه داده های آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نشان می دهد خردادماه امسال میزان تولید سرب و روی انگوران (زنجان) با رشد 33 درصدی نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به 122 هزار و 381 تن رسید و در واحد سرب نخلک (استان اصفهان) هم با افزایش 95 درصدی در مقایسه با ماه مشابه پارسال به میزان پنج هزار و 306 تن تولید شد.
آمار عملکرد سه ماهه نخست سرب و روی انگوران از رشد تولید 85 درصدی نسبت به سه ماهه اولیه سال گذشته حکایت دارد که بیش از 371هزار و 760 تن شد و سرب نخلک نیز در این مدت 15 هزار و 298 تن تولید داشت که در مقایسه با فصل بهار 96 افزایش 112 درصدی دارد.
مجموع تولید این واحدها در سه ماهه ابتدایی امسال به 387 هزار و 57 تن رسید که در مقایسه با سه ماهه اول 96 افزایش 86 درصدی دارد.
بررسی آمارهای بین المللی نشان می دهد سرانه مصرف روی ایران 1.14 کیلوگرم است؛ در حالی که این رقم در اروپای غربی 5.9 کیلوگرم و چین حدود 2.5 کیلو گرم برآورد می شود.

** عملکرد پنج ساله صادرات سرب 
بررسی میزان صادرات سرب در دوره پنج ساله 96- 1392 نشان می دهد مجموع ارزش حاصل از عملکرد این بخش 745 میلیون دلار بوده و بیشترین حجم صادرات در سال گذشته با 214 میلیون دلار و کمترین آن در سال 92 به میزان 104 میلیون دلار رقم خورد.
علاوه بر این بیشترین رشد صادرات در سال 95 با رقم 35 درصدی نسبت به سال 94 محقق شد و حجم صادرات در سال 95 برابر با 174 میلیون دلار بود، درحالی که سال 94 رقم 129 میلیون دلار ثبت شده بود.
سال 94 نیز میزان صادرات نسبت به سال 93 که رقم 124 میلیون دلار بود، رشد یک درصدی داشت.

** ایران؛ رتبه 39 در صادرات سرب 
آمارهای جهانی نشان می دهد که در سال گذشته میلادی (2017) استرالیا با رقم 941 میلیون دلار صادرات سرب با سهم 10.9 درصدی از کل، جایگاه نخست را از آن خود ساخت و کره جنوبی و کانادا به ترتیب با 848 و 637 میلیون دلار در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.
جمهوری اسلامی ایران در بررسی سال گذشته در بین صادرکنندگان سرب رتبه 39 را به خود اختصاص داد و 0.4 درصد از کل صادرات را در این سال با رقم 34 میلیون دلار به خود اختصاص داد در حالی که سال 2016 ارزش صادرات این بخش 174 میلیون دلار با سهم 2.5 درصد ثبت شد. 

** هند؛ مشتری نخست ایران 
بررسی آمار صادرات سرب ایران نشان می دهد هند در سال 96 با جذب 59 میلیون دلار از صادرات این بخش و با سهم 27.6 درصدی از کل، جایگاه مشتری اول را از آن خود ساخت، این کشور در سال 95 به میزان 41.8 میلیون دلار صادرات این بخش را جذب کرده بود.
کره جنوبی و امارات به ترتیب 50 میلیون و 46.7 میلیون دلار از صادرات سرب ایران را جذب کردند و در جایگاه های بعدی قرار گرفتند و ترکیه و اندونزی از دیگر شریکان تجاری ایران در جذب صادرات این بخش در سال 96 بودند.

**محدودیت های تولید سرب در ایران
مشکل صنعت سرب درارتباط با فرآوری و تولید شمش است. 
فناوری های موجود با بهره وری نه چندان مطلوب قابلیت مناسبی برای خرید خاک های معدنی وارداتی را ایجاد نمی کند، بنابراین نیاز اساسی به تغییر فناوری به منظور بهره گیری از تنوع خاک های موجود و سایر منابع قابل استفاده و همچنین افزایش بهره وری ضروری است.
برخی از مهمترین موانع این صنعت عبارت است از تخصیص ندادن تسهیلات و اعتبارات ترجیهی به این صنعت با در نظر گرفتن حاشیه سود پایین آن و افزایش یافتن صدور جواز تاسیس در احداث واحدهای شمش کوچک با وجود نبود ماده معدنی به اندازه کافی برای این واحدها که نشان می دهد ذخیره معدن بزرگ انگوران رو به اتمام است و در حقیقت از موانع بر سر راه توسعه این صنعت است.

** ایران رتبه پانزدهم صادرات شمش روی 
آمارهای سال 2017 میلادی نشان می دهد که ارزش شمش روی صادراتی کره جنوبی با بیش از 1.6 میلیارد دلار سهم 8.8 درصدی از کل صادرات این بخش را به خود اختصاص داد و پس از آن، هلند با یک میلیارد و 415 میلیون دلار و کانادا با یک میلیارد و 400 میلیون دلار به ترتیب با 7.5 و 7.4 درصد از کل صادرات رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
ایران هم در آن سال با دستیابی به ارزش صادراتی 302 میلیون دلاری به میزان 1.6 درصد از کل صادرات، رتبه پانزدهم را از آن خود ساخت؛ درحالی که سال 2016 کشورمان 227 میلیون دلار صادرات شمش روی داشت.

** صدور بیش از یک میلیارد دلار شمش روی 
بررسی عملکرد صادرات شمش روی بر پایه جداول آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد سال های 96- 1392 در مجموع یک میلیارد و 73 میلیون دلار صادرات این بخش ثبت شد و بیشترین سهم و رشد صادرات مربوط به سال 96 با رقم 360 میلیون دلار بود که نسبت به عملکرد سال 95 رشد 59 درصدی را نشان می دهد.
درعین حال سال 92 نسبت به 91 افت 36 درصدی به دست آمد که بیشترین کاهش صادرات در دوره مورد بررسی است و سال 93 با رقم 148 میلیون دلار کمترین میزان صادرات شمش روی به ثبت رسید.

** کشورهای هدف صادراتی 
بررسی جداول آماری گمرک نشان می دهد ترکیه، هند، تایوان، امارات و کره جنوبی مقاصد اصلی صادرات شمش روی ایران در سال گذشته بودند؛ به گونه ای که ترکیه با جذب 216 میلیون دلار از کل صادرات پارسال این بخش، سهم 60.2 درصدی را به خود اختصاص داد و پس از این کشور، هند با 41 میلیون دلار (11.4 درصد) و تایوان با 17 میلیون دلار ( 4.7 درصد ) به ترتیب رتبه های دوم و سوم را در سال گذشته در جذب صادرات شمش روی از آن خود ساختند.
سال 95 نیز کشورهای ترکیه (سهم 39.1 درصدی)، امارات متحده عربی (سهم 15.2 درصدی) و هند با 14.1 درصد به ترتیب جایگاه اول تا سوم در زمینه جذب شمش روی ایران را به خود اختصاص دادند.

** واردات 5.7 میلیون دلاری شمش روی 
چین در سال 2017 با واردات دو میلیارد و 494 میلیون دلار شمش روی و سهم 12.5 درصدی نخستین وارد کننده این فلز نام گرفت.
آمریکا با رقم دو میلیارد و 235 میلیون دلار (سهم 11.2 درصدی) جایگاه دوم و آلمان با یک میلیارد و 856 میلیون دلار (سهم 9.3 درصدی) جایگاه سوم را از آن خود ساخت.
ایران نیز در سال گذشته میلادی ارزش وارداتش 5.7 میلیون دلار بود که سهم 0.04 درصدی از کل واردات جهان داشت درحالیکه سال 2016 میزان واردات شمش روی کشور ما هشت میلیون دلار ثبت شد که 0.06 درصد از کل واردات را دربرگرفت.

** معدن سرب و روی مهدی آباد یزد؛ یک گنج ارزشمند
معدن سرب و روی مهدی آباد که در 115 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد قرار دارد، بزرگ ترین معادن سرب و روی دنیا محسوب می شود و اهل حرفه از آن به عنوان گنجی ارزشمند در ایران یاد می کنند.
سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اسفند ماه 1395 این معدن را بر اساس قراردادی با نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت به یک کنسرسیوم بخش خصوصی واگذار کرد که از آن می توان به عنوان نخستین تجربه کشور در زمینه واگذاری امور به بخش غیر دولتی یاد کرد که مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفت.
ذخیره قطعی 154 میلیون تنی برای معدن سرب و روی مهدی آباد برآورد شده که 88 میلیون تن از ذخایر قطعی این معدن سولفور و 66 میلیون تن دیگر اکسیده است.
همچنین برای ایجاد کارخانه 800 هزارتنی کنسانتره روی و کارخانه 80 هزارتنی سرب و نقره، یک میلیارد دلار سرمایه گذاری پیش بینی شد که با تکمیل آن یک هزار نفر به طور مستقیم و سه هزار تا پنج هزار نفر به طور غیرمستقیم در بخش معدن و صنایع معدنی مهدی آباد اشتغال پیدا می کنند.
براساس قرارداد تمام مراحل اکتشاف، استخراج، تولید و فرآوری معدن سرب و روی مهدی آباد به انجمن سرب و روی ایران، اتحادیه سرب و روی همچنین شرکت های مبین، آریا جنوب، کاهنربا و مس مسکنی در قالب کنسرسیوم واگذار شد.

** دغدغه تولید کنندگان و فعالان صنعت سرب و روی
ظرفیت تولید شمش روی 450 هزار تن در سال است و ظرفیت تولید سرب نیز ۴۲۰ هزار تن اعلام شد.
همچنین بیش از دو میلیون تن ظرفیت کنسانتره سرب و روی وجود دارد اما در این بخش ۳۵ درصد از ظرفیت موجود فعال است و دو سوم ظرفیت کارخانه‌ها غیرفعال.
بنابراین به نسبت ذخایر و ظرفیت‌های موجود توان عملیاتی پایین است و با ایجاد شرایط تامین مالی خارجی (فاینانس) برای صادرات و خرید ارزان‌تر مواد اولیه، امکان صادرات فراهم می شود، زیرا امکان رقابت با خارجی‌ها در شرایط فعلی وجود ندارد.
عیار خاک معدن انگوران (زنجان) کمتر از ۱۰ درصد است و حدود ۹۰ درصد خاک انتقالی به کارخانه های فرآوری، غیر قابل مصرف است و هزینه جابجایی بر این بخش تحمیل می کند و درخواست فعالان اینکه موضوع در محل معدن حل شود.
پیش بینی شده است ذخیره محدود معدن سرب و روی انگوران هشت تا ۱۰ سال دیگر به اتمام برسد و انتظار می رود با فعال شدن معدن مهدی آباد، خاک مورد نیاز واحدهای تولیدکننده سرب و روی تامین شود.
امروز دست اندرکاران صنعت سرب و روی کشور مانند دیگر صنایع کشور با نبود یا کمبود تسهیلات و اعتبارات مورد نیاز برای توسعه فعالیت ها و بهره گیری از فناوری روز به منظور استخراج و تولید محصول نهایی روبرو هستند.
همچنین وضع عوارض گمرکی و مالیاتی در واردات ماده معدنی و کنسانتره از خارج کشور و نقص رویه تشویقی به منظور تامین مواد معدنی خام توسط شرکت ها از خارج به عنوان بخشی از مشکلات این صنعت محسوب می شود.
تازه ترین درخواست فعالان صنعت سرب و روی، خارج سازی آنها از سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) است؛ زیرا حجم معاملات ناچیز این بخش با فعالان پتروشیمی و فولادسازان که به طور میلیاردی داد و ستد دارند، برابری نمی کند. 
همه پیوندها
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو