چوپانانِ آباد

mostaghimi.25@gmail.com

برداشت مکانیزه جو در نایین آغاز شد

اصفهان-ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی نایین از آغاز برداشت مکانیزه جو در منطقه چوپانان این شهرستان از اواخر هفته جاری خبر داد.

احمدرضا باقریان نایینی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت:  محصول جو با استفاده از چهار دستگاه کمباین در ۳۶۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی مزارع دهستان چوپانان و دق سرخ انارک به صورت مکانیزه برداشت می‌شود.
 وی متوسط برداشت جو در هر هکتار را چهار تن اعلام و اضافه کرد: پیش بینی می‌شود بیش از هزار و ۵۰۰ تن محصول جو از زمینهای کشاورزی این شهرستان برداشت شود.
به گفته ریحان، یوسف، گوهران و بومی از ارقام جوی کشت شده در این شهرستان هستند.

در سال‌های زراعی گذشته جو رقم یوسف در مزارع چوپانان و دق سرخ انارک عملکرد تا حدود هفت تن در هکتار داشته که باعث ترغیب کشاورزان به استفاده از این رقم در سال جاری شده است.
چوپانان در ۱۵۰کیلومتری شرق اصفهان واقع است
استقراراولین محموله گاز درایستگاه چوپانان


اولین محموله گاز درایستگاه چوپانان مستقرشد،
 بقایی اپراتورایستگاه گاز دخترچوپانان افزوددرروزعیدفطر،باحضور مسئولین استان اصفهان وشهرستان نائین،توسط آقای پوربافرانی نماینده محترم مردم نایین وخوروبیابانک درمجلس افتتاح خواهدشد.


منبع: صمیمی خبرگزاری چوپانان


برداشت جودرچوپانان ازامروز آغازشد.
درو جو بطورمکانیزه وتوسط دودستگاه کمباین ازامروز دردشت چوپانان آغازشد.
سطح زیرکشت جودرچوپانان ۱۰۰هکتار می باشدکه کشاورزان درهرهکتاربطورمیانگین ۴تن جوبرداشت میکنند.

جوبدست آمده جهت آذوقه دام درچوپانان مصرف میشود ومازادبرمصرف آن به تعاونیها فروخته میشود.
 
(0) نظرات


دو پرسش از شورای اسلامی  چوپانان و پاسخ شورا به آن

قابل توجه دهیار محترم چوپانان
جناب آقا مصطفی جلالپور این گزارش شما را چند بار خواندم نتیجه گرفتم که در این دو ساعت و نیم در این جلسه هیچ مشکلی از روستا حل نشده و هیچ تصمیم مهمی گرفته نشده  لذا شما نتوانسته اید گزارش مفیدی از این جلسه به مردم عزیز چوپانان بدهید لذا به کلی گویی پرداخته اید 
جناب جلالپور به شورا بفرمائید شفاف باشید زیرا پشت در بسته تصمیم مردمی گرفته نمی شود موفق باشید
 "به نام خدا"
جلسه شورای اسلامی  ودهیاری

 جلسه شورای محترم اسلامی چوپانان ودهیاری باحضورخادمان شماعزیزان درساعت21مورخ سه شنبه1399/2/16درمحل سالن اجتماعات شورای محترم چوپانان برگزار گردید.
دراین نشست صمیمی و دوستانه که به مدت 2ساعت ونیم به طول انجامید؛مسائل گوناگونی مطرح شد وچند مصوبه به تصویب اعضای محترم شورا رسید که انشاءالله درآینده شاهداجرای آنها خواهیم بود

پایداروسربلند باشید
دهیارچوپانان
مصطفی جلالپور
چرا شورای اسلامی چوپانان ۴ نفره است 
مدتهاست که شورای اسلامی چوپانان یک عضو غایب دارد حال چرا نفر پنجم در جلسات شورا شرکت نمی کند؟
اگر غیبت او موجه است طبق قانون غیبت موجه چند جلسه است؟
اگر غیبت او غیر موجه است پس باید یکه از منتخبین علی‌البدل جانشین عضو غایب شود 
اصولا اگر در تصمیمات  دو نفر موافق و دو نفر مخالف باشند  چگونه تصمیم گیری می شود؟ 
انتظار داریم شورا پاسخ منطقی به سوالات فوق بدهد
پاسخ شورا ی روستا
با سلام خدمت مدیر محترم کانال تلگرامی چوپانان آباد
مطلب جنابعالی را در خصوص جلسه شورای اسلامی مطالعه نمودیم.استحضار جنابعالی می رساند جلسات شورا خوشبختانه با حضور تمامی اعضا شورا و دهیار برگزار می گردد و اکثریت مصوبات شورا به اتفاق نظر پنج نفر شورا مصوب می گردد.
در خصوص تصمیمات و مصوبات شورا که اعلام نگردیده به استحضار میرساند مطابق قانون مصوبات شورا پس از تایید کمیته تطبیق شهرستان(بخشدار، ریاست دادگستری و رئیس شورای شهرستان) حدود 14 روز قابلیت اجرایی و اعلام را خواهد داشت.
اهم مصوبات شورا به علت مطلب عنوان نشده به شرح ذیل است.
1.بررسی درخواست های متقاضیان زمین برای انتخاب افراد واجد شرایط
2.تصویب پرداخت کل هزینه تعویض تصاویر شهدای تابلو شهدا توسط دهیاری
3.تصویب پرداخت هزینه کابینت منزل عالم
4.تصویب پرداخت هزینه 870 متر حفاری کابل کشی شهرک جدید و تشکر  از آقای جواد طاهر
5.تصویب انعقاد تفاهم نامه خرید 1034 متر کابل با اداره مخابرات و تشکر و قدردانی از آقای محمد اسکندری بابت پیگیری
6.تصویب و موافقت کلیه اعضا مبنی بر آسفالت ورودی قدیم روستا منتهی به جایگاه گاز بطور مستقیم از مرکز استان
و..........


مدیر کانون شهدای روستای چوپانان خبر داد
همکاری تنگاتنگ کانون فرهنگی هنری شهدای چوپانان با خانه بهداشت روستا
جلال پور گفت: ضدعفونی روستا، اجرای برنامه های فرهنگ سلامت و ایجاد ایستگاه های غربالگری توسط کانون فرهنگی هنری شهدای روستای چوپانان با همکاری خانه بهداشت روستا در ایام کرونایی انجام شد.

«محمد جلال پور» در خصوص برنامه های انجام شده کانون فرهنگی هنری شهدای چوپانان به خبرنگار خبرگزاری شبستان در نایین گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، از همان ابتدا همکاری تنگاتنگی با خانه بهداشت روستا در جهت کنترل این ویروس انجام شد. 


مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری شهدای روستای چوپانان شهرستان نایین افزود: گند زدایی تمامی روستا در چندین نوبت و همچنین ضد عفونی مسجد روستا در هر سه نوبت و اختصاص مهر و سجاده جداگانه برای هر نمازگزار توسط اعضای کانون از جمله اقدامات انجام شده می باشد. 


جلال پور اظهار داشت: بسته های سلامت حاوی ماسک و دستکش نیز توسط اعضا کانون و به ویژه خواهران تهیه و به مناسبت های مختلف در بین مردم چوپانان توزیع شد. 


وی افزود: از دیگر فعالیت های کانون تهیه تراکت و اجرای مسابقه پیامکی فرهنگ سلامت بود که با استقبال ویژه نوجوانان و جوانان روبرو شد.


جلال پور در پایان گفت: با همکاری تنگاتنگ با خانه بهداشت روستا توانسته ایم از شیوع ویروس کرونا جلوگیری نماییم و ان شاء الله با پایان ویروس کرونا برنامه های کانون با حضور حداکثری اعضا به صورت حضوری برگزار خواهد شد


خداحافظی خانم دکتررضوی با چوپانان


سه شنبه 16 اردیبهشت 139

خانم دکتر رضوی یکی از پزشکان خوب که سالها در درمانگاه چوپانان طبابت کردند امروز پس از سالها تلاش وکوشش با درمانگاه چوپانان خداحافظی کردند وموردبدرقه شورای محترم روستار ودهیاری چوپانان قرار گرفتند.
خانم دکتر رضوی چوپانان رابسیاردوست داشتند وزحمات زیادی درجهت بهداشت ودرمان چوپانان متحمل شدند وبه همین جهت ازطرف شورا ودهیاری چوپانان به نیابت از اهالی روستا لوح تقدیر به ایشان اهدا گردید ویک عدد گلیم دستباف چوپانان برسم یادبود به وی اهداگردید.
دکتررضوی برای ادامه کارخویش به اصفهان رفتند.
برای سرکارخانم دکتررضوی سلامتی وسربلندی آرزومندیم.

(0) نظرات
منبع: خبرگزاری چوپاناناستقبال کشاورزان خور و بیابانک از کاشت زیره سیاه

اصفهان _ ایرنا_ مدیر جهاد کشاورزی خور و بیابانک گفت: با استقبال کشاورزان، ۲ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان به کشت زیره سیاه اختصاص یافت که جایگزین مناسبی برای دیگر محصولات کم بازده است.

سیدحکمت موسوی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این محصول حداقل تا ۱۰ برابر بیشتر از کشت گندم و جو و دیگر غلات می‌تواند برای کشاورزان درآمد داشته باشد.
وی افزود: علاوه بر زیره، شهرستان خور و بیابانک ظرفیت کشت دیگر گیاهان دارویی مانند آنغوزه، آویشن، قدومه، خارشتر، نعناع و علف لیمو را در اراضی کم بازده و دیم دارد که درآمد حاصل از آن نسبت به کشت غلات، بسیار بیشتر است.
وی متوسط عملکرد این محصول در هر هکتار را ۸۰۰ کیلوگرم بیان کرد و افزود: پیش بینی می‌شود بیش از یکهزار و ۶۰۰ کیلوگرم زیره سیاه برداشت شود.
مدیر جهاد کشاورزی خور و بیابانک ادامه داد: با توجه به مستعد بودن زمینه کشت زیره پیش بینی می‌شود سطح زیر کشت این محصول در سال آینده به سه هکتار برسد.
وی با اشاره به کمبود منابع آبی در خور و بیابانک اظهار داشت: کشت و توسعه محصولات کم آبطلب یکی از مهمترین برنامه‌های جهاد کشاورزی این شهرستان است.
موسوی خاطرنشان کرد: زیره به عنوان یکی از مهمترین انواع گیاهان دارویی دارای خواص ضدسرطان و ضدمیکروبی بوده و برای گرفتگی قلب، مفید و تقویت‌کننده قوای جسمی و جنسی، اشتهاآور و شیرافزا است.
بیش از ۶۵ درصد از جمعیت خور و بیابانک به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و سالانه بیش از ۳۰ نوع محصول زراعی و ۲۵ نوع محصول باغی در این شهرستان تولید می‌شود.
آب مورد نیاز ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی زیرکشت این شهرستان از ۵۸ حلقه چاه کشاورزی و ۷۶ رشته قنات و حدود ۴۰ چشمه تأمین می‌شود و  سالانه ۱۳ هزار تُن محصول زراعی و باغی اعم از گندم، جو، آفتابگردان، چغندر، شلغم، پنبه، یونجه، روناس، زعفران، سیر، خرما، انار، پسته، زیتون، انجیر، بادام، گردو، آلو زرد، توت و زردآلو در آن تولید می‌شود.
شهرستان خور و بیابانک در ۴۲۰ کیلومتری شرق مرکز اصفهان واقع است و بیش از چهار هزار و ۸۵۰ بهره‌بردار بخش کشاورزی دارد.


۱۴ اردیبهشت ۱/۴ میلیمترباران بارید

   وضعیت هوای شهر    چوپانان    
  هوای حاضر: 
 بروزرسانی در: ۱۳:۳۰-۱۳۹۹/۰۲/۱۵
 دمای هوا: 31.3 درجه
 نم نسبی : 12 درصد   سرعت باد : 3متر برثانیه (11km/h )   
 جهت باد :250 درجه غربی
  دید افقی : 0متر
 وضعیت 24 ساعت گذشته 
 میزان بارش: 1.4 میلی متر کمینه :13.3 درجه
بیشینه:33 درجه 
@Irimo_metbot 


تصادف خونین در ۱۵ کیلومتری چوپانان -پلیس راه

تصادف دو دستگاه خودرو سواری و تریلر در محور چوپانان به سمت خور، سه کشته و یک نفر مصدوم برجا گذاشت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ رییس اورژانس نایین، در این باره گفت: این تصادف بامداد امروز در کیلومتر ۱۵محور روستای چوپانان به سمت شهر خور رخ داده که کشته ها و مصدوم حادثه توسط دو آمبولانس اورژانس به بیمارستان حشمتیه نایین منتقل شدند.
رضا عباسی افزود: در این حادثه متاسفانه راننده خودرو ۴۵ساله به همراه همسر و فرزند ۱۴ساله خود در دم جان باخته و دیگر فرزند ۹ساله خانواده به بیمارستان اعزام شده است.
عباسی اضافه کرد: علت حادثه از سوی کارشناسان پلیس راه، انحراف به چپ خودروی سواری جیلی عنوان شده است


تحقق جهش تولید با احداث کارخانه جدید کنسانتره سرب به ظرفیت 1800 تن در مجتمع نخلک/ مجوز تخریب کارخانه فرآوری قدیمی اخذ و واحد جدید احداث می شود

پایگاه خبری معدن نیوز - عارف باقری؛ مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با بیان این مطلب گفت: با توجه به قدمت 63 ساله و فرسودگی سازه ها و دستگاه های خط تولید کارخانه فرآوری قدیمی این مجتمع و عدم برخورداری سازه آن از شرایط استاندارد و ایمنی لازم، راهبر این مجتمع از اواسط اسفند ماه سال 98 و پس از اخذ مجوزهای لازم اقدام به تخریب کارخانه قدیمی و احداث کارخانه فرآوری جدید در محل مجتمع معدنی سرب نخلک با ظرفیت تولید سالانه 1800 تن محصول کنسانتره سرب کرد.


کار زیبا گروهی برای معرفی چوپانان


]
با تشکر از استاد آقا مهدی افضل که این ویدئو را در اختیارمان قرار دادند


ابوالقاسم رحیمی انارکیمدیرعامل بانک مسکن بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

مدیرعامل بانک مسکن بر اثر ابتلا به کرونا صبح امروز درگذشت.

به گزارش ایسنا، ابوالقاسم رحیمی انارکی که گفته می‌شود بیماری زمینه‌ای داشته، پس از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ صبح امروز به دیار باقی شتافت.

وی  ۳۷ سال سابقه فعالیت در بانک مسکن را داشته و تحصیلات وی کارشناسی ارشد مدیریت امور بانکی بوده است.

ایسنا این ضایعه را به خانواده این مدیر پرتلاش و نظام بانکی کشور تسلیت گفته و آرزوی صبر برای بازماندگان وی دارد.

رئیس‌کل بانک مرکزی نیز با انتشار این پیام فوت وی را تسلیت گفت : "انا لله و انا الیه راجعون"

خبر درگذشت ناگهانی دوست و همکار عزیزمان، مرحوم ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل فقید بانک مسکن بر اثر بیماری کرونا بسیار تاسف‌برانگیز و حزن‌آور است.

مرحوم رحیمی انارکی، سالیان طولانی در بانک مسکن و در مدارج مختلف خدمت‌رسانی کرد و در سال‌های اخیر در کسوت مدیرعامل منشاء خیر و خدمت برای آحاد جامعه و کارکنان آن بانک بود.

صداقت بی‌نظیر، مسئولیت‌پذیری مجدانه، اهتمام مشفقانه، همدلی و فصاحت کلام از خصلت‌های فراموش نشدنی مرحوم رحیمی انارکی است که در خاطر همگان جاودانه خواهد ماند.

اینجانب ضمن تسلیت به خانواده گرامی ایشان و همکارانشان در بانک مسکن، از درگاه خداوند متعال آرزوی مغفرت الهی برای روح آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای اعضای خانواده، بازماندگان، دوستان و همکاران ایشان مسئلت دارم.

عبدالناصر همتی


با وجود گذشت زمان کشت و آغاز فصل برداشت، اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم همانند نوشدارو بعد از مرگ سهراب است.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بنابر تبصره ۶ قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی دولت موظف است نرخ خرید تضمینی محصولات را قبل از شروع فصل کشت به گونه ای تعیین کند که میزان آن هیچ گاه از تورم اعلامی بانک‌مرکزی کمتر نباشد اما متاسفانه طی سال های اخیر این موضوع مورد توجه قرار نگرفته و مشکلاتی را برای کشاورزان به دنبال داشته است.

قیمت ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی گندم جوابگوی هزینه تولید نیست

سیدجعفرحسینی مشاور ارشد نظام‌صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به اینکه قیمت ۲۵۰۰ تومانی گندم جوابگوی هزینه تولید نیست، اظهار کرد: براساس آنالیز هزینه تمام شده در تیر سال گذشته قیمت تمام شده هر کیلو گندم ۲ هزار و ۸۶۰ تومان بود که با گرانی بنزین و تورم بالا، نرخ ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی جوابگوی هزینه‌های تولید نیست.

وی افزود: اگر دولت قبل از سال زراعی قیمت خرید تضمینی گندم را ۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام می‌کرد، این امکان وجود داشت تا کشاورزان تصمیم لازم برای کشت را اتخاذ کنند.

حسینی ادامه داد: در حال حاضر اگر هر کیلو گندم با نرخ ۱۰ هزار تومان از کشاورزان خریداری شود، دیگر زمانی برای کشت نداریم و تنها فرصت جمع آوری است.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه نوشدارو بعد از مرگ سهراب فایده‌ای ندارد، گفت: تاخیر در اصلاح قیمت خرید تضمینی اشتباه استراتژیکی است که دولت مرتکب می‌شود و از آنجاکه قیمت واقعی نیست، امسال به نظر می‌رسد کشاورزان رغبتی به تحویل گندم به مراکز خرید نداشته باشند.

به گفته این مقام مسئول، سال گذشته بخشی از گندم‌های استان خوزستان و گلستان به سبب وقوع سیل از بین رفت و امسال به سبب شرایط مساعد اقلیمی خسارتی به مزارع گندم نداشتیم و امیدواریم با اصلاح قیمت تضمینی، کشاورزان رغبت بیشتری به تحویل گندم به مراکز دولتی داشته باشند.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه از الان نمی‌توان پیش بینی دقیقی راجع به واردات گندم داشت، تصریح کرد: با توجه به آنکه ابتدای فصل برداشت هستیم، از این رو نمی‌توان پیش بینی دقیقی راجع به تولید و نیاز به واردات داشت، اما در مجموع شرایط تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل به سبب نبود سیل و وضعیت مساعد اقلیمی‌مناسب‌تر است.برای خواندن کامل مطالب اینجا را کلیک کنید


            برج زیبای کبودان 
برج کبودان
عکس از : مرضیه جلالپور
زاویه دید دوربین زیبایی خاصی به عظمت برج کبودان داده است
كبودان مزرعه ای تاریخی و ییلاقی است که در کیلومتر 27 محور چوپانان –
اردکان و عمق 6شش کیلومتری شرق جاده مذکوردر ارتفاعات عباس‌آباد،واقع شده
است
همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات