چوپانانِ آباد

mostaghimi.25@gmail.com

پیرو هماهنگی های بعمل آمده در تاریخ 30 فروردین دیدار عمومی دکتر پوربافرانی نماینده محترم مردم شریف شهرستان های نائین و خور و بیابانک ، آقای مهندس جمالی فرماندار محترم شهرستان نائین، آقای میرزابیگی معاونت محترم فرماندار، آقای مهندس تاجمیری بخشدار محترم انارک بهمراه تعدادی از روسای ادارات شهرستان نائین(مهندس سعادت ریاست اداره آب و فاضلاب روستائی، مهندس لوکی ریاست اداره منابع طبیعی، مهندس رئیسی ریاست اداره راهداری، مهندس حمیدی ریاست اداره ورزش و جوانان، مهندس مدنیان ریاست اداره میراث فرهنگی، مهندس رضائی ریاست اداره محیط زیست،آقای خلیلیان ریاست اداره کار و امور اجتماعی،آقای کبرائی از مسئولین بانک کشاورزی،آقای دهقانی از مسئولین شرکت نفت ، آقای رضا پور معاونت پشتیبانی اداره آموزش و پرورش، مهندس سلیمی ریاست بنیاد مسکن، مهندس باقریان ریاست جهاد کشاورزی، دکتر قاسمی معاون شبکه بهداشت، مهندس حقیقی ریاست اداره مخابرات، آقای پوربافرانی ریاست اداره ثبت احوال، آقای مهیمن ریاست اداره ثبت اسناد و... در مسجد جامع روستای چوپانان برگزار گردید.با توجه به نارضایتی های مردم از نحوه ارائه مشکلات توسط شورا، گزارشی جامع از مشکلات روستای چوپانان(نزدیک 30 مورد) توسط شورای اسلامی بصورت مکتوب به مسئولین مربوطه ارائه گردید.اهم مسائل به شرح ذیل می باشد.
1-  بنیاد مسکن( عدم واگذاری زمین، سیلابهای کوههای شمالی روستا، تخصیص 200 تن قیر یارانه ای، تعیین تکلیف حدود 40 نفر از مردم برای اراضی قدیم، ادامه پروژه سنگ فرش خ امام حسین، طرح انبوه سازی، کم کردن متراژ تفکیک در روستا250 متر) ارائه گردید. آقای مهندس سلیمی ریاست بنیاد به پاسخ هایی را ارائه نمودند که در خصوص واگذاری اراضی جدید، منطقه بالا راهدارخانه بیان داشتند طرح اولیه رد و طرح بصورت گردشگری مصوب گردیده است.در حال حاضر بابت جاده سازی این منطقه با مشکل پیمانکار مواجه و در اسرع وقت و پس از جاده کشی این منطقه ظرف چند ماه آینده اراضی این منطقه به معرفی شدگان توسط شورا واگذار می گردد.
2-  جهاد کشاورزی( تعیین تکلیف زمینهای دامداری و کارگاهی، لایروبی قناب و ترمیم و بازسازی جوی آب خیابان کشاورز) ارائه گردید. آقای مهندس باقریان، در خصوص واگذاری اراضی دامداری و کارگاهی منطقه جاده هفتومان پیشنهاد شورای اسلامی روستا بوده است ولی به علت اینکه اداره محیط زیست اقدام به اخذ سند مالکیت برای کل این منطقه نموده است در حال حاضر واگذاری زمین ممکن نیست.در خصوص لایروبی قنوات روستای چوپانان، آشتیان و حجت آباد نیز تا کنون مبلغی بالغ بر 750 میلیون ریال هزینه گردیده که انشاالله این مبلغ اضافه نیز خواهد گردید.
3-  شبکه بهداشت و درمان(افزایش نیروی بهداری-نرده کشی درمانگاه)ارائه گردید. آقای دکتر نقیب زاده در خصوص نیروی درمانگاه توضیحاتی را ارائه نمودند.با توجه به جمعیت زیر 1000 نفر در روستا(آمار متفاوت از سرشماری) تقاضای جذب یک نفر نیروی مرد را از دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان ارائه داده ایم که انشالله ظرف ماه های آتی تحقق پیدا خواهد نمود.در خصوص حصار کشی درمانگاه نیز تا پایان سال 98 اجرا خواهد گردید.
4-  اداره برق(افزایش شبکه برق، افزایش روشنائی، تعویض تیر فرسوده، برق رسانی به حجت آباد و عباس آباد)-طی تماس تلفنی نماینده محترم با ریاست اداره برق شهرستان برخی مشکلات بیان و قول همکاری و مساعدت داده شد.
5-  اداره گاز( راه اندازی ایستگاه CNG )با توجه به قول نماینده محترم در آخرین دیدار عمومی در سال 97 مبنی بر افتتاح ایستگاه در پایان اردیبهشت ماه سال 98، هم اکنون به علت اختلاف قیمت پیمانکار با کارفرما و مشکلات ناشی از تحریم این افتتاحیه در روستای چوپانان-چاهملک و .. به تاخیر افتاده و انشاالله در آینده ای نزدیک این مشکل مرتفع و تاریخ مشخصی را عنوان ننمودند.ضمنا نماینده محترم از اتصال گاز شهرستان خور به گاز سراسری نیز خبر داد و بیان نمودند که این اتصال در ردیف بودجه قرار گرفته است.
6-  اداره آب و فاضلاب(تعویض لوله خ ابن سینا با توجه به رد شدن از  زیر منازل-تعویض لوله آب تا باسکول فرسودگی و ترکیدگی متعدد) آقای مهندس سعادت بیان نمودند در خصوص تعویض لوله آب روستا تا باسکول مبلغ 100 میلیون تومان اعتبار تامین شده و پروژه در آینده شروع خواهد گردید.در خصوص تعویض لوله آزبست خ ابن سینا با توجه به این که این پروژه بالغ بر 1 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت فعلا نقاط پرخطر و نزدیک منازل در دست تعویض می باشد.
7-  اداره راهداری(تعیین تکلیف ورودی روستا-زیر سازی و تیغ زنی مزارع-وضعیت اسفناک جاده چوپانان به هفتومان و چوپانان به اردکان) آقای مهندس رئیسی اظهاراتی را در این حوزه بیان داشتند.بنا به دستور ویژه نماینده و فرماندار محترم مقرر شد تا دوشنبه دوم اردیبهشت این موضوع توسط دهیار روستا و اداره راهداری نائین تعیین تکلیف گردد.
8-  اداره راه و شهرسازی( دو ب

انده کردن جاده انارک به چوپانان و تا پلیس راه) نماینده محترم بیان داشتند مطالعات در این زمینه چهار بانده شدن مشجری تا چوپانان-جندق تا چوپانان-جندق تا اردکان-چوپانان تا سه راه) انجام و اعتباری بالغ بر 100 میلیارد تومان در این زمینه نیاز است.با توجه به سیل های اخیر و از بین رفتن 20 هزار کیلومتر از مسیر های مواصلاتی شاید اجرای این پروژه با تاخیر مواجه شود.
9-  اداره مخابرات(افزایش پهنای باند اینترنت همراه اول در روستا-آنتن دهی جاده اردکان به چوپانان) آقای مهندس حقیقی اظهاراتی در این زمینه بیان داشتند. در خصوص اینترنت همراه اول و سرعت پائین آن ظرف دو ماه آینده این مشکل مرتفع خواهد گردید.در خصوص آنتن دهی موبایل در جاده اردکان و خطرات ناشی از ان نیز با توجه به اینکه احداث سایت نیازمند برق بوده و از شبکه خورشیدی نمی توان استفاده کرد و حتما دیزل مورد نیاز است مذاکراتی با مسئولین معدن سنگ آهن چاه پلنگ صورت گرفته که در صورت توافق مبنی بر فراهم نمودن برق سایت این موضوع اجرائی خواهد گردید.
10-اداره محیط زیست( اعتراض به نحوه تعیین خط پناهگاه حیات وحش عباس آباد) آقای مهندس رضائی بیان داشتند با توجه اینکه صدور سند مالکیت توسط شورای عالی محیط زیست در استان اصفهان بوده و اصلاح آن نیز در حیطه وظایف شورای عالی سازمان محیط زیست می باشد در صورت اصلاح نیازمند طرح توجیهی توسط دهیاری به استان می باشد.لازم بذکر است در حال حاضر تعیین حدود خط پناهگاه حیات وحش عباس آباد بگونه ای ترسیم گردیده که جای هر گونه پیشرفت را از روستا گرفته و اراضی کارگاهی و دامداری در مسیر جاده هفتومان که قرار بود به عنوان مجتمع واگذار گردد هم اکنون در سند پناهگاه حیات وحش عباس آباد واقع شده و این موضوع اجرائی نیست.
11-اداره ورزش و جوانان(تکمیل سالن ورزشی روستا) در این خصوص با توجه به بازدید چند روز پیش آقای حمیدی ریاست اداره ورزش، اعتراض شورا و دهیاری نسبت به وضعیت نامناسب کفپوش سالن بیان گردید که اولا چرا قبل از نصب شیشه، کف پوش سالن زده شده و دوما نحوه چسباندن این کفپوش به بدترین شکل ممکن بوده است.حسب دستور نماینده و فرماندار مقرر شد صورت وضعیت پیمانکار تائید نگردیده و مبلغی پرداخت نگردد تا نسبت به نصب شیشه و اصلاح کفپوش های معیوب اقدام گردد.
12-اداره آموزش و پرورش(آسفالت محوطه مدارس-اجاره مدرسه جهاد)آقای رضائی بیان داشتند که قیر و آسفالت برای دو مدرسه به متراژ1600 متر تامین شده و تا قبل از شروع سالن تحصیلی جدید اقدام می گردد.در خصوص مدرسه جهاد هم مقرر شد دهیاری نوع استفاده از این مدرسه و موافقت خود را برای اجاره بیان تا در صورت موافقت مسئولین مربوطه اقدام گردد.
13-اداره منابع طبیعی(اجرا کامل پروژه طرح آبخیزداری عباس آباد) آقای مهندس لوکی بیان داشتند با توجه به اینکه کل این پروژه در سه فاز تعریف شده، در صورت تامین اعتبار این موضوع عملیاتی خواهد گردید.اعتراضاتی در خصوص نحوه مصالح و جاده دسترسی و... نیز مطرح شده که قول پیگیری صادر گردید.در خصوص سیلاب کوه امامزاده نیز طرح در دست بررسی می باشد. 
14-اداره میراث فرهنگی(کمک به افراد که تمایل به ساخت و تعمیر منازل بصورت توریستی و گلی دارند) آقای مدنیان اظهار داشتند با توجه به اینکه روستای چوپانان بعنوان زیباترین روستای خشتی جهان می باشد برخی معماری ها در روستا باید به تائید میراث فرهنگی رسیده باشد که مقرر شد در صورت امکان مبالغی در صورت تامین اعتبار به افراد بصورت درصدی(مشارکت دهیاری، میراث و صاحب ملک) پرداخت گردد.
در پایان پس از اقامه نماز مغرب و عشاء جلسه خاتمه یافت.
شورای اسلامی چوپانان


هر دم از این باغ بری می رسد

تازه تر از تازهری می رسد

اطلاعیه

زین پس برداشت گیاهان دارویی از قبیل انغوزه(هنگ)آویشن، زیره،قدومه و ... بدون دریافت مجوز جرم محسوب میشود.
منبع : جندق نیوز
https://t.me/choopananabadا


سالی که نکوست از بهارش پیداست

پس از سالها خشکسالی های پی درپی وبحران کم ابی در سطح کشور وسیلابهای اخیر،از ابتدای سال جدید بارانهای سیل آسا در اکثر نقاط کشور موجب آوارگی وبی خانمانی اکثر هموطنان شد وخسارتهای زیادی را ببار اورد که بخشی از این خسارتها را میتوان  ناشی از بی برنامگی وبی توجهی مسئولین دانست وبخشی هم را ناشی ازعوامل وحوادث طبیعی خواند.
بخشی که ناشی از بی توجهی وبی برنامگی است را میتوان ساخت وسازهای غیر اصولی وغیر کارشناسی دانست که منازل مسکونی رابراحتی در جوار رودخانه ها ورودهای فصلی میسازند بدون اینکه مانعی برای ساخت باشدلذا اینجاست که هنگام بارش بارانهای سیل اسا موجب آبگرفتگی منازل ومناطق مسکونی میشود وخسارتهای جبران ناپذیری را ببار میاورد. ساخت بندها وسدهای خاکی دربالا دست مناطق مسکونی وعدم مقاوم سازی توسط پیمانکار اینده روستاهای پایین دست این سدهای خاکی را پرمخاطره میسازد.

 من از زاینده رود وکرخه وکارون نمی ترسم           ولی از سیل ایلام وهمین سیلاب خوزستان می ترسم
من از بادواز ان ابربهاروغرش باران نمی ترسم        از آن سدهای خاکی ساز در بالای چوپانان می ترسم

نمونه بارز این سدهای خاکی سد خاکی عباس اباد وسد خاکی حجرگ در چوپانان است که درمسیر سیلابهای زمستان وبهاری در حال ساخت است که این سیلابها درست از پایین روستا عبور میکنند وخساراتی را کشاورزان هر ساله متحمل میشوند.حال چنانچه این سدهای خاکی که توسط پیمانکار ساخته میشوند نظارت کارشناسی دقیق نشوند میتوانند در آینده وبا چند بارش سیل آسا که پر میشوند سد شکسته وخطراتی رابرای چوپانان ببار بیاورند.
سدهای خاکی منظور با طول حدود1800متر وباارتفاع چهارمتر تاج میتواند میلیونها متر مکعب آب رادر پشت خود ذخیره سازی بکنند پس باید فندانسیون این سدهای خاکی بسیار مقاوم باشند تا در برابر سیلابهای اینگونه که امسال در مناطق غربی وجنوبی کشور شاهد ان بودیم بتواند مقاومت بکند.
مورد دیگر اینکه بخاطر هزینه بالادراین سدها پیمانکار میتواند دراینگونه موارد نقاطی را نادیده ویا بگونه ای بسازد که هزینه کمتری راداشته باشد پس باید کارشناسان ناظر براین سازه ها نظارت دقیق وقابل ملاحظه ای راداشته باشندتا خدای ناکرده اتفاقی که نباید بیفتد نیز نیفتد، پیمانکاران باید مبنا رابراین بگذارند که چوپانان هرساله بارندگی زیاد دارد واحتمال سرریز شدن ویا شکستن سدخاکی وجود دارد وروستایی در پایین دست وجود دارد که بااین توضیح بسیار مقاوم سازی بکنند.
 بامید اینکه شاهد ساخت سدهای خاکی بسیار محکم در اطراف خود باشیم همچون سد خاکی عباس اباد وسد خاکی پایین دست حجرگ  که مسیر انان به چوپانان ختم میشود وهمینطور نظارت کارشناسان ومسئولین محلی را.

منبع :سایت خبری چوپانان:choopanan.mihanblog.com
Image result for ‫سیل عباس اباد چوپانان‬‎90 کیلوگرم حشیش در نائین کشف شد

اصفهان - ایرنا - فرمانده انتظامی شهرستان نائین از کشف 90کیلوگرم حشیش در بازرسی از یک دستگاه خودرو سواری در سه راهی چوپانان به اردکان خبر داد.

سرهنگ ایرج کاکاوند روز دوشنبه به ایرنا گفت: ماموران یگان تکاوری پلیس اصفهان شب گذشته حین کنترل خودروهای عبوری در سه راهی اردکان - چوپانان به یک دستگاه سواری پژو 405 مشکوک و آن را متوقف کردند.
وی افزود: در بازرسی از این خودرو 90 کیلو گرم حشیش که در صندوق عقب و زیر صندلی های خودرو جاسازی شده بود، کشف شد.
سرهنگ کاکاوند گفت: در این عملیات یک سوداگر مرگ شناسایی و پس از تشکیل پرونده برای اقدامات قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شد.
فرمانده انتظامی شهرستان نائین در پایان خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی با سوداگران مرگ و قاچاقچیان موادمخدر برخورد قاطع و قانونی خواهد کرد و اجازه جولان به آنان نخواهد داد.
سه راهی چوپانان در 190 کیلومتری شرق نائین قراردارد.
شهرستان نائین با بیش از 39 هزار نفر جمعیت در140 کیلومتری شرق اصفهان واقع شده است


دکتر مهدیان عزیز متشکریمحرکتی شایسته و قابل تقدیر از شورای اسلامی چوپانان به خاطر تقدیر از زحمات پزشک وظیفه شناس و مسئول درمانگاه چوپانان خانم دکتر مهدیان که مدتی را در چوپانان انجام وظیفه نموده است چوپانان آباد نیز به سهم خود از این پزشک دلسوز و وظیفه شناس تقدیر و تشکر می نماید
خداحفظی خانم دکتر مهدیان       
 لحظه ها میگذرد...
آنچه بگذشت نمی آید باز...
قصه ای 
هست که هرگز دیگر ...
نتواند شد آغاز...
خداوند منان را شاکرم که بر من منت گذاشت تا بخشی از عمر خودرا در جمع با صفا و پرمحبت شما مردم چوپانان و در خدمت به شما سپری کنم و با وجوداینکه دوران طرح تمام شده بود تصمیم به ماندن در کنار شما داشتم که متاسفانه کامل محقق نشد .به یقین ادعا میکنم در طول این مدت بهره های زیادی در کنار شما عزیزان نصیب من شد. با اعتراف به اینکه جدایی از شما برایم بسیار سخت است ،با امید به اینکه از صمیم قلب قصور اینجانب را بخشیده و بنده را حلال کنید همگی شما را به خداوند بزرگ میسپارم.
به امید درخشش روز به روز چوپانان، الماس خوش تراش کویر
ارادتمند دکتر مهدیان

تقدیرنامه شورای اسلامی چوپانان 
بسمه‌تعالی …وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا و هـر كـس نفسی را زنـده كـنـد گویا همه مردم را زنده كرده است(مائده 32) حمد و سپاس خدای را که تمام عالم به معرفت او عارف است و به عنایت بی علت او واقف.
 پزشک محترم سرکار خانم دکتر مهدیان
با سلام
  بر خود می بالیم که افرادی پاک نهاد و نیکو سرشت به پشتوانه‌ی توانایی و دانایی توشه گرفته از عِرق ملّی، میهنی و مذهبی در سودای تامین سلامت انسانها همت خویش را به کار گرفته‌اند و مجدانه تلاش می‌نمایند. صحت، سلامت، سعادت و سیادت مسالت داریم و از اینکه با سعه‌ی صدر ، حس نوع دوستی و حُسن خلق و به پشتوانه‌ی دانش روز با همت، حمیت و تلاش جدی و با توجه به شرایط بسیار سخت و صعب با مهارت و دقت نظر نسبت به مداوا در نهایت فرهیختگی و هوشمندی اهتمام ورزیدید، در کمال ادب و ارادت مراتب تشکر و قدردانی خود را به عنوان شورای روستا اعلام نموده و امیدواریم به درجات بالا نائل گردید.
با سپاس و آرزوی توفیقات الهی
شورای اسلامی و دهیاری روستای چوپانان         


آماده هر نوع بارشی باشیم
احتمال بارش شدید در شرق اصفهان خصوصادر انارک و چوپانان و خور و بیابانک پیش بینی می شود
بارش ده روز آینده

هواشناسی اروپا زنگ خطر را در جنوب غرب و مرکز و شمال شرق ایران به صدا در آورد
بارش های سیل آسا از شنبه ایران را فرا میگیرد
ارش های عجیبی در شرف وقوع است/کانال هواشناسی علمی

 اگر بارش در یک شبانروز به بالای ۳۰ میلیمتر برسد خطراتی چوپانان را تهدید می کند که آمادگی قبلی می تواند مانع خسارت های احتمالی شودکه بهتر است به نکات زیر توجه کنیم:
-۱- مالکان خانه های خشت و گلی که پشت بام  منزلشان کاهگلی است حتما به پشت بام رفته مجاری ناودان ها را کنترل کنند و اشغال هایی را که باد آورده یا اشغال هایی که به پشت بام مثل ظروف خالی پلاستیکی و مرده حیوانات مثل مرغ ها و گربه ها را از روی پشت بام جارو کنند چند سطل خاک رس به پشت بام برده و کلیه سوراخ ها و ترک هاهای پشت بام را پر کنند و بکوبند و روی آن آب بریزند 
۲ - منازلی که در زیر کوهپایه ها شمال شرق چوپانان هستند کانال هایی را برای هدایت سیلاب ها احداث کنند تا سیلاب به منازلشان آسیب نرساند 
۳_ جوی های آب لایروبی شود و آشغالها خارج شود 
۴- سطل های زباله از سطح شهر تخلیه و اشغالها به بیرون برده شود ۵- برای هدایت آب ها از پائین آبادی کانآل هایی حفر شود تا آب ها در پائین آبادی دردسر ساز نشود 
۶- مالکان قنات ها سر کشی از چاهای مسیر رودخانه خصوصا قنات حجت آباد و منطقه چاه خاری قنات چوپانان داشته باشند و با خاکریزی و درست کردن سیل بند در جا های خطر آفرین مانع ورود سیل به قنات شوند
این کانال آمادگی دارد تا پیشنهادات سازنده شما خوانندگان عزیز را به اطلاع عموم برساند 
به امید بارندگی خوب و بی خطر برای منطقه دعا می کنیم


 اشکال فیبر نوری و قطع ارتباط چوپانان و شهرستان خورو بیابانک

به گزارش کانال تلگرامی رویداد انارک :ظاهرا فیبر نوری در محدوده گردنه زنجیرگاه بر اثر بارندگی و سیلاب دیشب، دچار مشكل شده و ارتباطات زیرساختی شهرستان خوروبیابانك و روستای چوپانان قطع شده است. جای نگرانی نیست. انشاالله پس از اتصال مجدد و برقراری ارتباطات، اطلاع رسانی خواهد شد.
و کانال تلگرامی ذبیگرام چنین نوشت:
دست و پامونا خشکوندن... 
از صبح تمام راههای ارتباطی با چوپونون قطع بود. نه پیامی، نه تماسی، همراه اول و ایرانسل... 
ما که از اول صبح پی زحمتکشی بودیم تا ۹
۹ از اورژانس اصفهان زنگ زدن که ارتباطمون با چوپانان قطعه و گویا سیل اومده و... 
دس و پاما خشکوندن
هرکه را شمارشا داشتم. زنگش زدم، ولی هیچکس دسترس نبود... 
بتدریج خبرای سلامتی رسید
گویا دیشب تا صبح بارون بوده آبادی
تا نزدیک ظهرم بوده
رودخونه گاوو انارک تو گردنه طغیان مکنه و هرچی فیبر نوری سر راهش بوده را مشوره و مبره
فلذا تمام ارتباط چوپونون به بعد قطع مشه... 
حتی اخبار خورم که مرکز شهرستانه از طریق بیسیم سپاه منعکس مشده... 
خلاصه که هممون نصف روز ملتهب را پشت سر گذاشتم و شکر خدا به خیر گذشتهبارندگی بسیار عالی در منطقه خصوصٱ در چوپانان

بارندگی از دیروز تا ساعت ۱۲ امروز ۱۹/۱/۹۸ در چوپانان ۱۱/۲ میلیمتر 
انارک ۲۳ میلیمتر 
جندق ۳ میلیمتر 
چاهملک ۸/۸ میلیمتر
هفتومان ۶ میلیمتر
ایراج ۳ میلیمتر


چشمه گرمه (کُنج سو)

منبع : کانال تلگرامی گویش گرمه ای

نگاهی کوتاه به تاریخ ایران و ورود قوم آریایی جداشده از اقوام هند و اروپایی مهاجر نشانگر استقرار آنان درکنار دریاها ، دریاچه ها ، رودخانه ها و چشمه هاست . هزاران سال پیش از اسلام این اقوام مهاجر که بنای زندگیشان بر کشاورزی و دامداری بود چشمه ها را گنجی خدایی مقدس می دانستند و در کنار آنها زندگی یکجانشینی را آغاز کردند . به ویژه در بیابانها و کویرها که آب حکم زندگی آفرین داشت . 

پیشینه نوشته و نانوشته چند هزار ساله روستای گرمه از توابع شهرستان خوروبیابانک استان اصفهان - که خود نیازمند پژوهشی جداست - و چشمه زاینده آن مهر تاییدی بر مطالب بالاست . 

نامی که ساکنین نخستین این روستا برای این چشمه و زمین های پیرامون آن برگزیده اند نیز نشان از وجود تمدنی باستان دارد که در فرصتی دیگر به آن می پردازیم.

این چشمه که از کوهپایه رشته کوهی در شمال روستای گرمه هزاران سال است کام تشنگان را به زلال خویش سیراب می سازد در گویش کهن این روستا " کُنج سو " نامیده می شود که هر دو واژه آن نامی باستانی است.

واژه  " کنج " ریشه ای هندواروپایی دارد به معنی " کندن ، گوشه یا حفر اتاقی در دل تپه ها و کوه ها" و

 " سو " نیز ریشه سانسکریت دارد به معنی " سوراخ " است که در گویش خوری هنوز به همین معنی کاربرد دارد . و در واژه های " سولاخ (سوراخ) ، سوزن " نیز به همین معنی است . بنابر این جمع این واژه به معنی " کندن سوراخ " است و شواهد تاریخی و طبیعی نشانگر وجود دوسوراخ در بالای چشمه کنونی است که در گذشته آب چشمه از آن خارج می شده است و دشت " سَلُر یا سه لر" در کوهپایه شمال گرمه از آن آبیاری می شده است که امروز به دلیل تلاش هایی که برای افزایش آب چشمه انجام شده چشمه به حدود سه متر پایین تر رفته است که موجب خشک شدن یا کم آبی چشمه های بسیاری پیرامون آن شده است از جمله چشمه های " سِرو یا سلخو ، کوهو ، بنوجلّی ، کلاته های تُتگ ،  شهربانو ، همایون و رودخانه رودار(روح دار) " .

در سال های اخیر با تلاش های آقای سیدمازیار آل داوود و احیای بوم گردی که روستای گرمه را به شهرت جهانی رساند ، وجود ماهیانی در این چشمه که پوست های مرده بافت بدن را می زدایند ، این چشمه شهرت

 " دکتر فیش " یافته و میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی سالانه برای دیدن چشمه ، نخلستان ،  دو امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم (ص)  ، قلعه ساسانی ، استودان ها ، دخمه ها و قبرهای زردشتی به این روستا می آیند که موجب رونق اقتصادی و اجتماعی و جغرافیایی نیز شده است . نخل بلند باوری در بالای این چشمه از زیبایی های دیگر طبیعی این چشمه است .۸

به همت مرحوم اسدالله خان عامری این روستا نخستین روستایی بود که در استان اصفهان از آب همین چشمه ، صاحب آب لوله کشی بهداشتی شد ولی امروزه آب چشمه تنها مصرف کشاورزی دارد. به امید آن که زیبایی های سرزمین خویش را بهتر و بیشتر بشناسیم و این گنج های ارزشمند را به آیندگان بسپاریم .

**

استودان : قبرهای زردشتیان که حالت اتاق مانند است و مرده را با زیور و زینت و وسایل شخصی او در آن جا می گذاشتند براین باور که برای زندگی پس از مرگ به آنها نیازمند می شود

سولاخ : باستانی کلمه سوراخ ، این وند در کلمه سنگلاخ نیز وجود دارد

دکتر فیش : دکتر ماهی ، به دلیل وجود ماهیانی که در چشمه کارکرد پزشکی برای پوست دارند

*

منابع پژوهش

 - پژوهش های نویسندگان داخلی :

 دکتر حسن پیرنیا ،دکتر زرین کوب ، دکتر فره وشی 

- پژوهش های تاریخ نگاران خارجی :

هنری فیلد ، گیرشمن ، دیاکونوف ، کریستین سن ، ریچارد فرای 

- پژوهش های میدانی نگارنده :

 مشاهدات و خاطرات شخصی و پرسشنامه یی از ساکنان روستا و اندیشمندان و پژوهشگران روستا مقیم تهران ، اصفهان ، یزد


میران زاده گفت: انارک و چوپانان ارزش بالایی را در حوزه شناسایی کویرهای ایران دارند و عرض بخش وسیعی از کویر را می توان طی الطریق کرد.

برنامه «کیف کوک» با موضوع نوروز و راهکارهای حفاظت از محیط زیست در این ایام و با حضور اسماعیل میران زاده کویرشناس سازمان حفاظت از محیط زیست به روی آنتن رفت.

میران زاده با اشاره به محدوده انارک و چوپانان گفت: این منطقه بسیار زیباست بالاخص معادن سرب نخلک ارزش بازدید دارد. 

وی پیشنهاد داد: کسانی که تمایل زیادی به طبیعت گردی در ایران را دارند، توصیه می کنم که حتما از بیابان های اطراف انارک، جندق، روستای مصر، بیاضه، خور و بیابانک و مخصوصا جاده ای که ارتباط دامغان به شهرستان نائین را برقرار می کند، طی الطریق کنند.

کویرشناس سازمان حفاظت از محیط زیست افزود: این مناطق ارزش بالایی را در حوزه شناسایی کویرهای ایران می توانند داشته باشند و در اصل عرض بخش وسیعی از کویر را می توان طی الطریق کرد و از طریق این جاده که ارتباط دامغان را با شهرستان نائین برقرار می کند، عبور کنند.چوپانانی ها منتظر طوفان باشند

طوفان با شدت ۱۳۰ کیلومتر در نایین

طوفان با شدت ۱۳۰ کیلومتر در نایین
12 فروردین 1398, 16:42 / کد خبر:72362
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: طوفان با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت از ساعت ۱۱ صبح آغاز و تا ۱۱ شب در استان اصفهان فعالیت دارد، البته شدت طوفان از ساعت ۱۵ در نایین کاهش یافته و به سمت چوپانان، اردستان، کاشان و آران وبیدگل در حال حرکت است.

محسن مومنی در گفت‌وگو با ایمنا با اشاره به ایجاد طوفان در شهرستان نایین اظهار کرد: طوفان از ساعت ۱۱ صبح امروز در نایین آغاز شد و به دنبال آن محور نایین – ملا احمد، نایین – اردکان، نایین – اردستان و نایین به انارک با دستور پلیس راه مسدود شد.

وی با بیان اینکه ۱۲ خودروی امدادی به همراه ۳۲ نیروی امداد و نجات برای ارایه خدمات امدادی در محورهای اعلام شده ورود کردند، افزود: این نیروها بین افراد آسیب دیده آب، ماسک، بسته کمک‌های اولیه و اغذیه خشک توزیع کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان با بیان اینکه به دنبال ایجاد طوفان در گردنه ملااحمد ۵۰ خودرو و ۱۹۶ نفر اسکان یافتند، افزود: همچنین در محور اردستان پایگاه ظفرقند ۶۰ نفر و در نایین نیز ۸۰ نفر اسکان یافتند.

وی با بیان اینکه با آغاز بارش باران وضعیت بهبود یافت و دید افقی افزایش یافت، ادامه داد: در حال حاضرطوفان  در محور نایین – انارک در حال وزیدن است و در پایگاه جاده‌ای خور و بیابانک نیروهای امدادی وارد محور برای امدادرسانی شدهاند.

مومنی با بیان اینکه در حال حاضر انارک – نایین و انارک – چوپانان به دستور پلیس راه مسدود شده است. طوفان با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت از ساعت ۱۱ صبح آغاز و تا ۱۱ شب ادامه دارد، البته شدت طوفان از ساعت ۱۵ در نایین کاهش یافته و به سمت چوپانان، اردستان، کاشان و آران وبیدگل  در حال حرکت است.دمبا و تگرگ 

نوشته : مهدی افضل

                    ذببح گفت. کم فروغی. به احترامش کلاه از سر برداشتم. گفت نگفتم که با سر طاست بتابی. گفتم سوژه هایم ته کشیده.       پاییز بود و چوپانان بود و هوای کم نظیرش. با کوچه های خلوت و خانه های خالی که بوی گرد و خاک میداد و کهنگی.... و بوی سکوت... و من بودم به دنبال دستمایه ای برای نوشتن.... در و دیوار. دشت و خیابان را با نگاهم می کاویدم تا شاید از اعماق تاریخ این سرزمین موضوعی درخور نگاشتن بیابم..... دشت را خالی از سبزه و غرق در خار دیدم.... بسیار تاسف خوردم..... باغهای مصفا و کوچه باغهای معطر از عطر شکوفه ها ی دیروز کجا و ویرانه های پر از خس و خاشاک امروز کجا.      وقتی به خیالم مجال جولان میدادم و صاحبخانه ها و زارعین فقیدی را که دشت به همتشان گلستان می شد را بخاطر می اوردم همه چیز دلتنگ کننده بود و بغض اور.                             یکی گفت. چوپانان بی نوروز شد و قبل از انکه من شعر . ز محرم که گذشتی بودت ماه صفر.      دو ربیع و دو جمادی ز پی یکدیگر .    رجب است از پی شعبان رمضان و شوال.     پس ذیقعده و ذیحجه شده سال تمام.    را مرور کنم و ایام سوگواری را برای نوروز بیابم.  گفت. زیاد به مغزت فشار نیاور . نوروز براتی را گفتم نه نوزوز باستانی. ان کس که تعارفش به خرد و کلان. زن و مرد این بود. غصه نخور هر وقت انشالله مردی من یک قبر گل و گشاد برایت می کنم.      فوت کرده بود .انا للاه و انا الیه راجعون.....


جمعیت زیادی متوفی را تشییع کردند و من در خیل تشییع کنندگان که در محوطه غسالخانه گرد امده بودند و فریاد عزا از طایفه نسوان بلند بود.... به چوپانان نگاه میکردم. منظره چشم نوازی داشت. خدایشان بیامرزد معماران این روستا را. براستی همه چیز همانند مهره های یک پازل در جای خود قرار دارند... ایا برای قبرستان به غیر از محل فعلی جای مناسبتری میتوان برایش متصور بود...      یکی گفت. چوپانانی ها از مرده میترسیدند و به همین دلیل قبرستان را دور از ابادی قرار دادند.... یاد نقل قولی این باور را برایم تقویت کرد.   سالها پیش همسر یکی از اربابان که قصد خرید خانه ای در اصفهان داشت . اولین و مهمترین شرطش این بود خانه باید در محلی باشد که از پشت بامش تخت فولاد پیدا نباشد... اما خوش باورانه است که انتخاب این محل ناشی از ترس باشد...                               گرفتار این افکار بودم که دایره المعارف چوپانان .حاج عباس کنارم نشست.... اندیشه اش پرکشید و گذشته های دور. را که کمابیش در تاریکی زمان گم شده بودند کاوید و اینگونه بخاطر

 اورد..... بیاد می اورم اولین کسی که در چوپانان فوت کرد . غریبه بود. من هفت.هشت ساله بودم. چوپانان هنوز قبرستان نداشت. میت را روی تخته سنگی که روی جوی اول خیابان دشت قرار داشت غسل دادند. شورای اربابان تشکیل شد. دستور جلسه تعیین محل قبرستان بود... یکی دهنه شغالو را پیشنهاد داد. حاج محمد بزرگ گفت.انجا خطر سیل دارد. دیگری محل زیارتگاه . امامزاده فعلی.  را پیشنهاد داد. حاج محمد گفت. انجا هم سربالاست و هم زمانیکه باد از شمال بوزد .از روی مردگان بروی زندگان میوزد. و ادامه داد من پاتلو .محل فعلی. را پیشنهاد میکنم زیرا سرازیر است و اموات هم رو به قبله تشییع میشوند. همگان پذیرفتند و اولین میت روی دست تشییع کنندگان به طرف پاتلو تشییع شد.... مرگ حق است لاالاالاالله.                      گفتم از حاج محمد بیشتر برایم بگو.... چهره پر چینش بخنده از هم گشوده شد و گفت. بزرگواری خردمند بود. بلند بالا و رشید با قلبی ریوف .... او پالتویی بلند و خوش دوخت میپوشید و کلاه شاپکا بسر میگذاشت و همه روزه طلوع افتاب را در دشت میدید و از همه ی دشت بازدید میکرد و وقتی بجمع اربابان می پیوست به همه چیز دشت اگاه بود... معایب را تذکر میداد و کاستی ها را به شور میگذاشت.


راوی خوش سخن ما به اینجا که رسید ساکت شد. نگاهم کرد و وقتی دریافت که من با چه حرص و ولعی به حرفهایش گوش میدهم در اندبشه فرو رفت. به چشمانش نگاه کردم اعتماد بنفس در انها موج می زد و از چهره اش جهاندیدگی می تابید.چیزی نگذشت که چهره اش با لبخندی روشن شد و گفت. از رضا حسن برایت میگویم .... بعد از عید بود و جنگ جهانی دوم بود و قحطی شد.... ممکن بود بعضی از شترداران جسارت بخرج بدهند و بدور از چشم ژاندارمها چند بار گندم از جلگه ورزنه اصفهان بیاورند و نیمه های شب در سیلوهای مغازه داران چوپانان تخلیه و رد شتران را با بوته ای خار پاک کنند تا گزک بدست ژاندارمها نیفتد ....... گرسنگی بیداد میکرد. مردم برای سیر کردن شکمشان


به یونجه و مورچه و پرپولوک و سلم روی اوردند. با سه قسمت از اینایی که گفتم و یک قسمت ارد جو خمیر میکردند و نان می پختند و با ان شکمشان را سیر میکردند..... بودند کسانیکه شبها سنگ به شکمشان می بستند.... به هر جان کندنی روزها گذشت تا اینکه خوشههای جو مغزدار شد.... دشت قرق شد و مردم از مورچه و یونجه محروم شدند.روزگار به سختی میگذشت...... روزی رضا حسن با دیدن جوان همسایه اش که برای چیدن دسته ای یونجه به دشت رفته بود و دست خالی برگردانده شده بود. با مایه ای مهیا به تمنا و شاید خروشی فروخورده نزد اربابش میر سید علی رفت وگفت ِ ارباب گرسنگی رس مردم را کشیده. مردم برای سد جوع بیابان را از تل جنگا تا کوچه زرومند و از گود افغان تا چاه غیب. هر انچه دندانگیر بود و خوردنی صاف کردند و اکنون هیچ چیز برای خوردن ندارند. می خواهم سهم مرا از زمینهای جو جدا کنید تا در اختیار مردم قرار دهم. تاهرکس میخواهد دمبا کند. اگر قرار است از گرسنگی بمیریم همه با هم بمیریم. میرسید علی با قبول پیشنهادش او را نزد حاج محمد میفرستد. در این بین میرکریم که نوجوانی کم سن و سال بود میگوید سهم مرا هم در اختیار مردم قرار دهید. حاج محمد با شنیدن حرفهای رضا حسن. بند خود را ازاد میکند و به تبعیت از او دیگر مالکان... و اینگونه دشتبانهای کمکی از دشت فراخوانده میشوند و قرق از دشت برداشته میشود به این شرط.   چیدن خوشه های جو برای درست کردن دمبا ازاد است و حلال. اما درست کردن ارد اسِرک ممنوع است و حرام.... چیزی نگذشت شاید کمتر از یک هفته دقیقا 33 روز بعد از عید بود که چند پشته ابر سیاه که در افق شناور بودند مجتمع شدند و ناگهان تگرگ باریدن گرفت45 سانتیمتر تگرگ بارید رورواو ها پرشد. تگرگهایی به اندازه یک گردو. یکی از انها پیشانی مرا شکست. هیچکس فکر نمیکرد در دشت بوته ای سر پا باشد. اما کار خدا دشت خشک بود. پایه از روی کوه دشت امده بود و از روی کوه اره دره ای رفته بود بی انکه صدای پایش را دشت شنیده باشد...... حاج عباس نفس بلندی کشید و گفت پاداش کار خیر اربابان همانند چتری از محصولات دشت محافظت کرد.... اینهم خدا شناسی و ادامه داد اگر نمیتوانی برای فرزندانت ملکی باقی بگذاری سعی کن شاید نام نیکی بتوانی.   مهدی افضل فروردین 98


بارندگی بسیار خوب در چوپانان وادامه بارندگی

 از شب گذشته تاکنون که ساعت ۹ صبح است و ادامه بارندگی تا ساعات آینده
طبق گزارش هوا شناسی نائین در ۲۴ساعت گذشته میزان بارندگی 
چوپانان۱۱/۸ میلیمتر
انارک ۲۷/۶ میلیمتر 
باران باریده است

همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic