چوپانانِ آباد

mostaghimi.25@gmail.comخانم دکتر نمونه انارکی- دکتر فرحناز صدیقی انارکی

نویسنده متن با افتخار: :سینا_ایرانپور_انارکی

امروز دهمین فرهیخته انارکی را معرفی می کنم و برایم جالب است که برای هیچکدام از این ده نفر نتوانستم واژگان سادگی، متانت و تواضع را به کار نبرم. ضرب المثل «درخت هر چه بارش بیشتر می شود؛ سرش فروتر می آید» برای تمام این عزیزان مصداق دارد. اما امرو نوبت به یک خانم انارکی رسیده است؛ خانم دکتر نمونه انارکی یعنی #دکتر_فرحناز_صدیقی_انارکی. 
دکتر صدیقی به دفعات به عنوان پزشک نمونه استان اصفهان برگزیده شده اند. خلاصه ای از داستان زندگی دکتر صدیقی را از زبان خودش بخوانید.

اهل انارک و زاده تبریز هستم

من فرحناز صدیقی انارکی یک پزشک عمومی هستم و حدود ۲ سال پیش افتخار اشنایی با تعدادی از همشهریان گرامی ام را پیدا کردم. سال ۱۳۴۵ در شهر تبریز از پدر و مادری انارکی بنام های -محمدعلی_صدیقی و -مهین_صفایی [ مادرشان اصالتٱ چوپانانی است]به دنیا آمدم. زندگی در تبریز  از یک سو و خانواده ای اهل کویر موجب شد دو فرهنگ ترک و کویر را در کنار هم بیاموزم. هر دو فرهنگ دوستدار علم و ادب هستند؛ در هردو فرهنگ سخت کوشی ارزش محسوب می شود و هر دو فرهنگ بزرگانی را به ایران تقدیم کرده اند که سرآمد هستند و من افتخار آشنایی با هر دو را داشته ام.
دوران کودکی خوب ورویایی در کنار پدر ومادرم داشتم. دوران دبستانم همیشه با مهر و لطافت آموزگارانم که برخی بومی تبریز هم نبودند؛ گذشت. دوران دبستانم پر از تشویق بود و هر بار با تجربه جدیدی شاگرد اول کلاس و امتحانات نهایی می شدم. یادم نمی رود وقتی سوم راهنمایی اول شدم بقیه بچه ها تجدید شده بودند کتاب هایم را به بچه ها دادم تا از روی آن بخوانند و قبول شوند در صورتی که آن کتاب ها همانند سایر کتاب ها بود اما آنها جور دیگری فکر می کردند البته هم کلاسی ها از من می خواستند؛ معلمشان هم باشم. آن تابستان یک تابستان متفاوت و خاطره انگیز برایم شد و تازه متوجه شدم که معلم ها چقدر با صبر و حوصله هستند. به همین ترتیب دبیرستان هم با خاطراتی مشابه پشت سر گذاشتم.

اخلاق و قانون را فدای رابطه نکردم

سال کنکور رسید؛ اولین سال کنکورم در رشته شیمی در دانشگاه تربیت مدرس تهران و دانشگاه تهران پذیرفته شدم ولی این راضیم نکرد. سال بعد دوباره کنکور دادم و اما این بار پزشکی دانشگاه تبریز قبول شدم. راستش پزشکی خواندن با شرایط آن موقع که جنگ بود و خاموشی شبانه کمی سخت بود چون پای یک فانوس نیم سوز و با بوی نفت و در یک مکان کوچک که نور بیرون نرود درس می خواندیم و صبح با سر درد و تهوع سر امتحان می رفتم.
بسیاری از استاید پزشکی دانشگاه تبریز بنام و فرهیخته بودند و از هرکدام در کنار درس پزشکی، اخلاق و درستکاری آموختم. این الگوبرداری اخلاقی موجب شد وقتی وارد حیطه کاری شدم و در دورانی که طرحم را می گذراندم با وجود اصرارهای فراوان یکی از وابستگان مقامات استانی برای انجام اقدامی خلاف قانون در محدوده کاری درمانگاه کوتاه نیایم و عدالت را فدای رابطه نکردم اگرچه این اقدام من و قانون مداری ام در بسیاری از امور مانع از پیشرف سازمانی ام شد.  با این حال هرگز اخلاق و قانون را زیر پا نگذاشتم و تلاش کردم در حرفه پزشکی عمومی عملکرد خوبی از خود ارائه کنم. 
وظیفه خودم می دانم از استاد فرهیخته مرحوم دکتر مبین یاد کنم چرا که هم او به من و هم کلاسی هایم در دانشگاه آموخت که باید غمخوار بیمار باشیم. من یاد گرفتم که درد بیمار درد من است و من به خاطر توانایی هایم بالاتر از بیمار نیستم بلکه همدم و همدرد او هستم.

به عنوان پزشک نمونه استان اصفهان برگزیده شدم

بعد از فارغ التحصیلی اولین تجربه کاری خود را در فریدن از توابع استان اصفهان پشت سر گذاشتم و سپس در یکی از مناطق محروم شهرستان نجف آباد کارم را ادامه دادم. در نجف آباد هم به کار طبابت مشغول بودم و هم در بیمارستان های نجف اباد تدریس می کردم. پس از چند سال فعالیت در کسوت پزشک عمومی برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ از طرف سازمان آموزش و پرورش و همچنین سازمان نظام پزشکی استان اصفهان به عنوان پزشک نمونه استان برگزیده شدم و بعد از چند سال به اصفهان منتقل و به عنوان هسته آموزشی دیابت و فشار خون از طرف مرکز بهداشت استان انتخاب شدم و پزشکان را در زمینه دیابت آموزش می دادم. در این مدت نیز از طرف مرکز استان چندین بار به عنوان پزشک عمومی نمونه انتخاب گردیدم.در کنار طبابت و آموزش نگارش کتابچه ای در مورد دیابت و روزه داری را نیز آغاز کردم که آن نیز در اختیار عموم قرار گرفته است. آخرین بار نیز در سال ۱۳۹۶ از طرف نظام پزشکی استان اصفهان برای چندمین بار به عنوان «پزشک_نمونه_استان انتخاب شدم. اگرچه پزشک بودم اما من نیز در زندگی شخصی ام با بیماری و مشکلات فراوانی روبرو شدم که همین ها موجب شد باوجود قبولی در رشته تخصص جراحی دانشگاه اصفهان ناگزیر قید اخذ تخصص را بزنم و توانایی ام را به عنوان یک پزشک عمومی در اختیار مردم بگذارم. ناملایمات فراوانی را تجربه کردم اما کوتاه نیامدم و ترجیح دادم در حیطه دانش و مهارت خودم بهترین باشم و داشته هایم را برای درمان بیماران و مردم به اشتراک بگذارم. 

برای این پزشک نمونه انارکی آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون را از خداوند خواستاریم.

 منبع :@shahrname_anarak-مجله شهرنامه انارک

دیدگاه_همشهریان 

شعر استاد ابراهیمی در ستایش دکتر فرحناز صدیقی انارکی

سلام فرهیخته گرامی، مرد پر تلاش کویر سینای عزیز. قدمت پویا و قلمت روان باد.  
شرح حال نخستین #بانوی_فرهیخته_انارکی را امروز  زینت بخش صفحه مجازی کردی. درود بر تو . 
بی شک این رشته سر درازی خواهد داشت. اجازه دهید چند بیتی را که در کتاب یاد یاران به نام ایشان سروده ام پایان بخش  مطلبتان باشد.

طبیب تن و جان " فرحناز"  ما/ 
که با گویش ما بود آشنا/
دل شادش از مهر اکنده است/ 
سخن گفتنش نیز با خنده است/پزشکیست پر مایه و بی نظیر/
دل آگاه و پر کار و روشن ضمیر/
ز نامردمی های این روزگار/ 
دل بیقرارش نگیرد قرار.
محمدعلی_ابراهیمی_انارکیالهام آزاد، منتخب مجلس یازدهم:

قالیباف مناسب‌ترین گزینه برای ریاست مجلس است

۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴

آزاد در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه یک هیئت‌رئیسه خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، تصریح کرد: «هیئت‌رئیسه لیدر مجموعه است و باید مجلس را در مسیر درست قانون‌گذاری قرار دهد و در رأی هیئت‌رئیسه هم باید فردی قرار داشته باشد که چهره‌ای ملی باشد».
این منتخب مجلس یازدهم در پایان گزینه مناسب برای هیئت‌رئیسه را اینگونه معرفی کرد: «همه بزرگوارانی که اکنون برای ریاست نامزد شده‌اند، کارنامه درخشانی دارند اما به نظر من بهتر است که نتیجه نهایی ریاست آقای دکتر قالیباف بر مجلس باشد زیرا او در هرجایی که وارد شده تحولی بزرگ را رقم زده است؛ از سوی دیگر او یک چهره ملی است و من باور دارم که یک ایثارگر واقعی هم هست و انشالله در مجلس یازدهم ریاست او را شاهد خواهیم بود».
منبع:
لینک کوتاه خبر: farda.fr/004B0a
چوپانان آباد : آزاد این سخنان را در پست اینستاگرام خود گذاشت ام مخاطبین او با کامنت هایی با او مخالفت کردند می توانید کامنت ها را در پست زیر بخوانید
https://www.instagram.com/p/CAiK_wUBZC9/?igshid=1ftlwqup072xc


بسمه تعالی


بانام ویادخدای بزرگ وبیاد مظلومیت امام علی دراین ایام پرفیض ماه رمضان، وباعرض سلام وادب واحترام باستحضار میرساند بایاری خداوهمراهی وهمفکری شماعزیزان همشهری وباپیگیریهای صورت گرفته ازطریق سازمان آموزش وپرورش مقرر گردید مجتمع آموزشی ایثار چوپانان که چندین سال است بلااستفاده مانده تغییرکاربری وبه سرای سالمندان چوپانان تبدیل شود.
لذاجهت آماده سازی وتجهیز وساخت وسازوراه اندازی مکان مذکور،نیازمند کمکهای نقدی وغیرنقدی کلیه همشهریان وخیرین محترم وبزرگواردراقصی نقاط ایران وحتی خارج ازکشورهستیم که درحد توان خودمارادراین امرخیریاری نمایند.
لازم به توضیح است کمکهای غیرنقدی موردنیازشامل مصالح ساختمانی،سرویسهای بهداشتی،کاشی سرامیک،،لوازم برقی،درب وپنجره دوجداره،لوازم سرمایشی وگرمایشی، وغیره میباشد.
ازخیرین بزرگوار وهمشهریان گرامی خواهشمندیم نذورات،صدقات،وخیرات وحتی هزینه های مختلف مراسمات خودرابه این مکان عام المنفعه اهدانمایندتاهرجه سریعتر نسبت به ساخت وتجهیز آن اقدام شود تابتوانیم به سالمندان وبیماران عزیزی که احتیاح به مراقبهای ویژه وپرستاری دارندخدمات لازم ارائه شود.
پیشاپیش از مساعدت وحمایتهای شما صمیمانه تقدیر وتشکر نموده وازخدای متعال آرزوی سلامتی واجراخروی برای یکایک شما خواستاریم.
باتقدیم احترام
هیئت امنای سرای سالمندان چوپانان
منبع : خبرگزاری چوپانان
چوپانان آباد : کاش آقای صمیمی هیأت امنای خیریه مذکور را معرفی می کردند.                                            
شرکت توسعه و فرآوری مس مسکنی


#شرکت_توسعه_و_فرآوری_مس_مسکنی در سال 1391 و با هدف ایجاد اشتغال مولد، محرومیت زدایی و رونق بخشی به مناطق محروم و با هدف انجام فعالیت‌های معدنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) تأسیس گردید و حفظ و صیانت از ذخایر معدنی کشور را از طریق اکتشاف سیستماتیک و اصولی، استخراج حداکثری و رعایت معیارها و ضوابط ایمنی در معادن تحت پوشش سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داد.

همراه با تأسیس این شرکت، #معدن_مس_مسکنی (یکی از قدیمی‌ترین معادن مس کشور) به این شرکت واگذار گردید و با انجام تجهیز کارگاه و ارسال ماشین آلات معدنی، استخراج ماده معدنی مس از این معدن آغاز گردید.

بلافاصله بعد از استخراج مس از این معدن، فعالیت های مرتبط با راه اندازی اولین کارخانه #مس_کاتد در استان اصفهان نیز آغاز شد و کارخانه فرآوری مس کاتد مسکنی در زمینی به وسعت 10 هکتار و به روش #تانک_لیچینگ به دست جوانان متخصص این مرزوبوم راه اندازی شد که اولین محصول مس کاتد 99/99 % این کارخانه در بهمن 1393 تولید شد.

این شرکت در حال حاضر با در اختیار داشتن پرسنل مجرب، تجهیزات و ماشین آلات معدنی، یک معدن فعال، دو محدوده اکتشافی و یک کارخانه فرآوری مس آمادگی دارد تجارب خود را ، به ویژه در زمینه بومی سازی استحصال مس به روش تانک لیچینگ، در اختیار صنعت گران، سرمایه گذاران و سایر علاقه مندان به اعتلای نام ایران و ایرانی قرار دهد.

کارخانه مس کاتد مسکنی

کارخانه تولید مس کاتد مسکنی با هدف تولید مس کاتد 99/99% با ظرفیت 700 تن مس کاتد در سال در زمینی به مساحت 10 هکتار و در مجاورت معدن مس مسکنی در بهمن 1394 راه اندازی شده است. در این کارخانه از روش تانک لیچینگ، استخراج با حلال و الکترووینینیگ برای تولید مس کاتد استفاده می شود و بر اساس آزمایشهای انجام شده، مس کاتد این شرکت بر اساس استانداردB115 ASTM در گرید A جهانی رده بندی می شود.

تشریح فرآیندها

در این کارخانه کانسنگ اکسیدی مس پس از خردایش و رسیدن به ابعاد موردنظر، در سه دستگاه مخزن با محلول آب و اسیدسولفوریک 98% مخلوط شده و به مدت مشخص توسط همزنهای نصب شده میکس می گردد تا در طی عملیات اسید شویی مس از کانسنگ جدا و وارد محلول آب و اسید می گردد. مخلوط حاصل از مخازن لیچینگ پس از خروج از مخازن، دو مرحله فیلتر شده و در نهایت محلول آب و اسید حاوی مس(محلول باردار PLS ) وارد سالن SX می شود.
سالن SX محلی برای پرعیار سازی محلول و باز پس گیری مس از محلول PLS و تحویل مس به محلول الکترولیت می باشدکه افزایش غلظت مس در محلول الکترولیت و رساندن آن به حد مجاز برای ارسال به سالن الکترووینینگ می باشد. این عمل با افزودن یک ماده شیمیایی جاذب مس که با یک حلال آلی مثل نفت سفید رقیق شده است، صورت خواهد گرفت. بدین منظور تعدادی مخزن کوچک و میکسر، ستلر و مخازن ذخیره سازی(محلولPLS و محلول الکترولیت) پیش بینی شده است. محلول PLS ارسالی از سالن لیچینگ ابتدا در مخزن ذخیره سازی محلول PLS در این سالن ذخیره می شود. سپس به کمک پمپ و سیستم پایپینگ اجرا شده وارد مخزن شماره یک شده و در اینجا ماده شیمیایی که توسط نفت رقیق شده است، به محلول اضافه می گردد. محلول آلی در مخازن با محلول PLS واکنش داده و بخش عمده مس موجود در محلول PLSرا از محلول بازپس می گیرد. در انتهای این مرحله، مخلوط ماده شیمیایی حاوی مس و محلول PLS وارد ستلر ها می شود تا بدین ترتیب بخش عمده مس موجود در محلول PLS از این محلول باز پس گرفته شود. محلول آب و اسید باقیمانده در انتهای این مرحله توسط سیستم پایپینگ به مخازن استفاده مجدد مستقر در سالن لیچینگ برگشت داده می شود. در ادامه محلول شیمیایی حاوی مس و محلول الکترولیت با یکدیگر مخلوط شده و در این مرحله مس موجود در ماده شیمایی وارد محلول الکترولیت می گردد. محلول الکترولیت مس را از ماده شیمایی گرفته و وارد مخزن نگهداری محلول الکترولیت می گردد.
فرآیند انحلال مس در محلول آب و اسید، واکنش محلولPLS با ماده شیمیایی و در نهایت آزاد سازی مس در محلول الکترولیت در یک سیکل بسته بدفعات تکرار میگردد و ادامه پیدا می‌‌ کند تا غلظت مس در محلول الکترولیت به میزان مجاز برسد. با رسیدن غلظت مس به حد مورد نظر، محلول الکترولیت توسط سیستم پایپینگ از سالن SX به سمت سالن الکترووینینگ(EW) ارسال می گردد.
در سالن الکترووینینگ، محلول الکترولیت وارد وان های مخصوص ذخیره سازی محلول وشیتهای کاتد و آند مس شده که در آنجا با مکانیزم الکترولیز و با جریان مستقیم، مس از محلول جدا شده و جذب صفحات کاتد مس می شود. واین فرآیند در سیکل بسته آنقدر ادامه پیدا می نماید تا وزن هر کاتد به حدود 150-100 کیلوگرم برسد. در تصویر پیوست کلیه فرآیند بصورت مرحله ای نشان داده شده است.
منبع: 
http://meskani.com/


@shahrname_anarak
مجله شهرنامه انارک


راه اندازی یک مخزن آب در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین

یک مخزن ۱۰هزار لیتری آب در پناهگاه حیات وحش عباس آباد ساخته و راه اندازی شد.

راه اندازی یک مخزن ده هزار لیتری آب در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان ؛ علیرضا رضایی مسئول اداره حفاظت از محیط‌زیست شهرستان نایین گفت: این مخزن با هدف تامین نیاز آبی حیات وحش پناهگاه حیات وحش عباس آباد به همراه آبشخور مربوطه ساخته شد.
پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین با وسعتی بیش از 300 هزار هکتار یکی از زیستگاه های کویری و کوهستانی است که در فصل گرما با بحران کم آبی مواجه است.
گونه های جانوری این پناهگاه بزرگ شامل بزکوهی،قوچ و میش وحشی، جبیر، پلنگ، یوزپلنگ، گربه شنی، کاراکال است که از حیوانات حمایت شده کشوری و جهانی هستند.
این منطقه ابتدا در سال ۱۳۸۴ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و سپس در سال ۱۳۸۸ به عنوان پناهگاه حیات وحش ارتقاء سطح یافت


اجرای عملیات کپه کاری آنغوزه در مراتع انارک

عملیات کپه کاری آنغوزه در 100 هکتار از مراتع بخش انارک شهرستان نایین اصفهان به پایان رسید.

اجرای عملیات کپه کاری آنغوزه در مراتع انارکبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نایین گفت:  این طرح با اعتبار یک میلیارد ریال از محل اعتبارات آبخیزداری صندوق توسعه ملی اجرا شد.

کیوان لوکی انارکی با اشاره به حوزه دو هزارو 800 هکتاری برداشت و بهره برداری گیاه آنغوزه در شهرستان افزود: در این طرح افزون بر 150کیلوگرم بذر در حدود 400 هزار چاله کاشت شد
همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic